Ospf point-to-multipoint

Pytania dt. certyfikacji CCIE oraz CCDE
Wiadomość
Autor
Seba
CCIE/CCDE Site Admin
CCIE/CCDE Site Admin
Posty: 6223
Rejestracja: 15 lip 2004, 20:35
Lokalizacja: Warsaw, PL

#31

#31 Post autor: Seba »

Hehe, troche trafiles, bo ogolnie od srody sie urlopuje i do Inetu mam maly dostep, wlasciwie to troszke wczoraj i nieco dzisiaj, a od jutra do soboty, to chyba 0 bedzie ;-)
Anyway, fajnie, ze moglem pomoc 8)

To kiedy sie kolega labuje??
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
A. Einstein

Awatar użytkownika
Slomek.
CCIE
CCIE
Posty: 801
Rejestracja: 05 lut 2007, 20:26

#32

#32 Post autor: Slomek. »

PM 8)
Trecom.pl

gubit
CCIE
CCIE
Posty: 589
Rejestracja: 27 paź 2003, 11:59

#33

#33 Post autor: gubit »

Slomek. pisze:...nurtuje mnie jesli nie network to czemu nie "ip ospf 1 area 0" pod tym loopbackiem, przeciez jest to ospf v2 Czy jakbym to zastosowal to traktowane by bylo na rowni z uzyciem "networka"? Sorrki moze glupie pytanie ale mnie nurtuje, jakCi goscie z Cisco interpertuja takie nuanse, poniewaz nie uzylem polecenia "network"
Myślę - tak jak napisali chłopaki - że jeśli to spełni pozostałe kryteria i restrykcje zadania to spoko można to wykorzystać. Tylko, że właśnie widzę, że ta komenda jest dopiero od 12.3(11)T (a na początku się zdziwiłem, że nie znam tej komendy:).
Slomek. pisze:Seba DZIEKUJE BARDZO wlasciwie to liczylem na Ciebie...
Ale kolega..., to na mnie już nie liczysz tak? :) Dobra, zapamiętam.
W sumie na wszystko Seba odpowiedział, ale Tomek jak zawsze polecam się - pisz lub dzwoń.
A z dokumentami - myślę, że lepiej zabrać więcej niż mniej.
Jak nawet się nie przydadzą, to nie zaszkodzi zabrać.

Awatar użytkownika
Slomek.
CCIE
CCIE
Posty: 801
Rejestracja: 05 lut 2007, 20:26

#34

#34 Post autor: Slomek. »

Dobra to mam kolejne pytanie czy taski na egzaminie sa tak samo jak w IEWB podzielone i tytulowane tj np Sekcja "Security" task "Lock and Key" ? Rysunki topologii logicznej sa podobne ? (Jesli to lamie NDA prosze zignorowac ten post :? )
Trecom.pl

Awatar użytkownika
Slomek.
CCIE
CCIE
Posty: 801
Rejestracja: 05 lut 2007, 20:26

#35

#35 Post autor: Slomek. »

Jest jakis sposob aby router z ustawionym max-metric router-lsa nie powodowal padu virtual-linku ? (IEWB v3 Vol2 Lab 4 task 4.5),. Rozwiazalem ten problem zmiana bandwith na interfejsach R1 nie dajac max-metric router-lsa, ale rozwiazanie IEWB nie daje mi spokoju bo nie spelnimy wedy wymagan tasku 4.3, albo w ta albo we te :D
Trecom.pl

Awatar użytkownika
kktm
CCIE
CCIE
Posty: 2025
Rejestracja: 20 paź 2004, 14:43
Lokalizacja: Wrocław

#36

#36 Post autor: kktm »

Slomek. pisze:Jest jakis sposob aby router z ustawionym max-metric router-lsa nie powodowal padu virtual-linku ? (IEWB v3 Vol2 Lab 4 task 4.5),. Rozwiazalem ten problem zmiana bandwith na interfejsach R1 nie dajac max-metric router-lsa, ale rozwiazanie IEWB nie daje mi spokoju bo nie spelnimy wedy wymagan tasku 4.3, albo w ta albo we te :D
zamiast virtual linka tunel GREz interfejsami w area 0?

Jak to ladnie zunnumberujesz to nie potrzeba będzie nowych IP, przejdzie?
"Trust no one"

Awatar użytkownika
Slomek.
CCIE
CCIE
Posty: 801
Rejestracja: 05 lut 2007, 20:26

#37

#37 Post autor: Slomek. »

W sumie to tez o tym mylalem, ale chodzilo mi o zazebiajace sie rozwiazanie IEWB, ktore raczej nie jest za ok. Dzieki kktm :)
Trecom.pl

gubit
CCIE
CCIE
Posty: 589
Rejestracja: 27 paź 2003, 11:59

#38

#38 Post autor: gubit »

kktm pisze: zamiast virtual linka tunel GREz interfejsami w area 0?
Jak to ladnie zunnumberujesz to nie potrzeba będzie nowych IP, przejdzie?
Tak, ogólnie tunele GRE fajnie rozwiązują takie problemy, tylko...
Tylko podczas tuneli (szczególnie przy ip unnumbered) uważaj na recursive routing.
Zawsze podczas tuneli trzeba na to uważać, ale pamiętam z mojego labowania, że częściej problemy miałem przy ip unnumbered.
Czasami bardzo ciężko problem zdiagnozować, bo czasami tunel pada co kilka sekund, a czasami co kilka minut, jak już robi się jakieś zadanka sporo dalej. W przypadkach takich bardzo pomagało mi doskonałe polecenie "debug ip routing".

Sporo mi na ten temat wyjaśnił kiedyś pbtst:
http://ccie.pl/viewtopic.php?t=419&highlight=tunnel
wiele tam dobrych wyjaśnień i w tym kluczowy tekst: "generalnie najprzejrzysciej jest jak tunel ma wlasna podsiec".

Awatar użytkownika
Slomek.
CCIE
CCIE
Posty: 801
Rejestracja: 05 lut 2007, 20:26

#39

#39 Post autor: Slomek. »

Dzieki Piter za linka :!:
Chociaz ja mam zasade dorzucania oddzielnej sieci. Ogolnie to rozpatrywalem ten max-metric z IEWB ale na IE forum temat tez byl poruszany i jakiegos solution nie zabardzo to dalo a panowie B zignorowali watek
Trecom.pl

Awatar użytkownika
kktm
CCIE
CCIE
Posty: 2025
Rejestracja: 20 paź 2004, 14:43
Lokalizacja: Wrocław

#40

#40 Post autor: kktm »

gubit pisze:
kktm pisze: zamiast virtual linka tunel GREz interfejsami w area 0?
Jak to ladnie zunnumberujesz to nie potrzeba będzie nowych IP, przejdzie?
Tak, ogólnie tunele GRE fajnie rozwiązują takie problemy, tylko...
Tylko podczas tuneli (szczególnie przy ip unnumbered) uważaj na recursive routing.
Po prostu trzeba to robic bezmyslnie :)
po konfiguracji tunelu ja bym wlazl na wszystki routery i dal na nich
passive-interface tunnel X

No i zaleta tego rozwiazania- nie trzeba myslec :)
"Trust no one"

ODPOWIEDZ