Ktoś przygotowuje się do SP?

Pytania dt. certyfikacji CCIE oraz CCDE
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Slomek.
CCIE
CCIE
Posty: 801
Rejestracja: 05 lut 2007, 20:26

#76

#76 Post autor: Slomek. »

piotras24 pisze:
Powinno być we Włoszczowie ;) Wiem, bo 20 lat tam mieszkałem.
Sorki za OT, ale nie mogłem się powstrzymać :]
Raczej Gosiewskiland imo strasznie obciachowa miejsciowosc z punktu widzenia wyborcow noPIS :wink:
Pozdrawiam
Trecom.pl

Seba
CCIE/CCDE Site Admin
CCIE/CCDE Site Admin
Posty: 6223
Rejestracja: 15 lip 2004, 20:35
Lokalizacja: Warsaw, PL

#77

#77 Post autor: Seba »

piotras24 pisze:Powinno być we Włoszczowie ;) Wiem, bo 20 lat tam mieszkałem.
Sorki za OT, ale nie mogłem się powstrzymać :]
Well, well, well, yupi, yeaj, yupi,, yeaj... Polska ortografia z gramatyka razem wziete mowia, ze jak ktos mieszka w miejscowosci Wloszczowa, to ogolnie mieszkal we Wloszczowej, a to jak sie mowi "regionalnie" to inna sprawa. Oczywiscie bez obrazy, ot takie luzne spojrzenie na temat z perpektywy 2,2kkm :-D

Oczywiscie wszystko OT.

A zeby bylo zgodnie z topic, czy koledzy zauwazyli, ze cholera nie mozna zarezerwowac laba w brukselce na SP??? Probuje od dwoch tygodni i ciagle infom, ze laba niet...
RTP najblizej...
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
A. Einstein

Awatar użytkownika
Slomek.
CCIE
CCIE
Posty: 801
Rejestracja: 05 lut 2007, 20:26

#78

#78 Post autor: Slomek. »

Odświeżając temat chciałbym się zapytać szanownego grona koleżeńskiego co do ewentualnych uaktualnień podanych wcześniej spisów książek (mam zamiar przed końcem roku trochę uzupełnić biblioteczkę), dalej proszę o radę w sprawie materiałów do nauki czy polegać można na IEWB, czy ich workbook jest podobny do R&S czy jednak mogę liczyć na głębsze potraktowanie sprawy vide DOiT, a może inny vendor? Co byście polecili? Kolejna rzecz to dokumentacja Cisco, czy w przypadku SP dalej jest twoim przyjacielem, czy może jednak są inne ciekawe źródła o których warto wiedzieć?
Zasadniczo na razie badam teren ale jednak ciągnie wilka do lasu muszę mieć kolejny cel na horyzoncie. Na ostatnim egzaminie zdawał z nami SP jeden holender, na stołówce zamieniliśmy kilka zdań i stwierdził - zdasz R&S to doucz się MPLS, ISIS i ATM i jesteś prawie gotów ;). Oczywiście traktuję to humorystycznie.
Pozdr
/edit Jak teraz przy zmianie polityki płatności jest z dostępnością miejsc ?
Trecom.pl

lukaszbw
CCIE
CCIE
Posty: 516
Rejestracja: 23 mar 2008, 11:41

#79

#79 Post autor: lukaszbw »

Slomek. pisze:Na ostatnim egzaminie zdawał z nami SP jeden holender, na stołówce zamieniliśmy kilka zdań i stwierdził - zdasz R&S to doucz się MPLS, ISIS i ATM i jesteś prawie gotów ;). Oczywiście traktuję to humorystycznie.
Ciekawe czy zdał :) Na pewno warto mieć R&S żeby rozpocząć SP ale jak nie miałeś do tej pory do czynienia z MPLS w praktyce to nie to takie proste. IEWB na pewno jest pomocne, CoD też ale to nie wszystko. Za mało w nich teoretycznych podstaw. MPLS fundamentals warto mieć w jednym palcu :) Gwarantuje ci, że jeżeli wcześniej nie miałeś do czynienia z MPLS to początkowo będzie ci trudno zrozumieć jak wszystko działa. Na R&S nie masz nic związanego z MPLS czy VRF.

