Przygotowanie do CCIE R&S v4.0 - jak zacząć.

Pytania dt. certyfikacji CCIE oraz CCDE
Wiadomość
Autor
cyberrmen
fresh
fresh
Posty: 4
Rejestracja: 06 maja 2010, 11:35

Przygotowanie do CCIE R&S v4.0 - jak zacząć.

#1

#1 Post autor: cyberrmen »

Panowie podpowiedzcie trochę przede wszystkim z jakich materiałów kożystać jak rozplanować naukę żeby czasu nie tracić i niepotrzebnie nie wydawać $ przygotowując się do CCIE R&S (written potem lab) v4.0.

Używałem funkcji search ale znalazłem tylko starsze informacje w tym temacie 2004/2005r.

Dopiero zaczynam przygotowanie do tego egzaminu.

Jeśli chodzi o moje doświadczenie (bo zazwyczaj widziałem że pada takie pytanie)to:.
CCNP R&S i jeden exam z CCSP z IPS (CCNP Security teraz bodajże).
Parę podstawowych z Jupków.

Klikuletnie doświadczenie w projektowaniu i wdrażaniu rozwiązań z zakresu R&S i Security klasy Enterprise. (Cisco + Juniper + parę innych z zakresu security, w sumie przez ostatnie 2 lata wiecej Junipera niż Cisco)

Na stronie jest literatura z Cisco Press ale też są to starsze wydania, prosił bym o podpowiedź które warto kupić a które nie w celu przygotowania do tego egzaminu.
(może warto jeszcze inne materiały ?).

Jesli taki temat był już względem v4.0 to mimo starań poprostu nie znalazłem i prosił bym o linka.

Byłbym wdzięczy za pomoc.

mihu
wannabe
wannabe
Posty: 762
Rejestracja: 10 kwie 2006, 10:37
Lokalizacja: Kraina Deszczowcow

Re: Przygotowanie do CCIE R&S v4.0 - jak zacząć.

#2

#2 Post autor: mihu »

w sieci mozna znalezc calkiem spora liste ksiazek jakie sa zalecane. Na poczatek polecalbym ccie routing and switching certification guide 4th edition, duzo osob tez poleca ksiazke do starego BCMSN i warto tez przejrzec sobie Quick References do CCIE RS Cisco Pressu. Z innych rzeczy i na pozniej zerknij na kompendium Routing Bits Handbook , na stronie autora jest dostepna wersja demo.
ML
-------------------------------------------------------------------------------------
"Minds are like parachutes, they work best when they are open"

Awatar użytkownika
gonte
CCIE
CCIE
Posty: 590
Rejestracja: 24 sty 2004, 10:19
Lokalizacja: Warszawa

#3

#3 Post autor: gonte »

Hej,

Do writtena moim zdaniem książki polecane na tej stronie https://learningnetwork.cisco.com/docs/DOC-4601 mimo iż część jest stara to cały czas aktualna.

Jeżeli jesteś z wawy odezwij się do mnie na priv część z nich mam i mogę pożyczyć.

Do laba workbooki z INE lub IPX chyba ze możesz iść na bootcamp do Narbika. A jak rozplanować czas to już dużo zależy od Ciebie ja do security uczyłem sie do writtena i od razu robiłem laby technologiczne a później powtórka i całe laby (ale to już zależy mocno od preferencji)

cyberrmen
fresh
fresh
Posty: 4
Rejestracja: 06 maja 2010, 11:35

#4

#4 Post autor: cyberrmen »

https://learningnetwork.cisco.com/docs/DOC-4601

A da się tą liste podzielić jakoś względem przydatności na "musisz mieć" i "możesz mieć" ?

