CCIE Collaboration

Pytania dt. certyfikacji CCIE oraz CCDE
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
hispano
member
member
Posty: 38
Rejestracja: 13 sie 2008, 14:38

CCIE Collaboration

#1

#1 Post autor: hispano »

Cześć,

Wracam do zarzuconego tematu przygotowania do CCIE. Voice już zmienil się w Collaboration. Kilka lat liczenia na firmę w osiągnięciu celu zmęczyło mnie, łącznie z innymi spowalniaczami :)
Tak więc sprawy we własne ręce i powoli powstaje lab do przygotowania.
Tu pojawiło mi się pytanie - na ile L2 i L3 ma znaczenie w budowaniu odpowiedniej infrastruktury?

Pamietam całe przygotowania do CCVP na produkcyjnej infrastrukturze. Przejrzałem zawartość dokumentów poniżej:

zawartość labu
zawartość

Czy mylę się, że to właściwie największa różnica jest w aplikacjach ?

Awatar użytkownika
Zorro
wannabe
wannabe
Posty: 271
Rejestracja: 12 sie 2004, 09:34
Lokalizacja: Sydney

#2

#2 Post autor: Zorro »

nie ma przede wszystkim H323 RAS co zajmuje tygodnie i miesiace nauki a malo kto uzywa w praktyce, wiec dobrze ze juz nie ma
z nowych rzeczy masz duzo SIP, video i pvdm3 a wiec wszytsko co ma sens i jest w dzisiejszej produkcji

proponuje zakupienie dobrych labow i zbudowanie swojego laba zgodnie tymi workbookami, np. Vik Malhi (https://www.collabcert.com/) a jak juz bedziesz ekspertem we wlasnym domu z wlasnym labem (po 6-18 miesiacach czytania i labowania codzinnie) i przestaniesz sie uczyc nowych rzeczy to wtedy 2 tygodnie bootcampa

powodzenia

stypo
wannabe
wannabe
Posty: 56
Rejestracja: 03 paź 2011, 15:35

#3

#3 Post autor: stypo »

Panowie,
chcialbym ozywic ten watek - zaczalem sie przygotowywac do tego egzaminu ale mimo dlugiej lektury w sieci nadal nurtuja mnie pewne kwestie dotyczace ogolnej strategii.

Z tego co proponuja internety to przygotowanie do egzaminu mozna podzielic na 3 czesci:
- reading list
- labowanie
- bootcamp

1.Rozumiem ze nie ma sztywnej reading list tylko bardzo rekomendowane pozycje, czy one w calosci pokrywaja material ktory moze pojawic sie na egzaminie lab czy moga zdarzyc sie jakies niespodzianki spoza tej listy?

Dla przykladu INE mowi o tym:
http://www.ine.com/resources/cciebooks.htm

2. Pewnie najwazniejsza czesc chociazby dlatego bo zajmuje najwiecej czasu.
Zorro napisales ze miales/masz wlasny lab. Jaki jest rzad wielkosci kosztow takiego laba? Czy kupowales NFR kit aplikacji (CUCM, CUC etc.) czy korzystales z jakichs emulacji na mocnym PC? Skad mozna sciagnac taki soft? Co z symulacja voice gatewayow? Jakis GNS3 czy zywe routery?

3. Zorro - byles na jakims bootcampie? Jezeli tak jakie wrazenia?

Ogolnie mozesz napisac jak wygladaly Twoje przygotowania do egzaminu. Jakie byly rodzaje pytan? Czy to byla konfiguracja from the scratch czy troubleshooting? Mozesz podac jakies przyklady pytan/zagadnien?

Hispano - na jakim Ty jestes etapie?

gertzu
wannabe
wannabe
Posty: 147
Rejestracja: 05 mar 2009, 23:43
Lokalizacja: Kraków

#4

#4 Post autor: gertzu »

Stypo,

Najważniejszy jest blueprint CCIE i tam masz kompletny zakres materiału.
Drugiem źródłem powinno być SRND, później config guide'y odpowiednich punktow z blueprinta.

Wszystko poza routerami z modułami PVDM da sie zwirtualizować na VMware jesli masz instalki.

Ze wzgledu na konieczność przelabowania konferencji video na routerze musisz mieć co najmniej jeden router z modulem PVDM-3 - który swoje kosztuje.


Wojtek
Pozdrawiam,
Wojciech Gertz

"Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go"
Konfucjusz, ok. 500 r. p.n.e

http://www.linkedin.com/in/wojciechgertz

ODPOWIEDZ