Co do dokumentacji to na stronach cisco jest mało przykładów. Do tego ja mam ciągle problemy bo na co dzień pracuje z 12.0S na GSRach a nagle musze konfigurować 12.2S albo 12.4 i niektóre rzeczy nie działają albo debugging wygląda inaczej. W dokumentacji GSRów jest troche przykładów ale ponownie, odnoszą się one do 12.0S.

Plusem SP jest brak kombinacji, zadania są oczywiste jak rozumiesz MPLS dobrze. Na R&S było sporo kombinacji, sztuczne utrudnianie czegoś co w rzeczywistości jest bardzo proste.

Na wiosne chyba pierwsze podejście sobie ustawie. Martwi mnie tylko troche, że to co w rzeczywistości ustawiam u SP (pseudowires, vpls, connect) nie jest częścią egzaminu :(. Nie wspominając już o konfiguracji IOS XR.
Lukasz Wisniowski MSc CCNA CCNP CCIE #20319
Tandem Networks
ul. Sztormowa 34
94-117 Łódź
NIP: 727-257-72-37
tel: +48 (42) 2091825

Seba
CCIE/CCDE Site Admin
CCIE/CCDE Site Admin
Posty: 6223
Rejestracja: 15 lip 2004, 20:35
Lokalizacja: Warsaw, PL

#80

#80 Post autor: Seba »

No ja tez postanowilem ostatnio wrocic do tematu i podobnie jak Lukasz celuje na wiosne, chociaz z miejscami jest dosc ciezko, ogolnie miejsc nie ma...

Materialy - niestety nie ma zadnych materialow na tyle dobrych, aby je porowna do IEWB RS, a nie mowiac juz o DoIt.
IEWB SP jest duzo gorszy nic RS, a i tak jest chyba najlepszym produktem na rynku. Kilka ciekawych rzeczy jest IementorWB, ale on jest od dawna nie aktualizowany, chociaz prawda jet taka, ze tez nie bylo zadnych zmian ostatnimi czasy, wiec nie jest az tak zle. Te dwie rzeczy uzywalem do moich przygotowan.
Jest jeszcze IPExpert, sampler wyglada niezle, ale bez sponsoringu firmy to nie zdecydowalbym sie na zakup (nie mam narazie). Opcja 4 - CCBootcam, nie mam, nie widzialem i nie zamierzam sie do tego przytulac; po rozczarowaniu WB Security, ktory to track byl podobno istotniejszy, wole zaoszczedzic ta kase na jakies remote rack, albo jeszcze lepiej na piwo po egzaminie ;)
Uogolniajac, zaden WB, a nawet caly zestaw tych WB nie jest wystarczajacy, aby w pelni Cie przygotowac do laba. Trzeba robic dodatkowe rzeczy...
Problem z dobrymi przykladami na CCO - calkowicie sie z Lukaszem zgadzam. Dodatkowo, wiele z przykladow ma bledy, i co wydaje sie oczywiste, przed labem trzeba wszystko przecwiczyc.
lukaszbw pisze:Na wiosne chyba pierwsze podejście sobie ustawie. Martwi mnie tylko troche, że to co w rzeczywistości ustawiam u SP (pseudowires, vpls, connect) nie jest częścią egzaminu :( . Nie wspominając już o konfiguracji IOS XR.
Brak IOS XR mi akurat nie przeszkadza, bo z tym nie pracuje. Pseudowire, connect - to wszystko jest czescia lab blueprint, wiec moze wystapic ;)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
A. Einstein

aron
CCIE
CCIE
Posty: 561
Rejestracja: 05 paź 2004, 18:46
Lokalizacja: waw, PL

#81

#81 Post autor: aron »

Seba pisze:No ja tez postanowilem ostatnio wrocic do tematu i podobnie jak Lukasz celuje na wiosne, chociaz z miejscami jest dosc ciezko, ogolnie miejsc nie ma...
Z miejscami na SP w Brukseli jest jakas masakra. Jak juz sie cos pokaze, to sa to terminy w lipcu. Wyslalem maila w tej sprawie i odpowiedz jest taka, ze wiedza, pracuja nad tym i moze sie to poprawi, ale narazie jest jak jest (a jest tak juz chyba z rok... ).
Ja tez chcialbym podejsc do laba na wiosne, wiec moze zrobimy sobie jakas grupowa wycieczke do RTP? :) Tam nie ma problemu z miejscami.