Ja pytałem przedewszystkim o wasze doświadczenie które z tych książek są przydatne a które można sobie odpuścić ?

mihu
wannabe
wannabe
Posty: 762
Rejestracja: 10 kwie 2006, 10:37
Lokalizacja: Kraina Deszczowcow

#5

#5 Post autor: mihu »

jedna z Book list
ML
-------------------------------------------------------------------------------------
"Minds are like parachutes, they work best when they are open"

Awatar użytkownika
bialy94
wannabe
wannabe
Posty: 109
Rejestracja: 27 lis 2006, 00:48

#6

#6 Post autor: bialy94 »

To ja się podepnę pod temat i zapytam o jakieś podcast-y technologiczne z poziomu CCIE R&S?

ronnie
wannabe
wannabe
Posty: 115
Rejestracja: 30 lip 2006, 15:08
Lokalizacja: UK

#7

#7 Post autor: ronnie »

Tutaj masz z ipexpert spis wszystkich darmowych vlectures z linkami:

http://www.facebook.com/IPexpert?v=app_ ... 109&ref=ts

ar3k
wannabe
wannabe
Posty: 127
Rejestracja: 18 gru 2009, 09:04
Lokalizacja: Worldwide

#8

#8 Post autor: ar3k »

ronnie pisze:Tutaj masz z ipexpert spis wszystkich darmowych vlectures z linkami:

http://www.facebook.com/IPexpert?v=app_ ... 109&ref=ts
swietna sprawa :)

JulietCharlie
wannabe
wannabe
Posty: 195
Rejestracja: 06 lut 2012, 01:31

#9

#9 Post autor: JulietCharlie »

Podepne sie pod temat. :P

Kilka tygodni temu ruszylem z przygotowaniem do CCIE Written. Na razie troche chaotycznie, tzn zabieralem sie za rozne tematy i costam czytam.

Teraz po zapoznaniu sie z grubsza m. innymi z MPLSem i Multicastem chce sie zabrac za prace od podstaw. Jako ze CCNP R&S zrobilem dosyc dobrze, plus odswiadczenie w pracy - wiec powinno pojsc dosyc szybko.

A oto pytania:

1) ile czasu zajelo wam zrobienie writtena. Wiadomo ze kazdy ma inaczej, ale tak zeby miec jakis uklad odniesienia. Chcialbym zrobic w 3 miesiace intensywnej pracy od podstaw. Czy sa szanse?

2) Jakie materialy, ksiazki. Chcialbym sie oprzec w miare mozliwosci na jednej ksiazce, zamiast na 2-3. Im mniej tym lepiej.

Co myslicie o roznicach :
ccie routing and switching certification guide 3th edition
VS
ccie routing and switching certification guide 4th edition
Ktora lepsza do nauki, czy jest jakas inna ktrora warto zamienic z powyzsza?
Inyeresuja mnie ksiazki tylko i wylacznie angielskojezyczne, bo z polskich nie potrafie sie uczyc.

3) Czy do samego Writtena potrzebne jest zaawansowane przelabowanie? Jakies przykladowe pytania raz przejrzalem i wiekszosc to jest imho pytania z poziomu CCNP R&S plus tematy na CCNP nie poruszane: Multicast, MPLS, ZBF, i kilka innych.
Wydaje mi sie ze nie trzeba labowac a wystarczy miec jedynie wiedze odnosnie dzialania, a labowac to trzeba duzo, bardzo duzo przed Lab Exam. Niech mnie ktos poprawi jesli sie myle.

4) Kolejny etap to bedzie LAB EXAM i tu pytanie: czy sa jakies statystyki odnosnie sredniej zdawalnosci, ile podejsc zeby zdac laba, ile godzin trzeba srednio przelabowac, i czy te 1,5 roku od zdania writtena to czas wyjety z zyciorysu czy mozna i pracowac i zyc i sie uczyc i znalezc czas na wakacje? Nie chodzi tu o wlasny egoizm ale raczej o to zeby dziewczyna wytrzymala.
Zakladam plan ktory dzialal w przypadku CCNP: nauka w pracy kiedy sie da (zazwyczaj sie nie da), po pracy nauka 4h dziennie 4x w tygodniu pon-czw plus sobota 8h.
Raz na miesiac kilka dni przerwy zeby nie zwariowac.

