debug - teoria vs. praktyka

Problemy z pozostałymi technologiami (SDH, IronPort, WAAS itp.)
Wiadomość
Autor
szarek
member
member
Posty: 35
Rejestracja: 21 gru 2009, 22:19

debug - teoria vs. praktyka

#1

#1 Post autor: szarek »

Zastanawiam się jak to jest w produkcyjnym środowisku z poleceniem debug - używacie czy nie? W materiałach jakich do tej pory się spotkałem zastrzegali aby nie uruchamiać lub uruchamiać z ostrożnością polecenia "debug". Rozumiem jakie niesie ze sobą zagrożenia ale interesuje mnie na ile jest to pomocne w codziennym rozwiązywaniu, jeżeli stosujecie to jak zabezpieczacie się przed tym aby konsola nie znikła pod gąszczem pędzonych informacji? Może stosujecie jakieś przekierowanie do serwera logów? Z jakich poleceń najczęściej korzystacie? Jakieś ciekawe lub nietypowe przygody w środowisku produkcyjnym?

Ogólnie chciałbym poznać najczęstsze, najlepsze praktyki w środowisku produkcyjnym.

Od siebie dodam, że kiedyś w laboratorium kolega uruchomił "debug all" i nie wierzyłem mu, że takie polecenie istnieje dopóki sam nie sprawdziłem w składni. On w tym czasie odłączał router od zasilania :).

ssokolow
wannabe
wannabe
Posty: 109
Rejestracja: 13 cze 2005, 01:13

#2

#2 Post autor: ssokolow »

Pewnie zależy co i na czym chcesz debugować...

Ja w praktyce miałem potrzebę debugowania ISDN'u ;-) w poprzedniej epoce.... oczywiście nie poleceniem "debug all" ;-)

W sumie z debugu wynikło jedynie tyle - że konfiguracja jest ok... i że w L1 czymś musi siać bo przychodzą "dziwne krzaki" i rzeczywiście przyjechali panowie z TPSA... pogrzebali w skrzynce, podopychali kabelki... i ot problem był rozwiązany za to dzięki pełnemu troubleshootowi było widać że samo dogadywanie się q921 było ok.

A odpowiadając na twoje pytanie jeszcze bardziej nie wprost -> zależy gdzie szukasz problemu, jeśli w okolicach l2 i l1 ... to debug może być bardzo przydatnym narzędziem do znalezienia błędu, bo trudno posiłkować się czymś innym.

JulietCharlie
wannabe
wannabe
Posty: 195
Rejestracja: 06 lut 2012, 01:31

Re: debug - teoria vs. praktyka

#3

#3 Post autor: JulietCharlie »

W praktyce debug uzywam czasem, ale traktuje to jako ostatecznosc.
Kiedy i jak to stosowac wynika bardziej z wyczucia... i czy mamy kogos na site zeby ewentualnie mogl zrestartowac router.

Nie wiem czy to najlepsze metody ale stosuje:

1) reload in...
chociaz czasami jak debug mocno obciazy output to i to nie zadziala.

Zdecydowanie odradzam uzycia komend:
debug all
debug ip packets

W kazdym wypadku routera produkcyjnego konczy sie zawieszeniem.

2) Przed wlaczeniem debug na remote site zazwyczaj ustawiam (czasami mi szkoda czasu)

Kod: Zaznacz cały

logging buffered 50000 debug
utawia limit bufora pamieci routera do 50k,

Kod: Zaznacz cały

no logging console
no logging monitor
Ustawiaja ze logi nie beda wysylane na console/vty, co takze zmniejszy ryzyko utraty kontroli nad routerem,

Kod: Zaznacz cały

default logging rate-limit
ustawiamy limit komunikatow debug na sek.

Jeszcze jest jakas komenda ustawiajaca maksymalny limit czasu jaki zajmuje dany process procesorowi zanim CPU przeskoczy do innego procesu.
/edit

Kod: Zaznacz cały

 scheduler allocate 3000 8000
Ustawienie na okolo 8s daje nam jakies szanse wpisania "u all" jesli cos by poszlo nie tak i CPU byl przeciazony.
Shoot for the moon.
Even if you miss it you will land among the stars.

Awatar użytkownika
Piotrek
wannabe
wannabe
Posty: 143
Rejestracja: 28 sie 2005, 23:12
Lokalizacja: Kraków

#4

#4 Post autor: Piotrek »

Z mojej strony mogę dodać "debug condition" pozwala to ograniczyć działanie do np. określonego interfejsu

Np na szybko można poczytać

http://lostintransit.se/2011/02/28/debu ... debugging/

double.decode
wannabe
wannabe
Posty: 321
Rejestracja: 15 kwie 2009, 18:31

Re: debug - teoria vs. praktyka

#5

#5 Post autor: double.decode »

szarek pisze:Zastanawiam się jak to jest w produkcyjnym środowisku z poleceniem debug - używacie czy nie?

debug crypto isakmp, debug crypto ipsec (...) - bez debuga przy IPSecu byłbym jak odkorowany i bez ręki :)

k

ODPOWIEDZ