lukaszbw
CCIE
CCIE
Posty: 516
Rejestracja: 23 mar 2008, 11:41

#82

#82 Post autor: lukaszbw »

Seba pisze:
Brak IOS XR mi akurat nie przeszkadza, bo z tym nie pracuje. Pseudowire, connect - to wszystko jest czescia lab blueprint, wiec moze wystapic ;)
Jak sobie przećwiczysz pseudowire i connect na IOSach w labie(choćby w tych dostępnych do IEWB) to stwierdzisz, że większość nie działa :) Na niektórych brakuje enkapsulacji mpls, czasami config który działa w 12.0S, nie chce działać między 7200 mającym 12.2S a 3640 z 12.4. Nie jest to także częścią IEWB.
Według mnie prawda jest brutalna :) Jak ktoś w produkcji stosuje MPLS to działa albo na 12.0S albo na IOS XR, ewentualnie 12.2 ale wtedy 7600/6500. Pewnie głównie z powodów finansowych, cisco zdecydowało się nie oprzeć laba na 12.0S bo by same 7200VXR/7500 musiały być, jako chyba najtańsze routery co go obsługują.

Co do terminów to zawsze były problemy z nimi. Były okresy, że było lepiej ale potem i tak coś się psuło :) Z R&S było tak, że kiedyś pierwsze wolne terminy były czasami za 6 miesięcy. Trzeba było rano wstawać, żeby upolować termin za miesiąć :) Potem patrzyłem to poprawili i można już było bookować termin za kilka dni nawet. Do RTP nie będę latał bo do centrum brukseli mam 2 godziny pociągiem, najwyżej poczekam, nie pali się w moim przypadku :)
Lukasz Wisniowski MSc CCNA CCNP CCIE #20319
Tandem Networks
ul. Sztormowa 34
94-117 Łódź
NIP: 727-257-72-37
tel: +48 (42) 2091825

Awatar użytkownika
gangrena
CCIE/CCDE
CCIE/CCDE
Posty: 2349
Rejestracja: 08 mar 2004, 12:17
Lokalizacja: Wawa

#83

#83 Post autor: gangrena »

lukaszbw pisze:Jak sobie przećwiczysz pseudowire i connect na IOSach w labie(choćby w tych dostępnych do IEWB) to stwierdzisz, że większość nie działa :) Na niektórych brakuje enkapsulacji mpls, czasami config który działa w 12.0S, nie chce działać między 7200 mającym 12.2S a 3640 z 12.4. Nie jest to także częścią IEWB.
IEWB nie jest wyznacznikiem tego, co będzie na labie, a co nie. Wszystko to, co Cisco podało w blueprincie pojawia się na realnym labie. Zatem do AToMu lepiej się przyłożyć. Trening na 12.0S będzie również bardzo przydatny.
lukaszbw pisze:JWedług mnie prawda jest brutalna :) Jak ktoś w produkcji stosuje MPLS to działa albo na 12.0S albo na IOS XR, ewentualnie 12.2 ale wtedy 7600/6500. Pewnie głównie z powodów finansowych, cisco zdecydowało się nie oprzeć laba na 12.0S bo by same 7200VXR/7500 musiały być, jako chyba najtańsze routery co go obsługują.
Według mnie prawda jest taka, że program był tworzony jakiś czas temu, więc i sprzęt w sieciach providerskich był starszego typu. Poza tym mechanizmy działania MPLS, czy to na 7200, czy 7600, czy CRS-1 są takie same. Jeżeli ktoś rozumie technologię, to trochę inna składnia komend nie stanowi problemu :)
Seba pisze:Materialy - niestety nie ma zadnych materialow na tyle dobrych, aby je porowna do IEWB RS, a nie mowiac juz o DoIt.
To fakt. Im ścieżka mniej oblegana, tym mniejsze zyski dla firm szkolących, tym gorsze opracowania. IMO, ma to swoje dobre zalety w postaci bardziej życiowych zadań na labie. Trudność polega na tym, by przećwiczyć jak najwięcej możliwych kombinacji, których - w przypadku SP - nie znajdzie się w workbooku, ani w dokumentacji tyle, co dla ścieżki R/S.

lukaszbw
CCIE
CCIE
Posty: 516
Rejestracja: 23 mar 2008, 11:41

#84

#84 Post autor: lukaszbw »

gangrena pisze:Wszystko to, co Cisco podało w blueprincie pojawia się na realnym labie. Zatem do AToMu lepiej się przyłożyć. Trening na 12.0S będzie również bardzo przydatny.

