FR switching

Problemy z pozostałymi technologiami (SDH, IronPort, WAAS itp.)
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
xal
CCIE
CCIE
Posty: 869
Rejestracja: 06 lip 2006, 21:04
Lokalizacja: Warszawa

FR switching

#1

#1 Post autor: xal »

Witam,

Mam dziwny problem z leciwą technologią, jaką jest FR. Robiłem to w życiu dziesiątki razy, ale tu mi nie działa :-/. Elementem nowym jest ISR 4431 (15.5(2)S1). Mianowicie, muszę zrobić FR switching. Połączenia fizyczne wykonane są prawidłowo (kable DTE/DCE back-to-back):

Kod: Zaznacz cały

R1 -DCE--------------DTE- R2 -DCE--------------DTE- R3
   Se0/1/1.100    Se0/1/1    Se0/1/0    Se0/1/0.100
Konfiguracja też wygląda OK (tak mi się wydaje):

Kod: Zaznacz cały

R1#sh run int se 0/1/1
interface Serial0/1/1
 description R2 Se0/1/1
 no ip address
 encapsulation frame-relay IETF
 clock rate 8000000
 frame-relay lmi-type ansi
 frame-relay intf-type dce

R1#sh run int se 0/1/1.100
interface Serial0/1/1.100 point-to-point
 ip address 10.10.10.2 255.255.255.252
 frame-relay interface-dlci 100 IETF

Kod: Zaznacz cały

R2#sh run int se 0/1/1
interface Serial0/1/1
 description R1 Se0/1/1
 no ip address
 encapsulation frame-relay IETF
 frame-relay lmi-type ansi
 frame-relay route 100 interface Serial0/1/0 100
 
R2#sh run int se 0/1/0
interface Serial0/1/0
 description R3 Se0/1/0
 no ip address
 encapsulation frame-relay IETF
 clock rate 8000000
 frame-relay lmi-type ansi
 frame-relay intf-type dce
 frame-relay route 100 interface Serial0/1/1 100

Kod: Zaznacz cały

R3#sh run int se 0/1/0
interface Serial0/1/0
 description R2 Se0/1/0
 no ip address
 encapsulation frame-relay IETF
 frame-relay lmi-type ansi

R3#sh run int se 0/1/0.100
interface Serial0/1/0.100 point-to-point
 ip address 10.10.10.1 255.255.255.252
 frame-relay interface-dlci 100 IETF
Wszystko wskazuje na to, że kanał się podnosi:

Kod: Zaznacz cały

R1#sh frame-relay pvc 100
PVC Statistics for interface Serial0/1/1 (Frame Relay DCE)
DLCI = 100, DLCI USAGE = LOCAL, PVC STATUS = ACTIVE, INTERFACE = Serial0/1/1.100


R2#sh frame-relay pvc 100
PVC Statistics for interface Serial0/1/0 (Frame Relay DCE)
DLCI = 100, DLCI USAGE = SWITCHED, PVC STATUS = ACTIVE, INTERFACE = Serial0/1/0

PVC Statistics for interface Serial0/1/1 (Frame Relay DTE)
DLCI = 100, DLCI USAGE = SWITCHED, PVC STATUS = ACTIVE, INTERFACE = Serial0/1/1

R2#show frame-relay route
Input Intf      Input Dlci      Output Intf     Output Dlci     Status
Serial0/1/0     100             Serial0/1/1     100             active
Serial0/1/1     100             Serial0/1/0     100             active


R3#show frame-relay pvc 100
PVC Statistics for interface Serial0/1/0 (Frame Relay DTE)
DLCI = 100, DLCI USAGE = LOCAL, PVC STATUS = ACTIVE, INTERFACE = Serial0/1/0.100
Ale za nic nie chce przejść ruch IP (nie pinguję drugiej strony, ani siebie, frame-relay map pokazuje prawidłowe mapowanie L2 do L3). Dodam, że PVC spięty back-to-back działa, ale jak go przesłiczuję to już nie. Próbowałem zmieniać IETF na CISCO. Próbowałem "connect" zamiast "frame-relay route", efekt ten sam. Mam wrażenie, że to jakaś dziwna przypadłość ISRa 4K. Czy ktoś ma jakiś pomysł?

tomekf
CCIE / Instruktor CNAP
CCIE / Instruktor CNAP
Posty: 183
Rejestracja: 04 maja 2005, 16:58
Lokalizacja: PJATK Cisco Academy
Kontakt:

#2

#2 Post autor: tomekf »

klasycznie R2 ( switch ) powinien być DCE na obu interfejsach
A R1 i R3 DTE

tomekf

Awatar użytkownika
xal
CCIE
CCIE
Posty: 869
Rejestracja: 06 lip 2006, 21:04
Lokalizacja: Warszawa

#3

#3 Post autor: xal »

Myślałem o tym, na razie nie mogę nic zmienić, bo urządzenia są daleko, ale kojarzę (to było lata temu), że nie miało to znaczenia, tym bardziej, że potrzebuję tak naprawdę zrobić switching przez dwa rutery:

Kod: Zaznacz cały

R1 ----- R2 ------ R3 ----- R4
IP      FR SW    FR SW      IP
Więc na pewno będzie taka sytuacja, że na jednym z nich będzie DTE i DCE.

