Cisco881-sec-k9 i IPS

Problemy z pozostałymi technologiami (SDH, IronPort, WAAS itp.)
Wiadomość
Autor
rebus
wannabe
wannabe
Posty: 88
Rejestracja: 07 wrz 2011, 02:50

Cisco881-sec-k9 i IPS

#1

#1 Post autor: rebus »

Witam,
Jak wiadomo router jak w temacie ma feature set Advanced IP Services.
Co muszę kupić żeby obsługiwać na nim IPS? Czy wystarczy serwis np. CON-SU1-881SECK czy muszę kupować jeszcze licencję jakąś na IPS? Jeśli potrzebna licencja jaki mniej więcej to koszt?

rebus
wannabe
wannabe
Posty: 88
Rejestracja: 07 wrz 2011, 02:50

#2

#2 Post autor: rebus »

Odpowiem sam sobie. Podany Feature set obsługuje już IPS więc trzeba jedynie wykupić serwis.
Ale mam do Was nowe pytanie.
Co ustawię jakąś kategorię IPS na enable true to mam komunikat, że mało pamięci.
Ile tak naprawdę potrzebuję pamięci aby to jakoś sensownie działało?
IOS 15.3(3)M2 ma wymagania 256/128 i tyle mam ale mimo wszystko są problemy z brakiem pamięci.

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

#3

#3 Post autor: lbromirs »

rebus pisze:Odpowiem sam sobie. Podany Feature set obsługuje już IPS więc trzeba jedynie wykupić serwis.
Ale mam do Was nowe pytanie.
Co ustawię jakąś kategorię IPS na enable true to mam komunikat, że mało pamięci.
Ile tak naprawdę potrzebuję pamięci aby to jakoś sensownie działało?
IOS 15.3(3)M2 ma wymagania 256/128 i tyle mam ale mimo wszystko są problemy z brakiem pamięci.
Wymagania dla IOS to MINIMUM tego, co jest potrzebne, żeby funkcje IOS działały poprawnie. Wszystkie dodatkowe funkcjonalności, w szczególności tak pamięciożerne jak IPS, należy dołożyć więcej. Na IOS IPS warto mieć minimum dodatkowo 256-512MB. Na 800'kach to jednak problem i tam funkcje IPS były ograniczone.

Awatar użytkownika
drake
CCIE
CCIE
Posty: 1593
Rejestracja: 06 maja 2005, 01:32
Lokalizacja: Dortmund, DE
Kontakt:

#4

#4 Post autor: drake »

Powiem wiecej - na 2811 tez jest pare powaznych bugow zwiazanych z IPS, platforma starsza ale jeszcze wiele tych pudelek dziala u klientow. Generalnie z IPS na 800/1800/1900/2900 trzeba uwazac w zakresie uzywanego IOS oraz zainstalowanej pamieci. Zacznij wdrozenie od wylaczenia wszystkich zaawansowanych sygnatur.

Pozdruffka! :-)
Never stop exploring :)

https://iverion.de

rebus
wannabe
wannabe
Posty: 88
Rejestracja: 07 wrz 2011, 02:50

#5

#5 Post autor: rebus »

lbromirs pisze: Wymagania dla IOS to MINIMUM tego, co jest potrzebne, żeby funkcje IOS działały poprawnie. Wszystkie dodatkowe funkcjonalności, w szczególności tak pamięciożerne jak IPS, należy dołożyć więcej. Na IOS IPS warto mieć minimum dodatkowo 256-512MB. Na 800'kach to jednak problem i tam funkcje IPS były ograniczone.
Czyli co, pozostaje mi jeszcze zainwestowanie jakieś 700-800zł w pamięć MEM8XX-256U768D=. Nie wiem czy jest to tego warte.

rebus
wannabe
wannabe
Posty: 88
Rejestracja: 07 wrz 2011, 02:50

#6

#6 Post autor: rebus »

drake pisze: Zacznij wdrozenie od wylaczenia wszystkich zaawansowanych sygnatur.
Ale o czym my mówimy, przecież przy ustawieniu:

Kod: Zaznacz cały

ip ips signature-category
  category all
   retired true
 category ios_ips basic
   retired false
po kilku godzinach już zaczyna brakować pamięci. A to przecież niecałe 500 sygnatur. Ruch praktycznie w sieci znikomy. No chyba, że ja czegoś jeszcze nie rozumiem z tego ustawienia.