5) Czy po zdaniu uzyskaniu certyfikatu CCIE wciaz przechodzicie rozmowy kwalifikacyjne i musicie sie przed innymi spowiadac ze swojej wiedzy aplikujac na jakies stanowisko?
(nie zebym sie bal rozmow technicznych, ale czasem osoby egzaminujace w niektorych tematach same nie sa za dobrze zorientowane - np. BGP - nie zebym wiedzial wszystko, ale to akurat dla mnie chleb powszedni).
Shoot for the moon.
Even if you miss it you will land among the stars.

Awatar użytkownika
peper
CCIE / Site Admin
CCIE / Site Admin
Posty: 5005
Rejestracja: 13 sie 2004, 12:19
Lokalizacja: Warsaw, PL
Kontakt:

#10

#10 Post autor: peper »

Pytanie 5 mnie rozwalilo. Nie, CCIE to najwyższa kasta, nas sie nie przesłuchuje, nie odpytuje, nam sie kłania i kawę robi. To my przesluchujemy dyrektorów czy nadają sie by być naszymi szefami. W końcu nasz certyfikat lepszy niż brytyjski tytuł szlachecki!
Szkoła DevNet: https://szkoladevnet.pl


Facebook: https://www.facebook.com/Piotr.Wojciechowski.CCIE
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/peper
Twitter: https://www.twitter.com/PiotrW_CCIE

"Zapomniałem że od kilku lat wszyscy giną jakby nigdy ich nie miało być
w stu tysiącach jednakowych miast giną jak psy"

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

#11

#11 Post autor: lbromirs »

Pytanie 3 wskazuje na to, że traktujesz CCIE jak kolejne ZZZ ze studiów.

Czym lepiej rozumiesz technologię której używasz, tym prościej Ci ją stosować i tym elastyczniejsze decyzje podejmujesz projektując i konfigurując rozwiązania. Nie traktujcie writtena jako czegoś co trzeba odchaczyć, tylko poważnego sprawdzianu tego, czy macie odpowiedni poziom wiedzy, żeby podejść do egzaminu praktycznego.

Przez takie podejście bardzo łatwo zostać "papierowym" CCIE - będziesz miał certyfikat, ale po pierwszej rozmowie z Tobą wyjdą dziury w wiedzy.

Pytanie 4: Cisco nie publikuje statystyk, dostępne są dane nieoficjalne oraz "coś tam wiemy". Generalnie po zmianie materiałów przez pierwsze parę miesięcy zdaje średnio jedna osoba na 3-4, czasami 5-6 (np. było tak po v3). Potem ta statystyka zaczyna się wypłaszczać, ponieważ w sieci pojawiają się materiały z egzaminów i ludzie z nich korzystają.

Na pytanie 5 odpowiedział już peper. W moim przypadku na szczęście zostałem dyrektorem i jest mi prościej, ale oczywiście to CCIE przesłuchują na rozmowach kwalifikacyjnych swoich potencjalnych pracodawców, taka prawda. A serio - CCIE też są przepytywani, choć jest nas na tyle mało, że gdy dochodzi do rozmów kwalifikacyjnych już się jakoś znamy, albo słyszeliśmy o swoich dokonaniach. Ale na takich rozmowach bardzo łatwo między innymi wyłapać "papierowość" Twojego certyfikatu - jeśli masz problemy z porównaniem STP i Rapid STP, nie rozumiesz jak działają extended communities w BGP, albo nie potrafisz wyjaśnić czym różnią się obszary OSPF coś poszło nie tak. Oczywiście wszystko można zawsze doczytać i ja np. nigdy nie pamiętam kompletnej listy róznych rodzajów obszarów OSPF, ale chodzi o to, czy kandydat myśli i ma bardzo rozbudowaną podstawę teoretyczno-praktyczną do zagadnień, z których się certyfikował.

