Problem z DHCP i DNS

Problemy z pozostałymi technologiami (SDH, IronPort, WAAS itp.)
Wiadomość
Autor
tower
member
member
Posty: 22
Rejestracja: 28 wrz 2010, 20:13

Problem z DHCP i DNS

#1

#1 Post autor: tower »

Witajcie

Czy DHCP na IOS pozwala na poinformowanie PC aby używał jednego z kilku podanych serwerów DNS do rozwiązywania nazw o obrębie tylko jednej domeny, np *.firma.pl?

Mój problem polega na tym, że PC'ety znajdujące się w oddziale firmy mają czasem problem z rozwiązaniem nazw serwerów intranetowych znajdujących się w prywatnej adresacji. Serwer DNS znajduje się w centrali po drugiej stronie kanału VPN. Po obu stronach mam routery Cisco. Staram się podać w DHCP publiczny DNS na samym końcu listy serwerów (192.168.50.1 192.168.50.2 8.8.8.8) ale czasem to nie wystarcza. Chciałbym zmusić końcówki, aby szukamy odpowiedniej nazwy tylko w obrębie dwóch pierwszych serwerów a dodatkowo wydłużyć timeout dla odpowiedzi DNS. Czy jest to możliwe do osiągniecia? A może jest inne rozwiązanie poza oczywiście QOS?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
art
wannabe
wannabe
Posty: 416
Rejestracja: 04 lip 2011, 10:25

#2

#2 Post autor: art »

Nie wiem czy dobrze kojarzę ale czy to nie chodzi Ci o coś takiego jak sufiks DNS ?

I jeszcze tak mysle, ze jesli masz kompy zarzadzane z AD czy tam nie daloby sie wydluzyc timeout'a dla tych serwerow DNS.
Ups I switched again =)

Seba
CCIE/CCDE Site Admin
CCIE/CCDE Site Admin
Posty: 6223
Rejestracja: 15 lip 2004, 20:35
Lokalizacja: Warsaw, PL

#3

#3 Post autor: Seba »

A czego się spodziewasz więcej od DHCP?
Z zakresu DNS/domenowego w IOS DHCP możesz skonfigurować domenę (domain-name) oraz serwery DNS (dns-server) - kolejność wpisów ustawia priorytet. Co klient z tym robi to inna kwestia.

Możesz też uruchomić DNS na routerze i zdefiniować na nim lokalnie rekordy dotyczące zasobów lokalnych, a całą resztę możesz słać do upstream DNS, czy to firmowego czy też internetowego.
Ivan Pepelnjak popełnił post na ten temat TUTAJ
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
A. Einstein

ODPOWIEDZ