Chyba się źle zrozumieliśmy. Nie chodzi mi tylko o to, że nie ma tego w IEWB ale, że wiele funkcji AToM nie jest dostępnych lub nie chodzi poprawnie między routerami na IOSach dostępnych w LABie. Co do treningu to lepiej trenować na tym co jest na labie bo potem może cie spotkać niespodzianka.

P.S.
Wie może ktoś z was jak wyświetlić database rip na 12.0S? Ostatnio patrze a tu nie ma funkcji show ip rip database :) Show ip route vrf xxxx rip nie rozwiązuje problemu. Na stronie oczywiście większość linków do dokumentacji 12.0S nie działa, przynajmniej univercd (też kolejny "ZONK" ze strony cisco który zaskoczy każdego przygotowującego się do SP) :)
Lukasz Wisniowski MSc CCNA CCNP CCIE #20319
Tandem Networks
ul. Sztormowa 34
94-117 Łódź
NIP: 727-257-72-37
tel: +48 (42) 2091825

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

#85

#85 Post autor: lbromirs »

lukaszbw pisze:P.S.
Wie może ktoś z was jak wyświetlić database rip na 12.0S? Ostatnio patrze a tu nie ma funkcji show ip rip database :) Show ip route vrf xxxx rip nie rozwiązuje problemu. Na stronie oczywiście większość linków do dokumentacji 12.0S nie działa, przynajmniej univercd (też kolejny "ZONK" ze strony cisco który zaskoczy każdego przygotowującego się do SP) :)
Nie ma po prostu :)

A co do softu - w labie nie ma 12.0S, jest 12.2S. Nawet napisali jasno:

http://www.cisco.com/web/learning/le3/c ... pment.html

Awatar użytkownika
gangrena
CCIE/CCDE
CCIE/CCDE
Posty: 2349
Rejestracja: 08 mar 2004, 12:17
Lokalizacja: Wawa

#86

#86 Post autor: gangrena »

lukaszbw pisze:Wie może ktoś z was jak wyświetlić database rip na 12.0S? Ostatnio patrze a tu nie ma funkcji show ip rip database :)
W 12.0S osobna baza RIP nie jest zaimplementowana, więc i komendy nie ma. Możesz użyć co najwyżej "show ip route rip".
lbromirs pisze:A co do softu - w labie nie ma 12.0S, jest 12.2S.
Łukaszowi chodziło o to, że na co dzień pracuje z wersją 12.0S. Nie wszystko to, co działa na 12.0S działa na 7200, ale to, co jest wymagane na labie można spokojnie przećwiczyć na 12.0S :)

Seba
CCIE/CCDE Site Admin
CCIE/CCDE Site Admin
Posty: 6223
Rejestracja: 15 lip 2004, 20:35
Lokalizacja: Warsaw, PL

#87

#87 Post autor: Seba »

aron pisze:Z miejscami na SP w Brukseli jest jakas masakra. Jak juz sie cos pokaze, to sa to terminy w lipcu.
Dzisiaj na chwile w ciagu dnia pojawil sie termin 10 luty (prawdopodobny drop, bo to dokladnie 3 miechy przed), zniknal tak szybko jak sie pojawil :(

Odnosnie dyskusji o 12.0S vs. 12.2S, z razji, ze nie pracuje u SP, to sprawdzam rzeczy z obu wersji, bo poprostu chce wiedziec co i jak w rzeczywistosci moze sie pojawic, a nowych rzeczy jest duzo wlasnie w 12.0S.
Oczywiscie im blizej laba bedzie, tym wiekszy nacisk poloze na rzeczy obslugiwane w 12.2S.
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
A. Einstein

Awatar użytkownika
awo
CCIE
CCIE
Posty: 355
Rejestracja: 05 wrz 2004, 16:25
Lokalizacja: waw@pl
Kontakt:

#88

#88 Post autor: awo »

No to panowie jak ja kiedys... skrypt w perlu i jak cos jest wolnego to SMS albo auto-rezerwacja.

