IPC Express

Problemy związane z Unified Communications
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
em_er
wannabe
wannabe
Posty: 692
Rejestracja: 21 sty 2005, 22:29

IPC Express

#1

#1 Post autor: em_er »

Moze temat nie do konca dotyczy samej certyfkacji ale zdecydowalem sie umiescic go tutaj bo mimo wszystko jest to dzial najbardziej zwiazany z voicem a o tym wlasnie ma byc post.

Zastanawialem sie jaka popularnoscia cieszy sie IPC Express czyli zestaw CCME i CUE.
Probowalem wyciagnac z Cisco jakas liste referencyjna dla tego rozwiazania ale niby dla Expressa nie ma takiej...

Ciscowy AM jednego z rynkow powiedzial mi ze w tym roku jeden z klientow zrobil mala instalacje ktora planuje rozbudowywac. Poza tym w zasadzie cisza. Od dystrybutorow tez nie udalo mi sie wyciagnac informacji na ten temat.

Sam wlasnie mam taki zestaw u siebie i zastanawiam sie jakie szanse w PL ma tego typu rozwiazanie.

Forum odwiedzaja osoby pracujace u roznych, wiekszych i mniejszych integratorow, wiec moze tutaj znajde odpowiedz na swoje pytanie. Zaznaczam ze nie chodzi mi oczywiscie o podanie nazw firm ktore wdrozyly u siebie to rozwiazanie. Wystarcza informacje na temat jaka wielkosc instalacji, czy sam CME czy moze w zestawie z CUE, czy rozwiazanie standalone czy moze kilka polaczonych?

Mam nadzieje ze znajda sie osoby z doswiadzceniem w tym zakresie:)

Awatar użytkownika
cineklas
wannabe
wannabe
Posty: 169
Rejestracja: 10 lip 2006, 19:22
Lokalizacja: 3miasto

Re: IPC Express

#2

#2 Post autor: cineklas »

em_er pisze:Wystarcza informacje na temat jaka wielkosc instalacji, czy sam CME czy moze w zestawie z CUE, czy rozwiazanie standalone czy moze kilka polaczonych?
Słyszałem żeby coś się robiło w temacie CME, natomiast CUE - cisza. Moduł CUE miałem w ręku raz w życiu. Jesli chodzi o CME - rozwiązanie mało skalowalne - w przypadku C3845 bodajże można max. osłuzyć ~260 telefonów, czyli niewiele. Aby wdrożyć musisz kupić dobry router , ktory kosztuje nie najmniej + soft CME + licencje na ileś telefonów. Ludkowie wolą kupić MCSa i pociagnac dużego CM zamiast bawić sie w to rozwiazanie.

Co do rozwiązań CME + CUE to się dzieje - Cisco jakieś 2 mies. temu zorganizowało szkolenie którego byłem uczestnikiem. Szkolonko profesjonalnie poprowadzone przez Michała i Łukasza - czesc teoretyczna + laby (sprzęt wystawiony w San Jose). Warte uwagi były laby no i tradycyjnie pyszne kanapki od firmy cateringowej :)

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
em_er
wannabe
wannabe
Posty: 692
Rejestracja: 21 sty 2005, 22:29

#3

#3 Post autor: em_er »