Awatar użytkownika
domin
wannabe
wannabe
Posty: 847
Rejestracja: 15 lip 2005, 20:04
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#4

#4 Post autor: domin »

Link
Chyba nie ma wsparcia dla PVC/SVC
.ılı..ılı.

Awatar użytkownika
xal
CCIE
CCIE
Posty: 869
Rejestracja: 06 lip 2006, 21:04
Lokalizacja: Warszawa

#5

#5 Post autor: xal »

Zaje..cie, ruter pozycjonowany do IWANa, a nie ma podstawowych funkcjonalności dla technologii, które są jeszcze masowo przez klientów wykorzystywane (chociażby na czas migracji usług). Thank you Cisco...

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

#6

#6 Post autor: lbromirs »

xal pisze:Zaje..cie, ruter pozycjonowany do IWANa, a nie ma podstawowych funkcjonalności dla technologii, które są jeszcze masowo przez klientów wykorzystywane (chociażby na czas migracji usług). Thank you Cisco...
Really? FR switching nie jest wspierany i to jest problem? Gdzie przepraszam?

PVC p2p są wspieranie, nie są wspierane p2mp (jeszcze). Co robi różnicę. Dzisiaj większość klientów ma już zdecydowanie Ethernet.

Awatar użytkownika
xal
CCIE
CCIE
Posty: 869
Rejestracja: 06 lip 2006, 21:04
Lokalizacja: Warszawa

#7

#7 Post autor: xal »

lbromirs pisze:Really? FR switching nie jest wspierany i to jest problem? Gdzie przepraszam?
Łukasz, ja wiem, że Ty na ciemną stronę przeszedłeś i już tylko handlujesz :-) ale jak się zejdzie z powrotem do poziomu konsoli u klientów to naprawdę takie rzeczy jak FR SW czy X25 stają się wymaganiami krytycznymi, a migracja nie jest możliwa z bardzo różnych powodów. I to nie są klienci z Niewiadomoskąd z 5 pracownikami, tylko duża firma finansowa...
lbromirs pisze:PVC p2p są wspieranie, nie są wspierane p2mp (jeszcze). Co robi różnicę. Dzisiaj większość klientów ma już zdecydowanie Ethernet.
Patrzysz z poziomu korporacji i jej wizji globalnej (czytaj: amerykańskiej). Wiesz dobrze, że nasz rynek rządzi się swoimi zasadami...

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

#8

#8 Post autor: lbromirs »

xal pisze:
lbromirs pisze:Really? FR switching nie jest wspierany i to jest problem? Gdzie przepraszam?
Łukasz, ja wiem, że Ty na ciemną stronę przeszedłeś i już tylko handlujesz :-) ale jak się zejdzie z powrotem do poziomu konsoli u klientów to naprawdę takie rzeczy jak FR SW czy X25 stają się wymaganiami krytycznymi, a migracja nie jest możliwa z bardzo różnych powodów. I to nie są klienci z Niewiadomoskąd z 5 pracownikami, tylko duża firma finansowa...
X.25 tak, mamy dalej w bankach. Ale gdzie FR SW?!
xal pisze:Patrzysz z poziomu korporacji i jej wizji globalnej (czytaj: amerykańskiej). Wiesz dobrze, że nasz rynek rządzi się swoimi zasadami...
No własnie nie, tam gdzie migrujemy teraz WANy, wszyscy dostają oferty na Ethernet. Oczywiście, FR się dalej zdarza, czasem nawet ATM. Ale bez przesady już.

Awatar użytkownika
xal
CCIE
CCIE
Posty: 869
Rejestracja: 06 lip 2006, 21:04
Lokalizacja: Warszawa

#9

#9 Post autor: xal »

lbromirs pisze: X.25 tak, mamy dalej w bankach. Ale gdzie FR SW?!
Granicą możliwości wykorzystania specyficznych technologii jest tylko ludzka fantazja, trust me :-) Mus to mus, ma być, nie zmienisz 100 końcówek na raz, jest projekt, są wymagania i koniec.

