CCIE Security v4 vs v5 - dyskusja potencjalnych zmian

Pytania dt. certyfikacji CCIE oraz CCDE
Wiadomość
Autor
CCIESecWannabe
rookie
rookie
Posty: 11
Rejestracja: 07 sty 2016, 00:33

CCIE Security v4 vs v5 - dyskusja potencjalnych zmian

#1

#1 Post autor: CCIESecWannabe »

Cześć.

Na 2016 zaplanowałem sobie przygotowania do CCIE Security. Z tego co widzę o v5 jeszcze nic nie słychać, ale chcę już mieć na uwadze potencjalne, najprawdopodobniejsze zmiany w labie. Z v3 na v4 trochę zmian było. O zmianach w części pisemnej (v4.1) już wiem. Oczywiście nie szukam wróżki która mi prawdę przepowie, ale chciałem poznać Wasze opinie.

Moje przemyślenia z punktu widzenia pudełek i wersji w v4:

ISR 15.x -> Tu chyba raczej nie zmieni się nic ważnego jeśli chodzi o typowe routerowe taski.
Catalyst 12.x/15.x -> j.w.
ASA 5500 & 5500-X 8.2/8.4/8.6 -> Pewnie dojdzie v9.x i może ASAv, choć w sumie nie wiem po co ;)
IPS 4200 7.x -> FirePOWER na 100% zostanie dodany. Stary IPS wyleci?
WSA 7.1x -> Pewnie wersja softu zostanie zaktualizowana. Co z ESA?
ISE 3300 1.1x -> Pewnie wersja softu zostanie zaktualizowana.
WLC 2500 7.2x + Aironet 1200 12.4 -> Bez zmian? (Nie wiem/Nie znam się)
IP Phone 7900 -> j.w.
ACS 5.3x -> Wyleci całkowicie?
Soft: VPN Clinet 5.x, NAC agent 4.x, AnyConnect 3.0x -> Raczej nic ciekawego, ani ważnego ze zmian.
Kilka większych kąsków: ZBF, IPv6, S2S IPsec VPN, DMVPN, FlexVPN, GETVPN, RAVPN -> Raczej bez zmian.

I najważniejsze: czy jest coś nowego, albo i starego, czego nie jestem śwadomy istnienia, a ma prawo również być dodane w nowej wersji?

Pozdrawiam
CCIESecWannabe

Awatar użytkownika
frontier
wannabe
wannabe
Posty: 1861
Rejestracja: 16 lis 2004, 13:55
Lokalizacja: Edinburgh

#2

#2 Post autor: frontier »

Stary IPS na pewno wyleci...
Jeden konfig wart więcej niż tysiąc słów

Awatar użytkownika
Leve
wannabe
wannabe
Posty: 158
Rejestracja: 24 lis 2006, 21:32
Lokalizacja: Hell

#3

#3 Post autor: Leve »

Moje 2 cents :

Wszystko (albo prawie wszystko) bedzie zwirtualizowane; oczywiscie dojdzie FirePower zamiast 42xx; byc moze ESA; ISE -> 2.x (mam nadzieje ze 2.1+ co automatycznie zniesie ACSa); pare starych technologii zostanie usunietych, pozatym wszedzie upgrad'y kodu i/lub platform, jak zwykle -> nowe features.

IMHO zmiana blueprinta zostanie prawdopodobnie ogloszona w Berlinie na Cisco Live, tj. za lekko ponad tydzien.

Pzdr

radix
wannabe
wannabe
Posty: 172
Rejestracja: 12 sie 2009, 13:21
Lokalizacja: Warszawa

#4

#4 Post autor: radix »



ODPOWIEDZ