Cisco Internetworking Technology Handbook

Problemy z pozostałymi technologiami (SDH, IronPort, WAAS itp.)
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
elvismichal
wannabe
wannabe
Posty: 123
Rejestracja: 10 mar 2013, 13:44

Cisco Internetworking Technology Handbook

#1

#1 Post autor: elvismichal »

Witam,
sprawa wyglada następująco ;). Zacząłem naukę w zakresie sieci komputerowych, ale niestety nie mam na chwilę obecną pracy, ani styczności praktycznej z technologiami, których się aktualnie używa. Prosiłbym Was w związku z tym o pomoc w następującej kwestii. Ze strony Cisco ITH zebrałem listę tematów. Wiem, że część z opisanych technologii jest przestarzała, nie używa się ich w praktyce lub właśnie wychodzą z użycia. Moje zdanie jest takie, że nie ma sensu poświęcać czasu na coś co się kompletnie nie przyda i tutaj prośba o zaznaczenia w jakiś sposób poniższych tematów jako te, które można sobie darować. Dzięki z góry za pomoc.

Kod: Zaznacz cały

Token Ring/IEEE 802.5
Frame Relay 
High-Speed Serial Interface 
Integrated Services Digital Network 
Point-to-Point Protocol 
Switched Multimegabit Data Service 
Synchronous Data Link Control and Derivatives 
X.25 
Digital Subscriber Line
Transparent Bridging 
Mixed-Media Bridging 
Source-Route Bridging 
Asynchronous Transfer Mode Switching  
MPLS
Data-Link Switching 
Tag Switching
Fiber Distributed Data Interface 
IBM Systems Network Architecture Routing 
NetWare Link-Services Protocol 
Open System Interconnection Routing Protocol 
Open Shortest Path First 
Routing Information Protocol 
Border Gateway Protocol 
Interior Gateway Routing Protocol 
Enhanced Interior Gateway Routing Protocol 
Xerox Network Systems
Virtual Private Networks 
Directory-Enabled Networking 
Remote Monitoring 
Simple Network Management Protocol
Dial-up Technology

saiqard
wannabe
wannabe
Posty: 385
Rejestracja: 09 lip 2012, 22:10
Lokalizacja: Wałbrzych/Wrocław

#2

#2 Post autor: saiqard »

zacznij naukę od zakresu kursu Cisco CCNA. znajdziesz go na stronach cisco

Awatar użytkownika
elvismichal
wannabe
wannabe
Posty: 123
Rejestracja: 10 mar 2013, 13:44

#3

#3 Post autor: elvismichal »

Jestem w trakcie CCNA. Bardziej interesuje mnie dokładnie co z wymienionych przeze mnie tematów aktualnie używa się w praktyce, tak jak to opisałem w pierwszym poście. Chcę rozszerzać wiedzę przez cały czas, a jak również mówiłem nie ma sensu się uczyć czegoś co w ewentualnej przyszłej pracy się kompletnie nie przyda.

Awatar użytkownika
grze
wannabe
wannabe
Posty: 419
Rejestracja: 09 cze 2008, 23:15
Lokalizacja: Warsaw

#4

#4 Post autor: grze »

elvismichal pisze:Jestem w trakcie CCNA. Bardziej interesuje mnie dokładnie co z wymienionych przeze mnie tematów aktualnie używa się w praktyce, tak jak to opisałem w pierwszym poście. Chcę rozszerzać wiedzę przez cały czas, a jak również mówiłem nie ma sensu się uczyć czegoś co w ewentualnej przyszłej pracy się kompletnie nie przyda.
Naucz się CCNA, potem w trakcie zdobywania kolejnych certów i poszerzania wiedzy będziesz wiedział co się używa a czego aktualnie nie. Skup się na razie rzetelnie na tym co jest w CCNA a przyniesie Ci to w przyszłości profity.


Pzdr
It doesn't matter how many certs you've got... it's really all about the pure knowledge behind them...

saiqard
wannabe
wannabe
Posty: 385
Rejestracja: 09 lip 2012, 22:10
Lokalizacja: Wałbrzych/Wrocław

#5

#5 Post autor: saiqard »

a jak chcesz więcej niż ccna, to zastanów sie nad ccnp, albo ccna sec, voice lub wireles - w zależności od Twoich upodobań :)

Awatar użytkownika
elvismichal
wannabe
wannabe
Posty: 123
Rejestracja: 10 mar 2013, 13:44

#6

#6 Post autor: elvismichal »