Dzisiaj pewnie nie w perlu a w rubym albo cos :-)

Seba
CCIE/CCDE Site Admin
CCIE/CCDE Site Admin
Posty: 6223
Rejestracja: 15 lip 2004, 20:35
Lokalizacja: Warsaw, PL

#89

#89 Post autor: Seba »

awo pisze:No to panowie jak ja kiedys... skrypt w perlu i jak cos jest wolnego to SMS albo auto-rezerwacja.

Dzisiaj pewnie nie w perlu a w rubym albo cos :-)
Dzieki awo...

Ja juz nie potrzebuje ;)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
A. Einstein

Awatar użytkownika
Slomek.
CCIE
CCIE
Posty: 801
Rejestracja: 05 lut 2007, 20:26

#90

#90 Post autor: Slomek. »

lukaszbw pisze:
Ciekawe czy zdał :) Na pewno warto mieć R&S żeby rozpocząć SP ale jak nie miałeś do tej pory do czynienia z MPLS w praktyce to nie to takie proste. IEWB na pewno jest pomocne, CoD też ale to nie wszystko. Za mało w nich teoretycznych podstaw. MPLS fundamentals warto mieć w jednym palcu :) Gwarantuje ci, że jeżeli wcześniej nie miałeś do czynienia z MPLS to początkowo będzie ci trudno zrozumieć jak wszystko działa. Na R&S nie masz nic związanego z MPLS czy VRF.
.
Niestety tego czy zdał się nie dowiem a człowiek ten wyszedł ponad 45 min przed mną, wiec nawet mailami sie nie wymieniliśmy. Jeśli idzie o mpls i vrf to nieskromnie napisze, że jakieś podstawy tam są, 3 lata temu zdany MPLS w ramach ścieżki CCIP, a sam egzamin potraktowałem wtedy bardzo serio czytając kilka publikacji CiscoPress. Z drugiej strony pracuję przy IP VPN od ponad 3.5 roku, głównie styk CE-PE. Zasadniczo nic wielkiego, ale podstawy zawsze jakieś tam są.
lukaszbw pisze: Co do dokumentacji to na stronach cisco jest mało przykładów.
Potwierdziłeś tylko moje wcześniejsze obawy ponieważ przed napisaniem tamtego postu popatrzyłem w dokumentację co i jak i wydało mi się to trochę "gołe" w stosunku do materiału z R&S.
lukaszbw pisze: Plusem SP jest brak kombinacji, zadania są oczywiste jak rozumiesz MPLS dobrze. Na R&S było sporo kombinacji, sztuczne utrudnianie czegoś co w rzeczywistości jest bardzo proste.
Właśnie to mnie trochę w R&S drażniło, te wszystkie features, ale z drugiej strony popularność tego tracku determinuje panów proctorów :). Fajnie, że SP trochę różni się pod tym względem.
lukaszbw pisze: Na wiosne chyba pierwsze podejście sobie ustawie. .
Mam nadzieję, że i ostatnie :) Dziękuję za informacje
Seba pisze: Materialy - niestety nie ma zadnych materialow na tyle dobrych, aby je porowna do IEWB RS, a nie mowiac juz o DoIt.
IEWB SP jest duzo gorszy nic RS, a i tak jest chyba najlepszym produktem na rynku. Kilka ciekawych rzeczy jest IementorWB, ale on jest od dawna nie aktualizowany, chociaz prawda jet taka, ze tez nie bylo zadnych zmian ostatnimi czasy, wiec nie jest az tak zle. Te dwie rzeczy uzywalem do moich przygotowan.
Seba jak zawsze rzetelnie i fachowo :D
Przejrzałem wcześniej wielką trójkę i zastanowił mnie IEWB z tylko 10 labami stad moje wcześniejsze pytanie. Generalnie tylko potwierdzasz, że jest gorzej z materiałami ale i tak jakiejś tragedii nie ma jak np ze Storage Networking. Generalnie to przed zakupem zrobię dokładniejsze rozeznanie a i liczę też na Wasze opinie co do pomocy poszczególnych materiałow po wiosennej batalii.

Pozdrawiam serdecznie
Tomek
Trecom.pl

ODPOWIEDZ