Wireless by cisco

Problemy z pozostałymi technologiami (SDH, IronPort, WAAS itp.)
Wiadomość
Autor
kaptur
wannabe
wannabe
Posty: 101
Rejestracja: 06 lis 2007, 22:05
Lokalizacja: Reading, UK

Wireless by cisco

#1

#1 Post autor: kaptur »

Witam,

Zastanawiam się nad takim rozwiązaniem:

Docelowo chcę mieć pokrycie sygnałem przed budynkiem. Czy praktykował ktoś takie rozwiązanie żeby wieszać AP (np. 1230) wewnątrz budynku, a zewnętrzne anteny montować na ścianie zwenętrznej budynku?

Cz APki (np 1230) potrafią nadawać jednocześnie na 2,4 oraz 5 GHz? Czy do takiej sytuacji potrzeba kupić dwie zewnętrzne anteny, czy może są jakieś anteny które działają na obu zakresach jednocześnie?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
peper
CCIE / Site Admin
CCIE / Site Admin
Posty: 5005
Rejestracja: 13 sie 2004, 12:19
Lokalizacja: Warsaw, PL
Kontakt:

#2

#2 Post autor: peper »

Da się, są anteny przystosowane do instalacji na zewnątrz budynków do tych APków, niemniej pokrycie nimi jest stosunkowo małe. Sieci kratowe tworzy się w oparciu o modele serii 1500. W 1230 są urządzenia b/g i a/b/g.
Szkoła DevNet: https://szkoladevnet.pl


Facebook: https://www.facebook.com/Piotr.Wojciechowski.CCIE
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/peper
Twitter: https://www.twitter.com/PiotrW_CCIE

"Zapomniałem że od kilku lat wszyscy giną jakby nigdy ich nie miało być
w stu tysiącach jednakowych miast giną jak psy"

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

Re: Wireless by cisco

#3

#3 Post autor: Kyniu »

kaptur pisze:Cz APki (np 1230) potrafią nadawać jednocześnie na 2,4 oraz 5 GHz?
Tak, często sieci kratowe realizuje się właśnie tak że dosył jest w 5 GHz a dostęp w 2.4 GHz.
kaptur pisze:Czy do takiej sytuacji potrzeba kupić dwie zewnętrzne anteny, czy może są jakieś anteny które działają na obu zakresach jednocześnie?
IMHO dwie.

Kyniu

Awatar użytkownika
Wlochaty
wannabe
wannabe
Posty: 492
Rejestracja: 30 wrz 2006, 17:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wireless by cisco

#4

#4 Post autor: Wlochaty »

Kyniu pisze: Tak, często sieci kratowe realizuje się właśnie tak że dosył jest w 5 GHz a dostęp w 2.4 GHz.
Termin "sieci kratowe" jest w dziwny sposob przywolywany w zastosowaniach ktore nie maja prawie nic wspolnego z sieciami MESH. Poki co w kraju nie widzialem _duzej_ wdrozonej sieci typu MESH.
Wlochaty

Awatar użytkownika
snowi
wannabe
wannabe
Posty: 89
Rejestracja: 04 gru 2005, 20:18
Lokalizacja: Torun

#5

#5 Post autor: snowi »

We Wrocławiu jest własnie wdrażany MESH nawet dosyć spory.

kaptur
wannabe
wannabe
Posty: 101
Rejestracja: 06 lis 2007, 22:05
Lokalizacja: Reading, UK

#6

#6 Post autor: kaptur »

Dzięki za odpowiedzi, doczytałem sobie jeszcze na cisco i teraz mam już jakiś pogląd na tą sprawę.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Wlochaty
wannabe
wannabe
Posty: 492
Rejestracja: 30 wrz 2006, 17:11
Lokalizacja: Warszawa

#7

#7 Post autor: Wlochaty »

snowi pisze:We Wrocławiu jest własnie wdrażany MESH nawet dosyć spory.
Masz jakiegos linka do tego projetku? Ciekaw jestem czy to miejskie WiFi czy prawdziwy MESH? Jesli MESH to ciekaw jestem na jakim sprzecie to realizuja ? :)
Wlochaty

Awatar użytkownika
snowi
wannabe
wannabe
Posty: 89
Rejestracja: 04 gru 2005, 20:18
Lokalizacja: Torun

#8

#8 Post autor: snowi »

Hmm na jakieś stronie Wrocławia powinieneś znaleźć SIWZ i projekt. Robi to zaprzyjaźniona firma i jest to na pewno MESH, warunkiem wystartowania w przetargu było posiadanie specjalizacji MESH.