Z CCNA nie mam problemów, jestem przy końcu i daję radę. Jednak wolałbym zamiast ucz się, uzyskać odpowiedź na moje pytanie od praktyków. Bo uczyć się można (i to robię, poświęcam każdą wolną chwilę na to), ale w książce nie piszą, że teraz się tego nie używa czy że wychodzi z użycia. Weź za przykład Frame-Relay z CCNA. W przykładach jadą z podciąganiem jednej linii 64kB/s do siedzib firm. Zdaje mi się, że w chwili obecnej coś takiego to nie ma racji bytu. Chodzi mi dokładnie o tego typu przykłady. A od kogo mam zdobyć te informacje jak nie z forum, gdzie mnóstow ludzi praktykuje? ;) W Akademiach często ludzie mają dobrą wiedzę z zakresu materiału, który mają przekazać, ale w środowisku produkcyjnym ich noga nie postanęła, bo pracują na uczelni, więc pewne informacje są ograniczone. Po skończeniu CCNA zamierzam robić CCNP, ale też skupiać się na tematach które są najbardziej potrzebne, żeby jak najszybciej znaleźć pracę w sieciach, a podejrzewam, że na rekrutacji gość nie będzie ze mną rozmawiał do modemach 56kB/s...Proszę więc o zrozumienie ;).

dorvin
CCIE
CCIE
Posty: 1688
Rejestracja: 21 sty 2008, 13:21
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#7

#7 Post autor: dorvin »

elvismichal pisze:Z CCNA nie mam problemów, jestem przy końcu i daję radę. Jednak wolałbym zamiast ucz się, uzyskać odpowiedź na moje pytanie od praktyków.
To praktyk proponowałby Ci jednak robić kursy według ułożonego programu. Faktem jest, że niektóre rzeczy wychodzą z użycia (np. ISDN - jako backup już baaardzo rzadko używany), ale CCNA to baza, na której buduje się dalszą wiedzę. Jak będziesz sobie za mocno wybierał tematy, to nie zrozumiesz pełnego obrazu sytuacji.

Co do tematów podanych przez Ciebie na początku to jest to jedno wielkie pomieszanie wszystkiego co się da. Wygląda jakby ktoś znalazł sobie w Internecie kilkanaście przykładowych mądrze brzmiących określeń i zrobił listę. Średnio licząc połowa z tego jest nieużywana, a takie np. VPNy to tak wielki temat, że mógłbyś z niego spokojnie zrobić kolejną taką listę.
Bo uczyć się można (i to robię, poświęcam każdą wolną chwilę na to), ale w książce nie piszą, że teraz się tego nie używa czy że wychodzi z użycia.
Wychodząc z tego założenia to nie ucz się nic, bo za 2-5 lat wyjdzie z użycia. Jak ja zaczynałem zabawę z sieciami to popularne był FR, ISDNy, RIP, ATM - obecnie historia.
Weź za przykład Frame-Relay z CCNA.
FR to ma być Twój pierwszy kontakt z architekturami point-to-multipoint i chmurą. Fakt, że już się tego praktycznie nie używa, ale jak zrozumiesz zasady, to łatwiej jest z innymi technologiami. Pewne koncepcje są podobne np. do MPLSa.
Po skończeniu CCNA zamierzam robić CCNP, ale też skupiać się na tematach które są najbardziej potrzebne, żeby jak najszybciej znaleźć pracę w sieciach,
Powtórzę się, bo to najważniejsze - zrozum jak to wszystko działa i jak się ze sobą łączy. To ważniejsze niż umiejętność wklepania tych 4 komend na krzyż żeby skonfigurować protokół routingu. Niby RIPa się już nie używa, ale jak go zrozumiesz, to znacznie łatwiej przychodzi pojąć EIGRP. Jak zrozumiesz ISDNy w trybie data i to, co się z nimi łączy (np. dialery), to łatwiej będzie z konfiguracją 3G.

Awatar użytkownika
elvismichal
wannabe
wannabe
Posty: 123
Rejestracja: 10 mar 2013, 13:44

#8

#8 Post autor: elvismichal »

Dzięki za info, o mniej więcej coś takiego mi chodziło tylko. W kursy dalej będę brnął na pewno.

dorvin
CCIE
CCIE
Posty: 1688
Rejestracja: 21 sty 2008, 13:21
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#9

#9 Post autor: dorvin »

elvismichal pisze:Dzięki za info, o mniej więcej coś takiego mi chodziło tylko. W kursy dalej będę brnął na pewno.
I tak trzymać. Jak zbudujesz sobie dobre podstawy, to dasz sobie radę ze wszystkim. Z wiedzą wybiórczą, fragmentaryczną i z nastawieniem na skonfigurowanie konkretnego ficzera polegniesz w pierwszym zadaniu, które chociaż trochę odbiega od przykładów na stronie Cisco.

Jak zrobisz sobie porządne CCNA (nie braindumpy i nie wybiórczo), to już powinieneś móc się załapać na jakąś pracę. Oczywiście kokosów nie będzie, ale coś się zacznie dziać. Z CCNP będzie dużo łatwiej. A jak chcesz się szybko uczyć, to celuj w integratorów. To najlepsze miejsce na rozwój, a czasem przyjmują początkujących do odciążenia w zadaniach.

Aby pobudzić wytrwałość to na zakończenie historia kolegi - zrobił CCNA i CCNP. Nazwijmy to "papierowe", bo jego praca nie była związana z sieciami, ale robił uczciwie, zrozumiał, przelabował co się dało i dostał pracę za 5k na rękę. Bez znajomości.

ODPOWIEDZ