Przygotowanie infrastruktury pod Voip

Problemy związane z Unified Communications
Wiadomość
Autor
Beo
member
member
Posty: 16
Rejestracja: 14 lut 2012, 15:55

Przygotowanie infrastruktury pod Voip

#1

#1 Post autor: Beo »

Witam,

Firma ma w planach w przyszłym roku wprowadzić VoIP. Planujemy również wymianę całego okablowania (stara instalacja) , i jako że w temacie VoIP dopiero raczkuję mam pytanie:

1) Czy przy okazji wymiany okablowania opłaca się robić dodatkowe gniazda jedynie pod telefony ( tak żeby komputer i telefon był oddzielnie a nie na jednym gnieździe) i wtedy dać Switch-e Poe ale 10/100 ( oszczędzając kasę ? )

2) Czy zostawiać jedno gniazdo dla --> telefon --> komputer i szarpnąć się na Switch-e Poe 10/100/1000 ?

Pzdr

Seba
CCIE/CCDE Site Admin
CCIE/CCDE Site Admin
Posty: 6223
Rejestracja: 15 lip 2004, 20:35
Lokalizacja: Warsaw, PL

#2

#2 Post autor: Seba »

Pamiętaj aby uwzględnić w kalkulacjach różnicę cenową poszczególnych opcji, a zwłaszcza w opcji oddzielnych gniazd kwestie potrzeby zakupu dwa razy większej ilości urządzeń, jedne z PoE i inne bez PoE, dwukrotnie większej ilości okablowania i wyposażenia (gniazda), kosztów poprowadzenia dodatkowego okablowania, i nagle okaże się, że rozdzielne rozwiązanie nie jest wcale tańsze, albo minimalnie tańsze.
Oczywiście do tego dochodzą koszty operacyjne, związane z konfiguracją i późniejszą obsługą dwukrotnie większej ilości urządzeń, z dużą dozą prawdopodobieństwa większym zużyciem energii, etc.
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
A. Einstein

Beo
member
member
Posty: 16
Rejestracja: 14 lut 2012, 15:55

#3

#3 Post autor: Beo »

Zakładając opcje że robimy oddzielne switch poe pod voice i oddzielne switche pod data to prawdopodobnie byśmy nie wymieniali obecnych switchy tylko dokupili poe. Nie są takie stare i są w dobrej kondycji :)

Makz
wannabe
wannabe
Posty: 79
Rejestracja: 04 kwie 2008, 16:25

#4

#4 Post autor: Makz »

Mozesz tez popatrzec na PoE inserter, ale nie orientuje sie teraz w cenach. Uzywalem kilku takich 48 portowych jako metoda na switch bez poe zeby przeczekac az sie znajda fundusze albo zapasowe switche.

Awatar użytkownika
art
wannabe
wannabe
Posty: 416
Rejestracja: 04 lip 2011, 10:25

#5

#5 Post autor: art »

Makz pisze:Mozesz tez popatrzec na PoE inserter.
Eee ja bym nie polecał. Ja bym zrobił gniazdek na zapas, czyli jak dziś potrzebne 2, robić 3 albo 4, później będzie sytuacja, że coś trzeba do pokoju wstawić i nie będzie do czego podpiąć.
Co do switchy gigabitowych, nie wiem jakie macie modele telefonów/jakie kupicie, ale nie wszystkie mają porty 1Gb/s :) więc i tak nie wykorzystasz ;-)
Ups I switched again =)

Beo
member
member
Posty: 16
Rejestracja: 14 lut 2012, 15:55

#6

#6 Post autor: Beo »

Porty giga bitowe w przypadku użycia telefonu jako switcha przed komputerem.

Poe inserterów czy poe patchpaneli nie chce robić, rozważałem jedynie opcje wymiany switchy obecnych na Poe lub tanich Poe 10/100 tylko pod telefony.

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

#7

#7 Post autor: Kyniu »

Nazywa się to "PoE Injector" a nie inserter. Do tego zakup 24/48 zasilaczy + PoE Injector to często więcej niż różnica w cenie switcha z PoE i bez PoE. Oraz last but not least switch z PoE pozwala np. wyłączać zasilanie na portach (np. by oszczędzać energię po godzinach pracy czy chociażby jak chcemy zdalnie zrestartować urządzenie) a ponadto pozwala na podstawie raportowanego przez urządzenie zapotrzebowania sterować mocą dostarczaną na port. I do tego łatwiej zapewnić zasilanie rezerwowe przez zasilenie switcha z UPS'a. Słowem wszystkie argumenty wskazują na switche z PoE.

Makz
wannabe
wannabe
Posty: 79
Rejestracja: 04 kwie 2008, 16:25

#8

#8 Post autor: Makz »

Kyniu, ja nie zachecam do kupowania insertera, injectora czy jak chcesz to nazwac, tylko daje kolejna opcje. U mnie sie sprawdzila 6 lat temu jako awaryjne rozwiazanie. Oczywiscie switch z PoE bedzie lepszy pod wieloma wzgledami, z drugiej jesli mozna kupic uzywany inserter w dobrej cenie mozna na rok czy dwa odlozyc inwestycje w nowy switch.
Nie rozumiem co do tego maja 24 czy 48 zasilaczy, chyba ze masz na mysli zwykly injector (ktory tez czasami moze pomoc), ale ja mam na mysli power blade, cos takiego:
https://store.brandywinetech.com/produc ... 49&xSec=21
To chyba te, ktorych uzywalem, nie jestem pewny, na pewno byly biale :D

Beo
member
member
Posty: 16
Rejestracja: 14 lut 2012, 15:55

#9

#9 Post autor: Beo »

Prawdopodobnie będziemy wymieniać switche na poe gigabitowe.

Polecilibyście jakieś konkretne switche (cisco) z których jesteście zadowoleni ?
Czy Cisco Catalyst 2960 będą wystarczające ?

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

#10

#10 Post autor: Kyniu »

Beo pisze:Prawdopodobnie będziemy wymieniać switche na poe gigabitowe.

Polecilibyście jakieś konkretne switche (cisco) z których jesteście zadowoleni ?
Czy Cisco Catalyst 2960 będą wystarczające ?
Co do zasady 2960 jako switch dostępowy jest OK (a nawet bardzo OK) ale to Ty znasz swoje potrzeby i dobrze jest, znając te potrzeby, skonfrontować je z dokumentacją produktu.

ODPOWIEDZ