No właśnie, więc co z tym X25? Dlaczego nie ma na 4431, skoro banki (pewnie nie tylko w PL) wciąż to masowo wykorzystują (abstrahując od chęci i daty migracji na IP)?

Dodam, że na prezentacji Cisco Live z 2015 roku (BRKARC-3001) jest slajd (112) pokazujący wsparcie dla X25 na IOS XE w 4K.

horac

#10

#10 Post autor: horac »

lbromirs pisze:
X.25 tak, mamy dalej w bankach. Ale gdzie FR SW?!

.
Banki zazwyczaj maja autoryzacje kart u partnerow via Frame Relay oraz wszelkiego rodzaju SWIFTy etc i nikt tego nie chce ruszac z wiadomych powodow.

A co do Amerykanow, oni chetnie lubia wymyslac nowe rzeczy i sprzedawac na Europe ale sami do dzisiaj nie korzystaja z Paypassa a niektore sieci potentatow amerykanskich (duze korpo) to switche daisy chained porozstawiane po pokojach :) Takze to nie jest tak ze swiat idzie do przodu, idzie marketing.. ale wiele rzeczy nadal zatrzymalo sie w latach 90 zwlaszcza sieci. Jakbym wymienil nazwy firm to byscie nigdy nie uwierzyli, dla ich dobra tego nie zrobie oczywiscie. Ja bylem widzialem i nawet cos tam migrowalem.
Ostatnio zmieniony 24 wrz 2015, 13:28 przez horac, łącznie zmieniany 1 raz.

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

#11

#11 Post autor: lbromirs »

xal pisze:
lbromirs pisze: X.25 tak, mamy dalej w bankach. Ale gdzie FR SW?!
Granicą możliwości wykorzystania specyficznych technologii jest tylko ludzka fantazja, trust me :-) Mus to mus, ma być, nie zmienisz 100 końcówek na raz, jest projekt, są wymagania i koniec.
Nadal pytam - co ma FR switching do czystego FR p2p?
xal pisze:No właśnie, więc co z tym X25? Dlaczego nie ma na 4431, skoro banki (pewnie nie tylko w PL) wciąż to masowo wykorzystują (abstrahując od chęci i daty migracji na IP)?

Dodam, że na prezentacji Cisco Live z 2015 roku (BRKARC-3001) jest slajd (112) pokazujący wsparcie dla X25 na IOS XE w 4K.
IMHO jest na 4k:
http://www.cisco.com/c/en/us/products/c ... eaa4f.html

Może być tak, że jest wspierany w sofcie, ale z jakiegoś powodu nie ma wsparcia (jeszcze) na module.

Był kiedyś problem z XOTem na 39xx, ale też dorobiliśmy migrując pewien bank w Polsce.

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

#12

#12 Post autor: lbromirs »

horac pisze:
lbromirs pisze:X.25 tak, mamy dalej w bankach. Ale gdzie FR SW?!
Banki zazwyczaj maja autoryzacje kart u partnerow via Frame Relay oraz wszelkiego rodzaju SWIFTy etc i nikt tego nie chce ruszac z wiadomych powodow.
Panowie, jeszcze raz - co ma FR switching do obsługi PVC FR? FR'owe PVC są w 4k.

horac

#13

#13 Post autor: horac »

lbromirs pisze:
horac pisze:
lbromirs pisze:X.25 tak, mamy dalej w bankach. Ale gdzie FR SW?!
Banki zazwyczaj maja autoryzacje kart u partnerow via Frame Relay oraz wszelkiego rodzaju SWIFTy etc i nikt tego nie chce ruszac z wiadomych powodow.
Panowie, jeszcze raz - co ma FR switching do obsługi PVC FR? FR'owe PVC są w 4k.
No sam FR switching to sie zgodze, w 90% to i tak AToM zalatwia sprawe dla takich legacy polaczen

Awatar użytkownika
xal
CCIE
CCIE
Posty: 869
Rejestracja: 06 lip 2006, 21:04
Lokalizacja: Warszawa

#14

#14 Post autor: xal »

lbromirs pisze:Panowie, jeszcze raz - co ma FR switching do obsługi PVC FR? FR'owe PVC są w 4k.
Pogadamy przy okazji, bo nie mogę podawać szczegółów projektu publicznie, ale w tym przypadku akurat jest wymagane.

Awatar użytkownika
xal
CCIE
CCIE
Posty: 869
Rejestracja: 06 lip 2006, 21:04
Lokalizacja: Warszawa

#15

#15 Post autor: xal »

horac pisze: No sam FR switching to sie zgodze, w 90% to i tak AToM zalatwia sprawe dla takich legacy polaczen
Pod warunkiem, że jest na 4K...

ODPOWIEDZ