Słyszałem żeby coś się robiło w temacie CME, natomiast CUE - cisza. Moduł CUE miałem w ręku raz w życiu.
mam akurat CUE na AIMie, narazie sprawdzam CME ale na CUE tez przyjdzie czas.
Jesli chodzi o CME - rozwiązanie mało skalowalne - w przypadku C3845 bodajże można max. osłuzyć ~260 telefonów, czyli niewiele.
dokladnie 240...niewiele i jednoczesnie calkiem sporo, zalezy o jakij firmie mowimy. oczywista sprawa ze korporacje tego nie kupia, ale to w koncu rozwizanie do rynku SMB. tam 240 to juz nie tak malo a do tego przy sofcie Adv. IP Serv. takie pudelko moze byc kombajnem do wszystkiego. wiem ze to bardziej marketingowy chwyt ale moze dziala :)
Aby wdrożyć musisz kupić dobry router , ktory kosztuje nie najmniej + soft CME + licencje na ileś telefonów.
kosztuje nie najmniej ale w takim np bundlu VSEC wychodzi calkiem znosnie chyba, biorac pod uwage to co wyzej czyli feature'y FW+IPS
licencje na telefony (nie na CCME ktore sa w bundlach!) to faktycznie porazka i cena z kosmosu, ehhh....
Ludkowie wolą kupić MCSa i pociagnac dużego CM zamiast bawić sie w to rozwiazanie.
byc moze, nie znam poki co konfiguracji duzego CM, co trzeba kupic jakie licencje itp i sumarycznie jakie sa to koszty. wiem ze za free jest 5 licencji IPCC Express co faktycznie moze kusic
Co do rozwiązań CME + CUE to się dzieje - Cisco jakieś 2 mies. temu zorganizowało szkolenie którego byłem uczestnikiem. Szkolonko profesjonalnie poprowadzone przez Michała i Łukasza - czesc teoretyczna + laby (sprzęt wystawiony w San Jose). Warte uwagi były laby no i tradycyjnie pyszne kanapki od firmy cateringowej
ano wlasnie, widac jakies parcie na ten temat. na tym szkoleniu akurat nie bylem...szkoda ze nie wiedzialem, ale generalnie temat sie przewija coraz czesciej.

moze ktos jeszcze doda swoje uwagi?

Awatar użytkownika
awo
CCIE
CCIE
Posty: 355
Rejestracja: 05 wrz 2004, 16:25
Lokalizacja: waw@pl
Kontakt:

#4

#4 Post autor: awo »

Znam doslownie jedna instalacje CME ale poniewaz bylo to dawno temu to klient zanim cisco zrobilo wersje PL zmigrował do CCM. (ze wzgledu na jezyk)

Co do CUE - bez jezyka polskiego nie ma na ten produkt klientow
co najgorsze to paczki z plikami sa zabezpieczane sumami kontrolnymi i przynajmniej mi nie udalo sie "zpolskawic" CUE ...


Co do skalowalnosic to IMHO CME ma sens tak do +- 80 aparatow, potem poszedlbym juz w bundle'a z 2x7815 +dodatki...

Awatar użytkownika
em_er
wannabe
wannabe
Posty: 692
Rejestracja: 21 sty 2005, 22:29

#5

#5 Post autor: em_er »

co najgorsze to paczki z plikami sa zabezpieczane sumami kontrolnymi i przynajmniej mi nie udalo sie "zpolskawic" CUE ...
o shit, to straszna kicha...dalbym sobie glowe uciac ze gdzies czytalem ze spokojnie mozna je podmieniac.

EDIT:moglbys opisac dokladniej w ktorym momencie napotkales problemy?
znalazlem wlasnie taki dokument Cisco Unified CME B-ACD and Tcl Call-Handling Applications
a w nim miedzy innymi:

Default audio files are provided for each point in the script at which prompts are given to callers. You download the default audio files from the Cisco Unified CME Software Download website and copy them to a place that can be reached by the Cisco Unified CME router, such as flash memory or a TFTP server. The audio files and the script files are bundled in a tar archive called cme-b-acd-x.x.x.tar on the website. The default files and their messages are listed in Table 2. You can rerecord personalized messages over the default messages, but you should not change the names of the audio files

Awatar użytkownika
marcins
Site Admin
Site Admin
Posty: 3194
Rejestracja: 22 mar 2004, 09:05
Kontakt:

#6

#6 Post autor: marcins »

on o CUE ty o CME...

Awatar użytkownika
em_er
wannabe
wannabe
Posty: 692
Rejestracja: 21 sty 2005, 22:29

#7

#7 Post autor: em_er »

hmmmm myslalem ze B-ACD to funkcjonalnosc CME powiazana z CUE, w zwiazku z tym jesli tu jest taka mozliwosc bedzie ona i w CUE.

mimo wszystko ponawiam pytanie w czym tkwil problem z lokalizacja...
w dokumetacjach znalazlem info ze bez problemu mozna zmieniac skrypty AA i nagrywac wlasne prompty do nich.
prompty do skrzynek tez mozna nagrywac ale tylko z poziomu TUI.