Awatar użytkownika
Wlochaty
wannabe
wannabe
Posty: 492
Rejestracja: 30 wrz 2006, 17:11
Lokalizacja: Warszawa

#9

#9 Post autor: Wlochaty »

Nie specjalnie szukalem, ale na www.wroclaw.pl nic nie ma. MESH (802.11s) nie jest jeszcze standardem ;]
Wlochaty

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

Re: Wireless by cisco

#10

#10 Post autor: Kyniu »

Wlochaty pisze:
Kyniu pisze: Tak, często sieci kratowe realizuje się właśnie tak że dosył jest w 5 GHz a dostęp w 2.4 GHz.
Termin "sieci kratowe" jest w dziwny sposob przywolywany w zastosowaniach ktore nie maja prawie nic wspolnego z sieciami MESH. Poki co w kraju nie widzialem _duzej_ wdrozonej sieci typu MESH.
Nie bardzo rozumiem Twoją uwagę? W sieciach kratowych masz AP'eki RAP i MAP. Sygnał dostarczony tylko do RAP. Dosył od RAP do MAP i między MAP (maksymalnie cztery hop'y od RAP'a) w 802.11a a dostęp klientów do MAP w 802.11b/g.

Kyniu

Awatar użytkownika
Wlochaty
wannabe
wannabe
Posty: 492
Rejestracja: 30 wrz 2006, 17:11
Lokalizacja: Warszawa

#11

#11 Post autor: Wlochaty »

Moze niezbyt szczesliwie przy swojej wypowiedzi zacytowalem Twoja wypowiedz. Nie chodzi mi o konkretne rozwiazania Cisco z kontrolerem, radiem wpietym kablem RAP, czy tez wirelessowym PAPem. Poprostu wiele osob naduzywa slowa MESH, bo nie kazdy system gdzie core jest oparty na 5Ghz, a dostep na 2,4Ghz to jest MESH.

Poki co MESH nie doczekal sie standardu, a jej dzialanie opiera sie na (jakkolwiek to smiesznie brzmi) routingu w warstwie drugiej;] Nie znam dokladnie sieci MESH by Cisco, bo poza kilkoma AP w zamierzchlych czasach i domowym 1231 nie bardzo mialem z tym stycznosc.

Wracajac do meritum: siec MESH zbudowana jest z rozproszonych access pointow i portali, to wlasnie te ostatnie maja kablowe wpiecie do innej sieci np. Internet. Kazdy APek "trzyma" polaczenie z kiloma sasiadami, a optymalizacja trasy polega na wyslaniu pakietu do najblizszego portalu.
Tak wiec siec MESHowa to rozlegla siec z kilkoma wyjsciami w swiat, a kazdy Access Point wie jaka trasa jest najkrotsza do najblizszego portalu(wyjscia w swiat). W razie awarii z ktoregos z urzadzen nastepuje automatyczna naprawa sieci i wytyczenie nowych sciezek.

Poki co 802.11s nie jest standardem, a system na ktorym to testowalem ok roku temu mial dosc sporo niedociagniec, a to problem z DHCP w sieci, trasowaniem do najblizszego portalu i przede wszystkim brak mozliwosci ingerencji w trase pakietu na podstawie obciazenia i przepustowosci poszczegolnych linkow, liczyla sie tylko ilosc hop.

Z tego co przegladalem kiedys dokumentacje Cisco, to ich rozwiazania sa oparte o kontroler, "okablowane" RAPy i PAPy, nie widzialem topologii z 4 wyjsciami w swiat i optymalizacja ruchu w calym systemie. Jednak zaznaczam ze z Ciscowym MESHem nie mialem do czynienia.
Wlochaty

ODPOWIEDZ