CISCO1812/K9 Opinia

Wiadomość
Autor
Kobi
fresh
fresh
Posty: 6
Rejestracja: 27 sty 2016, 12:39

CISCO1812/K9 Opinia

#1

#1 Post autor: Kobi »

Witam,
przepraszam, jeśli nie w tym dziale, ale wydawał się on najbardziej odpowiedni.
Dostałem za zadanie wymienić router w firmiwe, tylko niestety troche jesteśmy ograniczeni budżetowo. Dostałem od znajomego oferte na refabrykowany router CISCO1812/K9

http://www.cisco.com/c/en/us/products/c ... 8a95f.html

Czy ktoś mógłby powiedzieć, czy ten router wciąż jest dobry, spełni wymagania małej sieci (20 osób) dwa łącza do ISP. Będę bardzo wdzięczny.

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

Re: CISCO1812/K9 Opinia

#2

#2 Post autor: Kyniu »

Kobi pisze:Czy ktoś mógłby powiedzieć, czy ten router wciąż jest dobry, spełni wymagania małej sieci (20 osób) dwa łącza do ISP. Będę bardzo wdzięczny.
Jaką masz prędkość tych łączy? Jakie perspektywy ich zmiany na szybsze? I jak długo ten router ma u Ciebie funkcjonować?

Seria 1800 to owszem fajne routerki ..... były fajne jak weszły na rynek, żebym nie skłamał, w 2005? 2006? Ich wydajność jest taka, że w domu mam dzisiaj łącze któremu by nie podołały. Inna sprawa, że takie łącze jak mam teraz w domu to w 2005 miała może cała Polska na świat.

Kobi
fresh
fresh
Posty: 6
Rejestracja: 27 sty 2016, 12:39

#3

#3 Post autor: Kobi »

Kyniu dziękuje bardzo za odpowiedź.

Pierwsze łącze główne to Orange 80Mbit/s, a drugie łącze radiowe 20Mbit/s.
W firmie pracuje około 20 osób. Router tak naprawdę ma być przez maksymalnie pół roku, dopóki firma nie zbierze budżetu na coś lepszego. Co jeszcze mogę dodać, za około miesiąc będzie centrala i około 10 telefonów VoIP.

Druga sprawa, to czy router ma możliwość aby dobrze zabezpieczyć sieć. Z tego co czytałem o nim, powinien spełniać główne zasady bezpieczeństwa.

I tak jak napisałeś były fajne w 2006, jak tak naprawdę sobie teraz poradzą?

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

#4

#4 Post autor: Kyniu »

Kobi pisze:Pierwsze łącze główne to Orange 80Mbit/s, a drugie łącze radiowe 20Mbit/s.(...) jak tak naprawdę sobie teraz poradzą?
Nie poradzi sobie, chyba że pogodzisz się z wykorzystaniem tylko części dostępnej przepustowości. Skoro nie umiesz skorzystać z googla to proszę http://www.cisco.com/web/partners/downl ... rmance.pdf Nie schodziłbym poniżej 1941.

Kobi
fresh
fresh
Posty: 6
Rejestracja: 27 sty 2016, 12:39

#5

#5 Post autor: Kobi »

Niestety jestem początkowym administratorem i faktycznie nie pomyslalem żeby pod tym kątem poszukać.

Kyniu ostatnia sprawa. Jeśli faktycznie ograniczyłbym tą przepustowść, czy ten router wciąż jest dobry, jeśli chodzi o dzisiejsze standardy, głównie pod względem bezpieczeństwa.

Patrzyłem na routery które mi podałeś, jednak cena znacznie wykracza od tego co mam zaoferowane. Tak jak mówiłem ma to być router na pół roku, później cały sprzęt będzie wymieniany.

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

#6

#6 Post autor: Kyniu »

Kobi pisze:Kyniu ostatnia sprawa. Jeśli faktycznie ograniczyłbym tą przepustowść, czy ten router wciąż jest dobry, jeśli chodzi o dzisiejsze standardy, głównie pod względem bezpieczeństwa.
Na tyle dobry na ile osoba która będzie go konfigurować wie co czyni.

