DHCP Port-based Allocation

Problemy z pozostałymi technologiami (SDH, IronPort, WAAS itp.)
Wiadomość
Autor
joj_sport
fresh
fresh
Posty: 4
Rejestracja: 03 sty 2017, 19:18

DHCP Port-based Allocation

#1

#1 Post autor: joj_sport »

Cześć,
od kilku dni próbuję zrobić przypisywanie adresów IP klientom na podstawie portu przełącznika L2 do jakiego są wpięci.
Czyli np. w SW-2 port G1/0/1 każde losowe urządzenie z DHCP będzie miało przypisany ten sam adres IP.

Stosowanie się do dokumentacji jak najbardziej pomogło, ale tylko w części.
Testowałem 2 warianty tego rozwiązania:
1. DHCP server na przełączniku L2 (wraz z dhcp pool i int vlan tej puli), do którego wpinani są klienci DHCP (access)
2. DHCP server na przełączniku L3 (wraz z dhcp pool, int vlan podsieci), trunk do przełącznika L2, na którym są klienci DHCP (access)

1. dhcp server L2 <--> dhcp client
2. dhcp server L3 <-trunk-> L2 <--> dhcp client

Docelowo chcę zrobić to w ułożeniu L3+L2. Na L3 "potrafię" przypisać adres jednemu klientówi (z L2), lecz forwardowane zapytania DHCP do servera z przełącznika L2 przychodzą jako client-id portu trunk'owego.
Stąd nie wiem jakby miało działać to na każdą ilość portów, z większej ilości przełączników L2.
Mam problemy i proszę o wskazanie jakich słów kluczowych, może konkretnych opisów się czepic, aby ogarnąć coś takiego.

Wydaję mi się, że to temat dosyć rzadko przerabiany, aczkolwiek istotny, a nie znalazłem na forum info, aby ktoś go poruszał.

Z góry dziękuję za pomoc.

okoo
wannabe
wannabe
Posty: 397
Rejestracja: 13 cze 2008, 19:17

Re: DHCP Port-based Allocation

#2

#2 Post autor: okoo »

Hej
Walczyłem z tym fauterem jakiś czas temu i doszedłem do wniosku, że na przełączniku na którym działa serwer dhcp, musi być podniesiona na svi adresacja z podsieci którą przydzilasz dla klienta, chyba to wynika z tego, że klient dhcp wysyła na koniec przez L3 dhcpack do serwera i jak nie dostanie odpowiedzi to zwalnia dzierżawę.
Poradziłem sobie z tym w ten sposób, że na wszystkich przełącznikach na których muszę mieć działający dhcp port-based allocation ustawiłem na svi ten sam adres IP z koncówką 254, którego nie używam.
Wydaje się to logiczne, ale w sumie dziwne bo z tego wynika, że ten faeture ma sens tylko na przełącznikach L3, więc po co jest zaimplementowany na L2, ale trudno, ważne że działa.

ODPOWIEDZ