SDN - Software-defined networks

Problemy z pozostałymi technologiami (SDH, IronPort, WAAS itp.)
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
vamos
wannabe
wannabe
Posty: 105
Rejestracja: 29 lip 2013, 11:27
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

SDN - Software-defined networks

#1

#1 Post autor: vamos »

Witajcie,

Powoli przymierzam się do pisania inżynierki, w której zamierzam zaprojektować i przetestować na labie sieć dla przykładowej firmy średniego rozmiaru, oparta na nowoczesnych a co za tym idzie obecnie rzadko używanych (jeszcze) technologiach.
Zamierzam również wdrożyć zabezpieczenia sieci i je należycie przetestować w środowisku laboratoryjnym.

Jestem już zdecydowany by sieć była oparta na IPv6 oraz SDN.

W kontekście SDN - byłbym wdzięczny za wskazanie pozycji literatury/źródeł wiedzy w których mogę rozwinąć swoje pojęcie o tej technologii

W kontekście pracy jako ogółu - będę wdzięczny za wszelkie sugestie innych technologii związanych z routingiem czy tez bezpieczeństwem, których użycie mogłoby chwycić komisję za serca i urzec nieszablonowością ;)

P.S. W chwili obecnej jestem w trakcie przygotowań do CCNP ale nie widzę przeszkód by zapoznać się z zagadnieniami o wiele bardziej zaawansowanymi, od nadmiaru wiedzy jeszcze nikt nie ucierpiał :)

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

Re: SDN - Software-defined networks

#2

#2 Post autor: lbromirs »

Kup sobie książkę wydawnictwa O'Reilly o SDNie (na początek), a po przeczytaniu, zastanów co tak naprawdę chcesz pisać/robić. Uważam, że wybrałeś dobry, przyszłościowy temat. Ale zastanów się, do czego tak konkretnie ten SDN w swojej pracy zaprzęgniesz i co miałby Ci robić.

To, że warto pisać o IPv6 chyba nie wymaga dodatkowego komentarza :)

Aha - jak będziesz miał chwilę, odezwij się do Krzyśka Konkowskiego/Przemka Pisarka i zapraszamy na darmowe warsztaty w biurze Cisco z architektury SDN i konkretów w postaci OnePK i ACI/APIC. Zapewne da Ci to dużo do myślenia, ale może pomoże też z doprecyzowaniem koncepcji.

House
wannabe
wannabe
Posty: 317
Rejestracja: 25 lut 2009, 15:13

#3

#3 Post autor: House »

A jak już OnePK został wspomniany, to gdzie można znaleźć listę urządzeń i IOS/IOS-XR itp. wspierających OnePK. Mam na sieci Cat6500 i Cisco 7600 i nie mam poleceń które pozwalają na uruchomienie OnePK.

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

#4

#4 Post autor: lbromirs »

House pisze:A jak już OnePK został wspomniany, to gdzie można znaleźć listę urządzeń i IOS/IOS-XR itp. wspierających OnePK. Mam na sieci Cat6500 i Cisco 7600 i nie mam poleceń które pozwalają na uruchomienie OnePK.
Oficjalnie dostępne paczki dla OnePK w wersji 1.2:
https://developer.cisco.com/fileMedia/d ... e36083d581

Wersja nie-PDF na portalu developer.cisco.com:
https://developer.cisco.com/site/networ ... /index.gsp

Jak masz kontrakt serwisowy to na 6500 z Sup2T mogę Ci udostępnić soft mający wsparcie w ramach developer builds. Na 7600 obecnie nie ma wsparcia.

Awatar użytkownika
vamos
wannabe
wannabe
Posty: 105
Rejestracja: 29 lip 2013, 11:27
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

#5

#5 Post autor: vamos »

@Ibromirs
Dzięki za rzeczową odpowiedź ;) Książka już zamówiona z brytyjskiego Amazona, natomiast w sprawie warsztatów odezwałem się do Przemysława Pisarka na LinkedIn.
Jeśli ktoś chciałby coś jeszcze dodać w temacie to zapraszam, każda pomoc się przyda ;)

Awatar użytkownika
lipos
wannabe
wannabe
Posty: 252
Rejestracja: 06 lis 2007, 05:51

#6

#6 Post autor: lipos »

Nie koncentruj sie tylko na Cisco bo SDN to nadchodzaca rewolucja infrastruktury niz tylko sieci.
Jezeli podbijesz do mnie na priv to opowiem ci co słychać w świecie SDN i pokaze ci bardzo duzo wektorow nadchodzących zmian.
Fo' shizzle

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

#7

#7 Post autor: Kyniu »

lipos pisze: to nadchodzaca rewolucja
Wiele rewolucji już ogłaszano. Niewiele widziałem choć całkiem długo żyję. A z tych co widziałem nieliczne się przyjęły. Ludzie głosząc że oczekują rewolucji tak naprawdę gotowi są jedynie na ewolucję.

Awatar użytkownika
vamos
wannabe
wannabe
Posty: 105
Rejestracja: 29 lip 2013, 11:27
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

#8

#8 Post autor: vamos »

@lipos, dzięki, odezwę się za jakiś czas jak tylko przetrawię podstawy podstaw SDN żebyśmy mówili choć trochę wspólnym językiem ;)

@Kyniu, co racja to racja, również odnoszę wrażenie, że większość tych szumnie zapowiadanych rewolucji w ostatecznym rozrachunku okazuje się być co najwyżej ewolucją a firmy maja na to ciśnienie bo po prostu każda chce się z czymś wybić...

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

#9

#9 Post autor: lbromirs »

lipos pisze:Jezeli podbijesz do mnie na priv to opowiem ci co słychać w świecie SDN i pokaze ci bardzo duzo wektorow nadchodzących zmian.
Whow. A może podziel się z nami wszystkimi?

Awatar użytkownika
lipos
wannabe
wannabe
Posty: 252
Rejestracja: 06 lis 2007, 05:51

#10

#10 Post autor: lipos »

Wiele rewolucji już ogłaszano
Masz racje kazda rewolucje mozna nazwac ewolucja i vice versa bo to tylko kwesta interpretacji.
Podlacz sie pod ludzi z MIT lub Stanford i innych uniwersytetow zeby poznac strategie nachodzacy zmian.
Whow. A może podziel się z nami wszystkimi?
Niestety duzo NDAs.

Jezeli wszystko skonczye to zrobie praktyczna prezentacje i wpadne do PL na jakies spotkanie jak znajde czas.
Fo' shizzle

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

#11

#11 Post autor: lbromirs »

lipos pisze:
Whow. A może podziel się z nami wszystkimi?
Niestety duzo NDAs.

Jezeli wszystko skonczye to zrobie praktyczna prezentacje i wpadne do PL na jakies spotkanie jak znajde czas.
No tak. Tyle w temacie.

Awatar użytkownika
lipos
wannabe
wannabe
Posty: 252
Rejestracja: 06 lis 2007, 05:51

#12

#12 Post autor: lipos »

Uśmiechnij sie Cisco ma bardzo dobry wektor ale jest wiele i to jeszcze nie koniec ;)
Fo' shizzle

ODPOWIEDZ