SIP-SCCP dtmf

Problemy związane z Unified Communications

Moderatorzy: mikrobi, garfield, gangrena, Seba, aron

Wiadomość
Autor
ukaszq
wannabe
wannabe
Posty: 149
Rejestracja: 12 cze 2011, 21:53

SIP-SCCP dtmf

#1

#1 Post autor: ukaszq »

Witam,

Walczę z problem juz kilka dni i szukam pomocy. Mam CUCM 10.5, a w nim telefony C6921 (SCCP) i C7821(SIP). W CUCM mam H323 gateway podłączony do CUBE.
Problem dotyczy DTMF w rozmowach przychodzących. Chodzi dokładnie o opcję call in w systemach konferencyjnych, które wdzwaniają się na dany numer. Mam tu na myśli WEBEX. Kiedy call wdzwania się na aparat 6921 z protokołem SCCP dtmf działają prawidłowo. Kiedy konferencja wdzwania się na aparat SIPowy 7821 to DTMF nie działa.
Nie wiem gdzie może leżeć problem, sprawdzałem MTP, sprawdzałem dial-peery i ciągle to samo. W mojej ocenie problem pojawia się w zależności od SIP czy SCCP. Czy może ktoś spotkał się z podobnym problemem?

Dziękuję.

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3537
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

Re: SIP-SCCP dtmf

#2

#2 Post autor: Kyniu »

ukaszq pisze:W mojej ocenie problem pojawia się w zależności od SIP czy SCCP. Czy może ktoś spotkał się z podobnym problemem?
Problem w tym, że w SIP DTMF działa na kilka sposobów, a czasem działa tylko w teorii. Wybór jest między in-band (działa tylko z kodekami bezstratnymi) lub out-of-band (i tu znowu jest wybór między SIP INFO messages, SIP NOTIFY messages lub jako Named Telephone Events - po szczegóły odsyłam do RFC 2833/RFC 4733). Co potwierdza moją skromną acz niepopularną opinię, że SIP to bagno. Najpierw wymyślono protokół wykastrowany ze wszystkiego, nadający się do prostych komunikatorów internetowych, a potem zaczęto do niego dorabiać wszystko to, z czego go wykastrowano.
CCNA: R&S, Security, Wireless, Collaboration. MCSE: Cloud Platform and Infrastructure, Server Infrastructure. ITIL: Foundation. PPL(A)
https://www.facebook.com/itserviceskielce/ :: https://www.linkedin.com/company/itservicespoland :: https://www.linkedin.com/in/krzysztofkania/

ODPOWIEDZ