First HTTP attemp fail problem

Problemy z pozostałymi technologiami (SDH, IronPort, WAAS itp.)
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
vamos
wannabe
wannabe
Posty: 105
Rejestracja: 29 lip 2013, 11:27
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

First HTTP attemp fail problem

#1

#1 Post autor: vamos »

Witajcie,

Mam dosyć ciekawy (z mojej perspektywy) problem z którym nie mogę sobie poradzić. Przedmiotem rozważań będzie ruch HTTP miedzy dwoma lokalizacjami: Mountain View (MV) oraz Bratislava (BA).

Problem jest następujący: użytkownicy z MV (różne subnety, różne PC) próbując otworzyć dowolną stronę www zlokalizowaną w BA otrzymują po bardzo długim oczekiwaniu connection reset. W pcapie widać dużą liczbę TCP Dup Ack i w efekcie następuje reset. Problem nie ma miejsca gdy użytkownicy z innych lokalizacji próbują wchodzić na te same strony w BA. I teraz najciekawasze: problem z resetem jest tylko przy pierwszej próbie połaczenia. Po odświeżeniu strony, łąduje się ona natychmiastowo. Po 2-3 dniach niewchodzenia na taka stronę problem wraca (prawdopodobnie zrzut cache'a). W drugą stronę (BA->MV) problem nie występuje. Końcowe hosty nie korzystają z żadnych proxy, DNS działa poprawnie.

Udało mi się ustalić że w sieci między tymi dwoma lokalizacjami jest asymetryczny routing, ale wg mnie nie ma to wpływu na zestawianie sesji.

Czy przyczyną mogą być serwisy optymalizacyjne na Riverbedach?
Macie jakieś inne pomysły co może być powodem takiego zachowania?

Awatar użytkownika
bigboss
CCIE
CCIE
Posty: 757
Rejestracja: 08 mar 2004, 11:03
Lokalizacja: Wrocław/Warszawa
Kontakt:

Re: First HTTP attemp fail problem

#2

#2 Post autor: bigboss »

vamosPL pisze: Udało mi się ustalić że w sieci między tymi dwoma lokalizacjami jest asymetryczny routing, ale wg mnie nie ma to wpływu na zestawianie sesji.

Czy przyczyną mogą być serwisy optymalizacyjne na Riverbedach?
Macie jakieś inne pomysły co może być powodem takiego zachowania?
Myślę, że to dobry trop.
Akcelerator wysyła sam ACK pakietu do klienta, zanim jeszcze otrzyma prawdziwe ACK od serwera. Ten wysyła swoje ACK inną trasą, więc akcelerator go nie przechwytuje i klient dostaje zdublowane ACK.
Po jakimś czasie akcelerator wykrywa sytuację niesymetrycznego routingu i wyłącza optymalizację. Wszystko działa, aż do momentu, kiedy akcelerator myśli "sprawdzę, może już jest dobrze", i włącza optymalizację ponownie.
Pozdrawiam z Wrocławia (no dobra, teraz z Wawy) - Mariusz @@@ Linkedin - zapraszam: http://pl.linkedin.com/in/trojanowski

adashio
member
member
Posty: 18
Rejestracja: 27 paź 2007, 17:57
Lokalizacja: Warsaw

Re: First HTTP attemp fail problem

#3

#3 Post autor: adashio »

vamosPL pisze:
Czy przyczyną mogą być serwisy optymalizacyjne na Riverbedach?
Macie jakieś inne pomysły co może być powodem takiego zachowania?
Używasz Correct Addressing czy Full Transparency? Jeżeli CA to Twój problem może polegać na tym, że outer i inner channel zestawiane są przy użyciu innych adresów (inner będzie używał in-path) co z kolei z punktu widzenia IP może spowodować asymetryczny routing. Często najprostszym rozwiązaniem jest przestawienie się z CA na FT.

Oczywiście bez szczegółów topologii/adresacji/routingu to raczej sugestia niż 100% rozwiązanie.
adashio

Awatar użytkownika
vamos
wannabe
wannabe
Posty: 105
Rejestracja: 29 lip 2013, 11:27
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

#4

#4 Post autor: vamos »

Dzięki za sugestie,
@adashio - sieć jest korporacyjna i na WDSach nie było nic na pewno zmieniane między CA/FT. Niestety szczegółów topologii nie mogę podać wobec powyższego.

Dziś będę sprawdzał czy faktycznie jest coś na rzeczy z tymi Riverbedami. Póki co mam zagwozdkę bo jeden jest zlokalizowany przy destination (BA), brakuje natomiast drugiego przy source żeby była miedzy nimi optymalizacja. Muszę jeszcze przetrzepać sieć czy ten ruch nie przepływa gdzieś przez drugiego WDSa.

Dzięki za pomysly!

Awatar użytkownika
weis
wannabe
wannabe
Posty: 1450
Rejestracja: 28 cze 2007, 11:15

#5

#5 Post autor: weis »

Najprościej będzie wyłączyć optymalizację dla tej aplikacji i wtedy powtórzyć testy.
Fire, aim, ready!

ODPOWIEDZ