Znam CCIE i mam do nich ogromny szacunek, którzy widząc że ich wiedza się już "zestarzała", po prostu przestali odnawiać certyfikat. Jednym z nich był jeden z autorów legendarnej serii dokumentów, których już dzisiaj pewnie nie pamiętacie - Cisco SAFE. Lepiej tak, niż próbować udawać, że ma się wiedzę, której już dawno się nie ma.

JulietCharlie
wannabe
wannabe
Posty: 195
Rejestracja: 06 lut 2012, 01:31

#12

#12 Post autor: JulietCharlie »

peper pisze:...Nie, CCIE to najwyższa kasta, nas sie nie przesłuchuje, nie odpytuje, nam sie kłania i kawę robi. To my przesluchujemy dyrektorów ... W końcu nasz certyfikat lepszy niż brytyjski tytuł szlachecki!
Dzieki peper, wlasnie takiej odpowiedzis sie spodziewalem. Przydzielilbym helped. :wink:
lbromirs pisze:Pytanie 3 wskazuje na to, że traktujesz CCIE jak kolejne ZZZ ze studiów.
Lukasz, NIE traktuje CCIE jako kolejne "zaliczenie". Mam plany dlugofalowe rozwoju i dazenia do poziomu wiedzy experckiej i ten poziom potem utrzymac, co wymaga ciaglej pracy i edukacji cale zycie w poznawaniu nowych zmian wychodzacych z kazdym nowym IOSem. CISCO jest moja pasja.

Z drugiej strony nie ukrywam ze chcialbym CCIE Writtena zdac bez przelabowania wszystkiego (tylko niektorze rzeczy i pobieznie - bo szybciej), a to tylko dlatego zeby miec wiedze ogolna z CCIE i zeby znalezc prace na wyzszym stanowisku gdzie moglbym wlasnie w praktyce latwiej osiagac wiedze praktyczna i poglebiac wiedze teoretyczna z poziomu experckiego. W obecnej pracy jest praca, praca, praca, i niestety ciezko wskoczyc na wyzszy poziom, bo nie ma czasu na przelabowanie pewnych rozwiazan, bardziej jest wstawianie oklepanych konfigow z zazwyczaj drobnymi modyfikacjami.
Przez takie podejście bardzo łatwo zostać "papierowym" CCIE - będziesz miał certyfikat, ale po pierwszej rozmowie z Tobą wyjdą dziury w wiedzy.
Biore takie ryzyko pod uwage. :wink:
W tym przypadku dlugofalowy cel uswieca srodki.
Wiem ze po zdaniu writtena w wersji express - bede musial wiecej pracy poswiecic na przygotowanie do laba i moze mi czasu zabraknac. Biore pod uwage mozliwosc kolejnego odswiezenia writtena po czasie, zwlaszcza jesli wejdzie CCIE 5.0.
jeśli masz problemy z porównaniem STP i Rapid STP, nie rozumiesz jak działają extended communities w BGP, albo nie potrafisz wyjaśnić czym różnią się obszary OSPF coś poszło nie tak
Ale wylaczajac BGP communities to sa pytania na ktore powinien odpowiedziec bez problemu kazdy z CCNP.

Dzieki za odpowiedzi, zostaly tylko pytania 1 i 2 do wyjasnienia. :)
Shoot for the moon.
Even if you miss it you will land among the stars.

horac

#13

#13 Post autor: horac »

JulietCharlie pisze: 1) ile czasu zajelo wam zrobienie writtena. Wiadomo ze kazdy ma inaczej, ale tak zeby miec jakis uklad odniesienia. Chcialbym zrobic w 3 miesiace intensywnej pracy od podstaw. Czy sa szanse?
Mi to zajelo 4 miesiace okolo, sa szanse - wszystko zalezy od tego jaka masz obecnie wiedze i doswiadczenie
JulietCharlie pisze:
2) Jakie materialy, ksiazki. Chcialbym sie oprzec w miare mozliwosci na jednej ksiazce, zamiast na 2-3. Im mniej tym lepiej.

