poprawna topologia?

Problemy z pozostałymi technologiami (SDH, IronPort, WAAS itp.)
Wiadomość
Autor
misiu
member
member
Posty: 27
Rejestracja: 18 mar 2011, 11:42
Lokalizacja: PL
Kontakt:

poprawna topologia?

#1

#1 Post autor: misiu »

Dzień dobry,

topologia:

Kod: Zaznacz cały

internet ------ gateway ------ switch L3 (routing vlan) ---trunk--- switch L2 ---trunk--- switch L2 ---trunk--- switch L2
Czy takie łączenie jest poprawne czy przełączniki L2 powinny być wpięte do switch L3?
(Oczywiście po drodze do switch L2 są powpinane PC klienckie)

saiqard
wannabe
wannabe
Posty: 385
Rejestracja: 09 lip 2012, 22:10
Lokalizacja: Wałbrzych/Wrocław

#2

#2 Post autor: saiqard »

W tym momencie jeśli odpadnie Ci z jakiegoś powodu przełącznik L2 najbliżej L3, wszystkie komputery klienckie tracą dostęp do sieci.
Ja bym podłączył wszystkie switche L2 do switcha L3, a dodatkowo zrobił linki pomiędzy switchami L2 (pamiętając o odpowiedniej konfiguracji STP)

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

#3

#3 Post autor: Kyniu »

Tak jak saiqard napisał - powinieneś dążyć do możliwie płaskiej architektury. Posługując się terminologią i modelem Cisco można to ująć tak że switch L3 robiłby za zagregowany Core/Distribution a switche L2 za Access. A po inszemu że powinieneś dążyć do topologii gwiazdy (Core/Access) lub rozszerzonej gwiazdy (Core/Distibution/Access). Idealnie by było gdyby switch L3 to były dwa urządzenia spięte w stack a switche L2 miały po jednym linku do każdego switcha w stacku. Plus cross stack etherchannel i masz wydajność plus niezawodność. Bo awaria portu w L2, awaria linku lub awaria jednego przełącznika w stacku nie jest dla Ciebie w tym momencie tak odczuwalna i bolesna.

misiu
member
member
Posty: 27
Rejestracja: 18 mar 2011, 11:42
Lokalizacja: PL
Kontakt:

#4

#4 Post autor: misiu »

No ok, w 100% się zgadzam z tym o czym piszecie, czyli to co pokazałem jest nie zalecane. Czy niezgodne z poprawną topologią? Tam gdzie się np inaczej nie da? Czy po prostu trzeba robić tak jak wyżej napisaliście wpinać się do core/(Distibution)/access?

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

#5

#5 Post autor: Kyniu »

misiu pisze:No ok, w 100% się zgadzam z tym o czym piszecie, czyli to co pokazałem jest nie zalecane. Czy niezgodne z poprawną topologią? Tam gdzie się np inaczej nie da? Czy po prostu trzeba robić tak jak wyżej napisaliście wpinać się do core/(Distibution)/access?
Mam wrażenie że rozmawiamy w innych językach.

saiqard
wannabe
wannabe
Posty: 385
Rejestracja: 09 lip 2012, 22:10
Lokalizacja: Wałbrzych/Wrocław

#6

#6 Post autor: saiqard »

misiu pisze:No ok, w 100% się zgadzam z tym o czym piszecie, czyli to co pokazałem jest nie zalecane. Czy niezgodne z poprawną topologią? Tam gdzie się np inaczej nie da? Czy po prostu trzeba robić tak jak wyżej napisaliście wpinać się do core/(Distibution)/access?
Zrobić możesz co chcesz. Ale jeśli zrobisz to tak jak opisałeś, ale wtedy w wypadku awarii jendego łącza/przełącznika dużo użytkowników końcowych może stracić dostęp do sieci. A decyzja jak to zrobisz zależy od Ciebie/budżetu/obecnej infrastruktury

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

#7

#7 Post autor: Kyniu »

saiqard pisze:ale wtedy w wypadku awarii jendego łącza/przełącznika dużo użytkowników końcowych może stracić dostęp do sieci.
Awaria może się zdarzyć a może się nie zdarzyć. Ale jest jeszcze kwestia wydajności i wąskich gardeł takiego rozwiązania.

misiu
member
member
Posty: 27
Rejestracja: 18 mar 2011, 11:42
Lokalizacja: PL
Kontakt:

#8

#8 Post autor: misiu »

Spoko, nie gorączkujcie się!
Core - L3 mam jeden jak padnie to i tak dupa. :)

Dzięki za odzew.

ODPOWIEDZ