Praca inż EIGRP

Problemy z pozostałymi technologiami (SDH, IronPort, WAAS itp.)
Wiadomość
Autor
lucasidy
fresh
fresh
Posty: 3
Rejestracja: 20 gru 2006, 19:29

Praca inż EIGRP

#1

#1 Post autor: lucasidy »

Witam wszystkich,
Otóż mam temat "Konfigurowanie protokołu EIGRP" na pracę inżynierską. Z teorią nie było żadnego problemu jest dużo materiałów i mam już skończone. Oczywiście problem dotyczy części praktycznej-na początku chciałem zrobić jakąś sieć w Bosonie i nakręcić filmik z konfiguracji jednak okazało się że przewodniczący komisji nie przepada za symulatorami :P No i oznajmiłem promotorowi że zrobię to lepiej w szkolnym laboratorium gdzie mamy 5 routerów cisco serii 2500 i zgodził się. I tu pojawił się problem gdyż 5 routerów to spore ograniczenie zwłaszcza gdy każdy ma 2 seriale i jeden ethernet (tylko jeden ma 2xS i 2xE). Wiadomomym jest że samo uruchomienie EIGRP to banał i że wypada zrobić jakąś zaawansowaną konfigurację pod EIGRP i postanowiłem podzielić moją pracę na scenariusze ze względu na ograniczenia laboratorium, jak narazie mam zrobioną sieć gdzie przedstawiam redystrybucję EIGRP i RIP a w drugim scenariuszu autoryzacje pod EIGRP. Natomiast cały czas martwi mnie czy aby nie jest to za proste i mi przewodniczący nie rzuci hasłem że pan banał masz. Zatem pytam obecnych tu specjalistów (bo ja to tam poziom CCNA :P ) jakie zagadnienia i sieci można by w EIGRP opracować i czy mogą być te scenariusze co już mam :?: I druga prośba-czy macie jakieś materiały lub konfigi z ćwiczeń swoje albo linki do takowych, gdzie będą przykładowe topologie i konfiguracje w sieciach z EIGRP :?: Przeszukuje net już od 3 miechów i wszędzie to samo-takie same przykłady na 2,3 routerach, na ciscopress.com nie ma nic a przynajmniej szukając po 2-3 godz. dziennie nie mogłem nic znaleźć, wszędzie te same banały. Proszę o pomoc.

kt
wannabe
wannabe
Posty: 416
Rejestracja: 22 lut 2006, 09:01

#2

#2 Post autor: kt »

Jakby nie było, to ta praca bardzo przekrojowa chyba będzie...
Cudów nie wymyślisz/zmyślisz... :P ale możesz pokazać kilka ciekawych cech EIGRP. Fakt faktem, że z 5 routerów skomplikowanej topologii nie zrobisz, ale dzieląc na scenariusze możesz przedstawić kilka 'ciekawych' mechanizmów. Trzeba by troszkę poszukać, np. "unequal load balancing", coś o sumaryzacji(różne możliwości "limiting query range"), możliwości wykorzystania wszystkich (więcej niż domyślnie) metryk K1-5, pokazanie efektów pracy DUALa i jego 'zalet', wspomnienie o opcji "stub routingu"... hmmm, coś tam jeszcze znajdziesz... :wink: powodzenia... :wink:

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

Re: Praca inż EIGRP

#3

#3 Post autor: Kyniu »

lucasidy pisze: Proszę o pomoc.
No cóż, prawda jest taka że o ile w teorii to zaawansowany protokół to w konfigurowaniu wygląda to .... banalnie. EIGRP Challenge Lab na CCNP zakłada użycie czterech routerów i dwóch komputerów (reszta to loopbacki) i zadania takie jak:

- uruchomienie EIGRP oczywiście
- sumaryzacja
- redystrybucja tras statycznych
- NAT
- DHCP

To juz lepiej pokazać jakieś mechanizmy działania - na przykład "debug eigrp fsm" i zasymuluj awarię przez "shutdown" interfejsu ewentualnie fizycznie wypnij kabel.

Ale podkreślę raz jeszcze - nic robiącego wrażenie nie pokażesz chyba że wrażenie na komisji zrobi banalność konfiguracji ;-)

Kyniu

Awatar użytkownika
kktm
CCIE
CCIE
Posty: 2025
Rejestracja: 20 paź 2004, 14:43
Lokalizacja: Wrocław

Re: Praca inż EIGRP

#4

#4 Post autor: kktm »

lucasidy pisze:. Wiadomomym jest że samo uruchomienie EIGRP to banał
czy ja wiem, zawsze sa jakies krzaczki :)
zrobienie w duzych sieciach redundantnych , aby w tablicy topologi zawsze byl feasible succesor to jest wyzwanie :).

O ile ja nie widzialem nigdy stana SIA to cisco straszy tym na wielu egzaminach :)

Jak zaczniesz kombinowac z metrykami to wszystko sie moze popieprzyc.

Zrob taki algorytm do duningu metryk to nie tylko inzyniera ale i magistra od razu zrobisz :)
"Trust no one"

lucasidy
fresh
fresh
Posty: 3
Rejestracja: 20 gru 2006, 19:29

#5

#5 Post autor: lucasidy »

No to tak jak myślałem zbyt dużego pola do popisu nie ma. Dzięki za sugestie. A ma ktoś może jakieś materiały odnośnie konifa EIGRP albo gdzie możn a znaleźć coś ciekawego?

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

Re: Praca inż EIGRP

#6

#6 Post autor: Kyniu »

kktm pisze:[
zrobienie w duzych sieciach redundantnych , aby w tablicy topologi zawsze byl feasible succesor to jest wyzwanie :).
No tak, ale "kolega abstrahuje od układu odniesienia" :-) bo dyskusja dotyczyła ciut innej sytuacji.

Pozdrawiam
Kyniu

Awatar użytkownika
sebu
CCIE / Instruktor CNAP
CCIE / Instruktor CNAP
Posty: 843
Rejestracja: 03 cze 2005, 02:08
Lokalizacja: Warsaw, Poland
Kontakt:

#7

#7 Post autor: sebu »

sporo ciekawych przykladow znajdziesz tutaj
Jesteś ambitnym inżynierem i szukasz ciekawych projektów? Zapraszamy do współpracy w ramach NetFormers (stałej i projektowej). Info na PRV.

Work: http://netformers.pl
Linked-in: http://www.linkedin.com/in/strzelak

lucasidy
fresh
fresh
Posty: 3
Rejestracja: 20 gru 2006, 19:29

#8

#8 Post autor: lucasidy »

Dzięki :)

ODPOWIEDZ