Kobi
fresh
fresh
Posty: 6
Rejestracja: 27 sty 2016, 12:39

#7

#7 Post autor: Kobi »

Dzięki wielkie za pomoc :)

Awatar użytkownika
konradrz
CCIE
CCIE
Posty: 400
Rejestracja: 23 sty 2008, 14:21
Lokalizacja: Singapore, SG
Kontakt:

#8

#8 Post autor: konradrz »

Kobi pisze:Patrzyłem na routery które mi podałeś, jednak cena znacznie wykracza od tego co mam zaoferowane.
Nie wiem jakich dokładnie interfejsów potrzebujesz, ale ktoś tu na forum polecał tą firmę pod względem cena/jakość.

m00n
wannabe
wannabe
Posty: 192
Rejestracja: 18 sty 2009, 13:57

#9

#9 Post autor: m00n »

Inna sprawa, że takie łącze jak mam teraz w domu to w 2005 miała może cała Polska na świat.
Tutaj to trochę popłynąłeś :)

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

#10

#10 Post autor: Kyniu »

m00n pisze:
Inna sprawa, że takie łącze jak mam teraz w domu to w 2005 miała może cała Polska na świat.
Tutaj to trochę popłynąłeś :)
Nawet jeśli to bardzo się nie pomyliłem.

Awatar użytkownika
konradrz
CCIE
CCIE
Posty: 400
Rejestracja: 23 sty 2008, 14:21
Lokalizacja: Singapore, SG
Kontakt:

#11

#11 Post autor: konradrz »

Kyniu pisze:
m00n pisze:
Inna sprawa, że takie łącze jak mam teraz w domu to w 2005 miała może cała Polska na świat.
Tutaj to trochę popłynąłeś :)
Nawet jeśli to bardzo się nie pomyliłem.
Też się zadumałem nad tą wypowiedzią :) Zacząłem się zastanawiać (i szukać na różnych pl.comp...) ilu było operatorów wtedy w PL (TPSA, IPartners, Crowley, ...), i jakie mogli mieć rury na świat.

Może Łukasz będzie pamiętał? On wtedy dużo z blacklistami się bawił, więc może przy okazji pamięta liczbę operatorów? Łukasz? Łuuuukasz? :)

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

#12

#12 Post autor: Kyniu »

http://kalendarium.icm.edu.pl/ - niestety kończy się przedwcześnie ;(

m00n
wannabe
wannabe
Posty: 192
Rejestracja: 18 sty 2009, 13:57

#13

#13 Post autor: m00n »

Nie wiem jak operatorzy komercyjni ale w 2006 roku sieć Pionier miała już szkielet 10 gbit pmoiędzy większością MAN-ów nie wiem jak wyglądało wyjście do GEANT-a 1 gbit na pewno.

OK do GEANT tez bylo 10 gbit/s
10 Gbit/s w technologii Packet over Sonet

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

#14

#14 Post autor: lbromirs »

konradrz pisze:
Kyniu pisze:
m00n pisze: Tutaj to trochę popłynąłeś :)
Nawet jeśli to bardzo się nie pomyliłem.
Też się zadumałem nad tą wypowiedzią :) Zacząłem się zastanawiać (i szukać na różnych pl.comp...) ilu było operatorów wtedy w PL (TPSA, IPartners, Crowley, ...), i jakie mogli mieć rury na świat.

Może Łukasz będzie pamiętał? On wtedy dużo z blacklistami się bawił, więc może przy okazji pamięta liczbę operatorów? Łukasz? Łuuuukasz? :)
Nie podam liczby, ale większość operatorów miała wtedy pierwsze nieśmiałe 10'ki w świat. Jakby się tak dobrze zastanowić, nie było ich jednak (10'ek) więcej niż łącznie -naście. Jeden z nich wycofywał właśnie nasze GSRy, inny ściągal z eBaya Juniperowe M'ki :)

18xx to jednak nie ta klasa :)

2005... piękny rocznik. Byłem wtedy pełen idealistycznego przekonania, że świat jest piękny :)

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

#15

#15 Post autor: Kyniu »

lbromirs pisze: 18xx to jednak nie ta klasa :)
A czy ja gdziekolwiek sugerowałem, jakoby to był router klasy operatorskiej. Ech. Napisałem, że był dobry na swoje czasy. Dobry do tego, do czego go stworzono, czyli dla firm małych w rozumieniu amerykańskim i małych oraz średnich w rozumieniu naszym. Tudzież jako router do oddziałów dużych firm.

ODPOWIEDZ