QoS - SIPTRUNK kontra reszta ruchu

Problemy z pozostałymi technologiami (SDH, IronPort, WAAS itp.)
Wiadomość
Autor
Xysiu
member
member
Posty: 36
Rejestracja: 01 lut 2007, 00:23

QoS - SIPTRUNK kontra reszta ruchu

#1

#1 Post autor: Xysiu »

Witam,

Mam problem z wydaje się dość prostym przypadkiem:

Jest sobie lacze symetryczne 10Mbit/s. Na laczu został uruchomiony SIP-TRUNK do operatora VoIP (na konkretnym IP po stronie operatora). Ludziska w LANie wyczuly ze lacze urosło (było wczesniej 2 Mbit) i zaczelo się sciąganie torrentow, oglądanie video, darcie plikow po HTTP itp. Oczywiście pojawil się problem z rozmowami przez SIPTRUNK. Logika nakazuje żeby uruchmoc QoS na WANie. Zatem odpaliłem cos takiego:
class-map match-any CMAP_QOS_VOICE
match protocol sip
match protocol rtp audio
match access-group name ACLE_QOS_VOICE
class-map match-any CMAP_QOS_NONVOICE
match protocol http
match access-group name ACLE_QOS_NONVOICE_IN

policy-map PMAP_QOS_IN
class CMAP_QOS_VOICE
police rate 1000000 bps
conform-action transmit
exceed-action transmit
class CMAP_QOS_NONVOICE
police rate 7300000 bps
conform-action transmit
exceed-action drop

interface GigabitEthernet0/0
description WAN
bandwidth 10240
ip nbar protocol-discovery
service-policy input PMAP_QOS_IN
Dla Gi0/0 wycialem niepotrzebne reczy z konfiga.

W ACLkach dot QoSu mam dla VOICEu wyznaczony ruch do/z IP platformy SIPowej operatora a dla reszty NONVOICE wszystko poza ruchem do SIP operatora. Uprzedzajc ew. pytania - sprawdzałem obciążenie lacza w kierunku "na swiat" i nie jest obciążane - glowny problem to pobieranie danych "ze swiata".

Testujac rozwiązanie widze ze policing działa - np. transfer HTTP/FTP jest przycinany ale praktycznie nie ma to odzwierciedlenia w jakości rozmow przez SIPTRUNK - druga strona mnie słyszy OK, ja mam nadal duzy problem aby rozsądnie uslyszec rozmowce.

QoS dopiero poznaje ale temat jest dość pilny bo utrudnia prace biznesowa.

Ktos pomoze lub podpowie?

PS. Router to Cisco 2851 z IOSem 15.1(3)T2.
Pozdrawiam

Krzysiek

Gizmo
wannabe
wannabe
Posty: 185
Rejestracja: 28 sty 2008, 21:55

#2

#2 Post autor: Gizmo »

1. RTP audio powinno byc matchowane do LLQ
2. SIP signaling jakis priority np. w CS3
3. ruch inny do default ze zdefiniowanym WREDem

np (nie jest to super ale działa):

Kod: Zaznacz cały

class-map match-any VIDEO
 match access-group name VIDEO_STREAM
class-map match-any VOICE
 match protocol rtp audio
class-map match-all VOIP-SIGNALS
 match  dscp cs3

policy-map RESERVATIONS
 class RT-VOICE
  priority percent 10
 class INTERNETWORK-CONTROL
  bandwidth remaining percent 5
 class RT-VIDEO
  bandwidth remaining percent 50
  fair-queue
  random-detect
 class VOIP-SIGNALS
  bandwidth remaining percent 5
 class class-default
  set dscp default
  fair-queue
  random-detect
policy-map SHAPE->10M
 class class-default
  shape average 10000000
  service-policy RESERVATIONS
Oczywiście wcześniej ruch powinien być pokolorowany. Co więcej ruch typu kazaa czy inny śmieciowy można wyłapac NBARem, pokolorować i potraktowac jako less-than-BE i dać mu większe drop probability.

Do poczytania:
TU i TU a TU przykład
“Two possibilities exist: either we are alone in the Universe or we are not. Both are equally terrifying.” - A.C.Clark

Xysiu
member
member
Posty: 36
Rejestracja: 01 lut 2007, 00:23

#3

#3 Post autor: Xysiu »

OK, dzieki za podpowiedz.

Niestety LAN mam podpiety przez HWIC-4ESW (drugi L3 jest dla drugiego WANu) a na interfejsie SVI nie zrobie wszystkiego (np. priority, shaper).

Czy sam policing powinien dac rade (wydawalo sie, ze jest OK ale dluzsza rozmowa przy zajetym pasmie przez FTP ponownie znowu zaczela sie ciac)?

Zakladalajc ze mam do dyspozycji pelny port L3 - rozumiem, ze policy mape z shaperem zapinam na interfejcie LANowym w kierunku output?

Pytanie bardziej ogolne:

Zakladajac, ze jestem podpiety fizycznym linkiem 1Gbps a operator daje mi max. 10 Mbit/s czy to moze miec wplyw na to, ze pomimo QoSu nadal sa problemy z VoIPem? Teoretycznie moge sobie wyobrazic sytuacje gdzie podczas rozmowy VoIP uruchamiam sesje pobierania FTP i ruch od operatora idzie rura 1Gbps i nagle wpada na 10 Mbit/s - wsrod pakietow TCP/FTP leca sobie UDP/RTP. Czy nie ma znaczenia fakt np. braku priorytetyzacji na wyjsciu od operatora (przez niego) przy takiej roznicy przeplywnosci?
Pozdrawiam

Krzysiek

przemek_z
wannabe
wannabe
Posty: 56
Rejestracja: 13 lut 2011, 11:57
Lokalizacja: Gdynia

#4

#4 Post autor: przemek_z »

Hej,

Sugeruję, aby pogadać z operatorem i wynegocjować zapewnienie odpowiedniego priorytetu dla RTP oraz sygnalizacji SIP w odniesieniu do maksymalnej ilości rozmów oraz użytego kodeka, który sobie założyłeś. Ustawienie polityki w kierunku IN na własnym pudełku niewiele pomoże ponieważ twój SP pewnie i tak wysyła wszystko jako best effort bez priorytetu dla voice.

Pozdro

Gizmo
wannabe
wannabe
Posty: 185
Rejestracja: 28 sty 2008, 21:55

#5

#5 Post autor: Gizmo »

Tak jak przemek_z napisał. Jedyne co możesz zrobić to zadbać o ruch w kierunku LAN->Inet. Na to co napływa z Inetu nie masz wpływu. Czyli kwalifikujesz i markujesz ruch In na interfejsie LAN, a na Out WAN pomarkowany ruch wkładasz na odpowiednich kolejek.
I nie spodziewam by Twój operator zgodził sie na inne traktowanie ruchu z Twojej sieci. QoS dla klientów daje się na usługach typu L2/L3 VPN, a nie na dostępie do Internetu.No chyba że kupujesz SIP Trunk od tego samego operatora, wtedy wręcz wymagałbym, żeby taki priorytet był.

Pzdr.
Marcin
“Two possibilities exist: either we are alone in the Universe or we are not. Both are equally terrifying.” - A.C.Clark

ODPOWIEDZ