Co myslicie o roznicach :
ccie routing and switching certification guide 3th edition
VS
ccie routing and switching certification guide 4th edition
Ktora lepsza do nauki, czy jest jakas inna ktrora warto zamienic z powyzsza?
Inyeresuja mnie ksiazki tylko i wylacznie angielskojezyczne, bo z polskich nie potrafie sie uczyc.
ver 4 zawiera OER/PFR, MPLS i IPv6 multicast


Z jednej ksiazki sie nie przygotujesz, dodatkowo written tez jest w pewnym sensie praktycznym, bo zdazaja sie pytania z doswiadczenia ( badana jest nie tylko wiedza na zasadzie: BGP uzywa TCP 179 i konfiguruje sie ebgp-multihop tak i tak, ale takze umiejetnosc zastosowania "ficzerow" w roznych sytuacjach i srodowiskach)

Minimalna ilosc ksiazek do writtena to prawie ta sama co do laba:

1. Routing TCP/IP Vol 1 i 2
2. CCIE Certification Guide ver 4
3. MPLS Fundamentals (mozesz pominac L2VPN)
4. Network and Security Technologies
5. Internet Routing Architectures
6. Developing IP Multicast
7. Deploy Ipv6 networks
8. CQS do egzaminu QoS z CCIP
9. Cisco LAN Switching - ta wersja starsza
10. Troubleshooting IP routing protocols

JulietCharlie
wannabe
wannabe
Posty: 195
Rejestracja: 06 lut 2012, 01:31

#14

#14 Post autor: JulietCharlie »

dzieki horac.
sa szanse - wszystko zalezy od tego jaka masz obecnie wiedze i doswiadczenie
U mnie doswiadczenie dosyc intensywne u providera, CCNP R&S zrobione raczej solidnie i dobrze przelabowane. Pozatym BGP wykraczajace poza material CCNP, z ficzerami wlacznie (bo u providera trzeba czasem cuda wymyslac), troche MPLSa tez w pracy.
Widze ze musze wiecej popracowac nad Multicastem, MPLS i QoS bo wciaz sporo brakuje. W obecnej pracy tez sie bardzo przyda.

Nawet jak nie bede sie czul na silach za 3-4 miesiace zdawac, to i tak bede blizej writtena niz dalej. Dzieki za porady, szukam ksiazek na razie 1-3 &5-6 i wracam do nauki. :)
Shoot for the moon.
Even if you miss it you will land among the stars.

mzb
wannabe
wannabe
Posty: 163
Rejestracja: 16 cze 2009, 14:14

#15

#15 Post autor: mzb »

JulietCharlie pisze:
jeśli masz problemy z porównaniem STP i Rapid STP, nie rozumiesz jak działają extended communities w BGP, albo nie potrafisz wyjaśnić czym różnią się obszary OSPF coś poszło nie tak
Ale wylaczajac BGP communities to sa pytania na ktore powinien odpowiedziec bez problemu kazdy z CCNP.
Z problemem lub bez, z tymi pytaniami to jest różnie i uważam, że spora ilość osób przeprowadzających rozmowy leczy na nich własne niedowartościowanie. Wiedza ulatuje, choćbyś nie wiem jak pamiętał dany materiał, z każdym dniem/miesiącem zwiększa się prawdopodobieństwo, ze niepowtarzany materiał gdzieś uleci w pamięci - dlatego uważam, że sporo osób przewartościowuje weryfikację wiedzy książkowej względem innych czynników, i przede wszystkim ma problemy z dobraniem odpowiedniego rodzaju testu do stanowiska.

--m.

ODPOWIEDZ