Byc moze jest jakis problem o ktorym jeszcze nie wiem stąd pytanie.

Awatar użytkownika
awo
CCIE
CCIE
Posty: 355
Rejestracja: 05 wrz 2004, 16:25
Lokalizacja: waw@pl
Kontakt:

#8

#8 Post autor: awo »

Ty piszesz o skryptach TCL pod CME czy poprostu pod zwyklym IOS
i to dziala dobrze.

Ale poczta Unity Exp. na CUE ma paczki plikow signowane i nie udalo mi sie tego obejsc.
A bez zagrzebania w plikach na CUE bedziesz mial polskie napisy i polskie sample.. ale w planach ;-)

Awatar użytkownika
em_er
wannabe
wannabe
Posty: 692
Rejestracja: 21 sty 2005, 22:29

#9

#9 Post autor: em_er »

polskie napisy i polskie sample
pewnie nie do konca rozumiem w czym problem bo nie widzialem jeszcze dzialania CUE ;) ale myslalem ze chodzi o zapowiedzi do skrzynek glosowych i prompty w AA ktore jest funkcjonalnoscia CUE

Wczesniej moze faktycznie troche sie rozpedzilem piszac o B-ACD ale pozniej sprawdzalem tez guida do CUE no i wynika z niego ze mozna tworzyc wlasne sample do skryptow AA oraz zapowiedzi do skrzynek (zapowiedzi mozna nagrywac tylko z telefonu).

czy piszac o niespolszczonych samplach miales na mysli wlasnie zapowiedzi do skrzynek??

Awatar użytkownika
marcins
Site Admin
Site Admin
Posty: 3194
Rejestracja: 22 mar 2004, 09:05
Kontakt:

#10

#10 Post autor: marcins »

chyba mowisz o prostym IVR..? kolejnosc dzialan ( nacisnij 1 aby cos ...potem 2..itd )

Awatar użytkownika
em_er
wannabe
wannabe
Posty: 692
Rejestracja: 21 sty 2005, 22:29

#11

#11 Post autor: em_er »

chyba mowisz o prostym IVR..? kolejnosc dzialan ( nacisnij 1 aby cos ...potem 2..itd )
Prostego IVRa mozna osiagnac wlasnie poprzez skrypt B-ACD. z tego co juz ustalilismy jest w tym wypadku mozliwosc spolszczenia. jest to funkcjonalnosc IOS-CME aczkolwiek bez CUE chyba nie dziala...

druga sprawa to samo CUE ktorego spolszczenie jest podobno nie mozliwe z tego co pisal awo. z tego co wiem do tej pory CUE to:
1. mailbox
2. AA czyli jakby jednopoziomowy IVR.

no i teraz znowu pytanie czego nie da sie spolszczyc w CUE? awo pisal o samplach i napisach. o ile z napisami faktycznie chyba nic sie nie zrobi tak sample (jesli myslimy o tym samym) mozna dogrywac swoje. z tego co rozumiem sample to prompty do AA (czyli funkcjonalnosci CUE) oraz zapowiedzi do skrzynek bedacych druga funkcjonalnoscia CUE.

jesli cos zle rozumiem wyprowadzcie mnie z bledu.

Awatar użytkownika
em_er
wannabe
wannabe
Posty: 692
Rejestracja: 21 sty 2005, 22:29

#12

#12 Post autor: em_er »

ok, uruchomilem dzisiaj CUE z defaultowymi skryptami i juz rozumiem co mial na mysli awo... :)
z tego co rozumiem sample to prompty do AA (czyli funkcjonalnosci CUE) oraz zapowiedzi do skrzynek bedacych druga funkcjonalnoscia CUE
otoz sample to nie tylko powyzsze ale rowniez od cholery "innego gadania"...

jak uslyszalem menu uzytkownika to zrozumialem co awo mial na mysli...faktycznie osobe bez znajomosci angielskiego ciezko byloby przekonac do tego produktu :D

EDIT: mnie tam sie podoba ;)

ODPOWIEDZ