Pozdrawiam

rebus
wannabe
wannabe
Posty: 88
Rejestracja: 07 wrz 2011, 02:50

#7

#7 Post autor: rebus »

lbromirs pisze: Wymagania dla IOS to MINIMUM tego, co jest potrzebne, żeby funkcje IOS działały poprawnie. Wszystkie dodatkowe funkcjonalności, w szczególności tak pamięciożerne jak IPS, należy dołożyć więcej. Na IOS IPS warto mieć minimum dodatkowo 256-512MB. Na 800'kach to jednak problem i tam funkcje IPS były ograniczone.
Gdzie można poczytać o tych ograniczeniach?
Na stronach Cisco jest dokument "IOS_IPS_Best_Practices" i tam wyraźnie pisze:
"For routers with 128MB memory, start with the IOS IPS Basic category. For routers with 256MB or more memory, start with the IOS IPS Advanced category".
Więc jeśli są jakieś ograniczenia to powinno wyraźnie pisać ile tej pamięci trzeba tak jak to ma miejsce w przypadku wymagań IOS'a a nie ludzi robić w balona żeby kupowali serwisy z obsługą IPS a później jeszcze płacić za pamięć połowę wartości nowego routera.

Czy ja mogę przejść teraz na serwis bez obsługi IPS i żądać od Cisco zwrotu różnicy w serwisach SMARTnet? Serwis rozpoczął się od 19.02.2014.
Czy istnieje jakiś okres "buforowy", w czasie którego można zwrócić serwis SMARTnet?

Z poważaniem

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

#8

#8 Post autor: Kyniu »

Podsumujmy fakty. Najwyraźniej kupiłeś produkt o którym niewiele wiesz i który niestarannie dobrałeś do swoich potrzeb. Nie przeczytałeś wcześniej dokumentacji. Nie porozmawiałeś z nikim kto się na tym zna (partner Cisco). Nie do końca chyba rozumiesz jak działa IPS i jak się go używa (włącza się tylko te sygnatury które w Twoim środowisku mogą stanowić zagrożenie). I na koniec szukasz winnego na którego mógłbyś zwalić winę.

rebus
wannabe
wannabe
Posty: 88
Rejestracja: 07 wrz 2011, 02:50

#9

#9 Post autor: rebus »

Kyniu pisze:Podsumujmy fakty. Najwyraźniej kupiłeś produkt o którym niewiele wiesz i który niestarannie dobrałeś do swoich potrzeb. Nie przeczytałeś wcześniej dokumentacji. Nie porozmawiałeś z nikim kto się na tym zna (partner Cisco). Nie do końca chyba rozumiesz jak działa IPS i jak się go używa (włącza się tylko te sygnatury które w Twoim środowisku mogą stanowić zagrożenie). I na koniec szukasz winnego na którego mógłbyś zwalić winę.
Ta, chyba ktoś tutaj nie przeczytał całego wątku.

tomiabc
wannabe
wannabe
Posty: 148
Rejestracja: 07 paź 2010, 14:51

#10

#10 Post autor: tomiabc »

rebus,

musisz porozmawiać z osoba, która sprzedała ci ten kontrakt - im bardziej będziej ci na tym zależeć tym większe masz szanse, że coś się uda załatwić.

Problem z IPS na IOS jest taki, że nikt tego nie używa. IPS wymaga sporo zasobów sprzętowych, których rutery nie mają. Ta funkcjonalność istnieje sobie tylko dlatego, że czasem ktoś bardzo potrzebuje IPS na IOS, żeby spełnić określone wymagania.

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

#11

#11 Post autor: lbromirs »

tomiabc pisze:rebus,

musisz porozmawiać z osoba, która sprzedała ci ten kontrakt - im bardziej będziej ci na tym zależeć tym większe masz szanse, że coś się uda załatwić.

Problem z IPS na IOS jest taki, że nikt tego nie używa. IPS wymaga sporo zasobów sprzętowych, których rutery nie mają. Ta funkcjonalność istnieje sobie tylko dlatego, że czasem ktoś bardzo potrzebuje IPS na IOS, żeby spełnić określone wymagania.
Pozwolę się niezgodzić z koncepcją, że 'nikt nie używa IOS IPS'. Oczywiście, IPS na IOS ma swoje ograniczenia w różnych wymiarach tego co musi mieć IPS żeby działać efektywnie i na dużą skalę, ale Polska nie jest reprezentatywna jeśli chodzi o zastosowanie tego typu mechanizmów na routerach Cisco. Są kraje, w których usługi operatorskie działają z funkcjami IPS w IOSie, a w Polsce klienci (różnej wielkości), którzy też z tego nadal korzystają. Wszystko ma swoje wady i zalety i IOS IPS nie został stworzony dla przysłowiowego jednego klienta. Inna sprawa jest taka, że 800'ka jest pozycjonowana jako rozwiązanie dla "SOHO" a zatem i możliwości robienia wszystkiego ma ograniczone. Bezsygnaturowe (behawioralne) podejście do wykrywania włamań znalazło dopiero swoje rynkowe odzwierciedlenie w klientach, którzy chcieliby za nie zapłacić dopiero teraz. IPSa/IDSa w IOSie mamy od ponad 6 czy 7 lat.

ODPOWIEDZ