Sprzęt do CCNA Voice

Problemy związane z Unified Communications
Wiadomość
Autor
heliox
member
member
Posty: 49
Rejestracja: 15 sie 2013, 15:31

Sprzęt do CCNA Voice

#1

#1 Post autor: heliox »

Witam,

Za rok w firmie zostanie uruchomiony Voip. Co prawda mamy telefoniarza na stanie ale obawiam się że może nie ogarnąć i jak zwykle będzie - "Panie Krzysztofie - pan sie na tej sieci i komputerkach zna - Pan to załatwi". Postanowiłem więc podciągnąć się w temacie i zdać CCNA Voice. Mam budżet na zakup sprzętu testowego ale nie mam kompletnego pojęcia co kupić. Czy router http://sklep.comel-it.com/routery,route ... 863-1863-p plus 3 telefony będzie wystarczającym zestawem - czy muszę dokupić jeszcze jakieś inne urządzenia, moduły do routera i inne takie. Zestaw musi mieć możliwość wykonania wszystkich labów z tego zakresu. Nie bardzo chce mi się kombinować na virtualkach. (switchy cisco mam pod dostatkiem w tym L3 również).

Pozdrawiam
Krzysiek

Maciek_JG
member
member
Posty: 48
Rejestracja: 14 sty 2011, 16:57
Lokalizacja: WRO

#2

#2 Post autor: Maciek_JG »

Witam,
Jeżeli mierzysz w CCNA Voice to będziesz musiał pobawić się w:

1. Call Manager Express i podstawowe komendy, konfiguracja. Możesz to przećwiczyć na C2651XM - CME 4.1
C28xx - CME 7, 8
Jeżeli chcesz się pobawić z pocztą glosową to będziesz potrzebowal CUE moduły. Jest kilka opcji dla kazdego z w/w routerow (ciezko je dostac na ebay/allegro i sa dosyc drogie).
Moduly FX0 i FXS do podlaczenia do PSTN oraz analogowych telefonow/faxow.

Cisco UC520/540 - POLECAM do ćwiczenia w CME. Routery mają wbudowane porty FXO i FXS i CUE do poczty glosowej (Na takim wlasnie routerku labowalem przed swoim egzamem).

2. Troche w wirtualki się niestety będziesz musiał pobawić bo CCNA Voice to w większości Cisco Unified Call Manager.

3. Cisco Unity Connection - znowu wirtualka jako serwer poczty glosowej, ktora dziala z CUCM.

W przygotowaniu do egzaminu polecam materialy CBT - troche nudno sie tego slucha na poczatku, ale w miare powtarzania i zrozumienia rzeczy staja sie ciekawsze.

Pozdrawiam i zycze powodzenia!

heliox
member
member
Posty: 49
Rejestracja: 15 sie 2013, 15:31

#3

#3 Post autor: heliox »

Czyli jeśli kupie:
http://sklep.comel-it.com/uc-500,cisco- ... -733-733-p
i dodatkowo 2 telefony plus virtualki to jestem w stanie przćwiczyć wszystko co potrzeba do tego egzaminu ?
czy muszę jeszcze dodatkowo kupić :
http://sklep.comel-it.com/routery,route ... -315-315-p
?

pytanie moze jest bez sensu ale jestem 100% swieży w temacie a nie chcę kupić czegoś co nie spełni wymagań.

przemek_z
wannabe
wannabe
Posty: 56
Rejestracja: 13 lut 2011, 11:57
Lokalizacja: Gdynia

#4

#4 Post autor: przemek_z »

Ja bym zapropnował:

http://www.ebay.co.uk/itm/Cisco-Voice-C ... 43ca2fd27f

Do tego serwerek z CPU ok 2,5 GHz, minimum 8G RAM, 500G dysk na którym odpalisz sobie ESX-a i zainstalujesz CUCM-a, Unity Connection lub czego dusza zapragnie.

Awatar użytkownika
krabu
wannabe
wannabe
Posty: 346
Rejestracja: 30 paź 2007, 11:17
Lokalizacja: Krakow

#5

#5 Post autor: krabu »

Hej,

Generalnie mimo, że na CCNA Voice niby jest wiele o UC520 - z róznych przyczyn
sugerowałbym Ci nie tracić na to pieniędzy, tylko zestawić sobie labik, który
za te same pieniadze o ile nie mniejsze pozwoli Ci popracować na sprzęcie
używanym zdecydowanie częściej.

Sugeruje zaopatrzyć sie w:
1) jakis normalny router 2911 lub 2811 z modułem CUE (voicemail), E1 i modułem fxo/fxs,
2) cos starszego do zasymulowania PSTN np 26xxXM z E1'ką,
3) zarządzalny switch POE,
4) kilka telefonów 7942 lub 7962, których ceny obecnie nie sa wielkie
5) może przydac się jakaś ATA 186
6) obowiązkowo zabytkowy telefon analogowy ;)

Jesli u siebie w firmie masz jakiś serwerek, na którym jesteś w stanie postawić vmware, to kupno czegos takiego by Ci odpadło. Na vmware obecnie jestes w stanie postawić na licencjach demo do zabawy wszystkie pozostałe klocki typu CUCM, CUC, CUPS itp.

Całość spokojnie starczy Ci do zrobienia CCNP Voice.

W zdobyciu 2, 3, 5 jestem w stanie pomóc, ze swojego laba voice'owego mam troche sprzętu na odsprzedaniu obecnie. Daj znać jak coś.
.be like a Lucky Luke

heliox
member
member
Posty: 49
Rejestracja: 15 sie 2013, 15:31

#6

#6 Post autor: heliox »

dzieki za pomoc - pogadam z ksiegową i jak coś to sie odezwe

Pozdrawiam
Krzysiek

ODPOWIEDZ