Cisco Certified Architect?

Pytania dt. certyfikacji CCIE oraz CCDE
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
bigboss
CCIE
CCIE
Posty: 757
Rejestracja: 08 mar 2004, 11:03
Lokalizacja: Wrocław/Warszawa
Kontakt:

Cisco Certified Architect?

#1

#1 Post autor: bigboss »

Jeszcze nie nacieszyłem się swoim nowym CCIE, jeszcze nie zacząłem robić CCDE, a tu już czytam o przeciekach, że za dwa tygodnie Cisco ogłosi nowy "supercertyfikat dla superinżynierow": Cisco Certified Architect: link z IPExpert.

Rozumiem, że polityka firmy jest taka, żeby nikt nie osiadał na laurach i zawsze miał jak wydać swoją lub firmową kasę na nowe certyfikaty Cisco, zamiast myśleć "to może teraz zdam coś z Junipera", ale w tym tempie to niedługo CCNA będą rozdawać przy pasowaniu na przedszkolaka, a "akademie CCIE" powstaną przy szkołach specjalnych...
Pozdrawiam z Wrocławia (no dobra, teraz z Wawy) - Mariusz @@@ Linkedin - zapraszam: http://pl.linkedin.com/in/trojanowski

Seba
CCIE/CCDE Site Admin
CCIE/CCDE Site Admin
Posty: 6223
Rejestracja: 15 lip 2004, 20:35
Lokalizacja: Warsaw, PL

#2

#2 Post autor: Seba »

No to takie wielkie zaskoczenie nie jest, bo juz jakis czas temu Cisco robilo survey na ten temat i nawet goscie przygotowujacy CCDE o tym wspominali (bodajze Russ White to mowil).

A jak bedzie w rzeczywistosci to sie okaze. W sumie Cisco-Live wydaje sie dobra okazja na takie ogloszenia...
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
A. Einstein

Awatar użytkownika
garfield
CCIE
CCIE
Posty: 2882
Rejestracja: 25 sie 2006, 18:32
Lokalizacja: Gdynia

#3

#3 Post autor: garfield »

Idą w ślady RedHata i M$ - ciekawie czy warunki aby to zdobyć będą podobne do tych z M$ - jak tak to będzie to miało kilkanaście osób na świecie
Remember that the lab is just looking for reachability and not “optimal reachability”.

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

#4

#4 Post autor: lbromirs »

garfield pisze:Idą w ślady RedHata i M$ - ciekawie czy warunki aby to zdobyć będą podobne do tych z M$ - jak tak to będzie to miało kilkanaście osób na świecie
Jako 'insider' powiem tak: liczba CCIE rośnie dramatycznie dzięki bootcampom i innym przygotowującym aktywnością. Powstałe niedawno CCDE powinno było pojawić się mniej więcej równolegle z CCIE - ale się nie pojawiło.

Podobnie jak z certyfikacją 'Master' dla UC i Security, musi być jakiś certyfikat dla ludzi, którzy siedzą daleko od CLI, ale mają ogromną wiedzę dotyczącą właśnie budowy architektur - sieci Quad-Play nie budują dzisiaj ludzie, którzy wiedzą ile kolejek ma Catalyst 6500 z kartą 6748 i DFC3, ale tacy, którzy wiedzą jakie elementy powinny pojawić się gdzie i dlaczego - czyli właśnie architekci.

Zwróćcie uwagę, że oprócz tych aktywności Cisco, certyfikacje konkurencji praktycznie stoją w miejscu pod względem ewolucji programów itp. itd.

Choć, swoją drogą, JNCIE wydaje się bardzo atrakcyjną zdobyczą ;P

aron
CCIE
CCIE
Posty: 561
Rejestracja: 05 paź 2004, 18:46
Lokalizacja: waw, PL

#5

#5 Post autor: aron »

No to mamy oficjalne potwierdzenie

Awatar użytkownika
eprom
wannabe
wannabe
Posty: 414
Rejestracja: 17 lis 2003, 11:18
Lokalizacja: Krakow
Kontakt:

#6

#6 Post autor: eprom »

lbromirs pisze: Podobnie jak z certyfikacją 'Master' dla UC i Security, musi być jakiś certyfikat dla ludzi, którzy siedzą daleko od CLI, ale mają ogromną wiedzę dotyczącą właśnie budowy architektur - sieci Quad-Play nie budują dzisiaj ludzie, którzy wiedzą ile kolejek ma Catalyst 6500 z kartą 6748 i DFC3, ale tacy, którzy wiedzą jakie elementy powinny pojawić się gdzie i dlaczego - czyli właśnie architekci.
ale czy takim ludziom w ogole potrzebne sa certyfikaty ? bo oni przeciez siedza i projektuja te sieci Quad-Play i nie wiem czy maja potrzebe potwierdzania swoich umiejetnosci jakims tam certyfikatem.

Poza tym bardziej niz certyfikat, jezeli juz mowimy o tego typu osobach z perspektywy pracodawcy, wg mnie licza sie praktyczne doswiadczenie i referencje typu: pracowalem w firmie X gdzie zaprojektowalem siec realizujaca funkcje Y i obslugujaca Z tysiecy uzytkownikow :)
lbromirs pisze: Zwróćcie uwagę, że oprócz tych aktywności Cisco, certyfikacje konkurencji praktycznie stoją w miejscu pod względem ewolucji programów itp. itd.
Moze i tak, ale wg mnie Cisco wykazuje sie tutaj raczej nadaktywnoscia
--

Awatar użytkownika
Sofcik
wannabe
wannabe
Posty: 1026
Rejestracja: 28 mar 2006, 15:29
Lokalizacja: Warszawa

#7

#7 Post autor: Sofcik »

aron pisze:No to mamy oficjalne potwierdzenie
Fajne jet to:
Candidates will propose and defend an architecture solution to a set of business requirements, and the candidates will be asked to modify their proposals "on the fly," based on additional requirements presented by the board.
Czyli z głowy kandydat będzie musiał wymyślić jak zastąpić kilka klocków na inne i jak zamienić protokoły, zmienić strukturę itp.
I np będzie miał na to 3 minuty :)

--
Pozdrawiam
Piotrek

Awatar użytkownika
bigboss
CCIE
CCIE
Posty: 757
Rejestracja: 08 mar 2004, 11:03
Lokalizacja: Wrocław/Warszawa
Kontakt:

#8

#8 Post autor: bigboss »

aron pisze:No to mamy oficjalne potwierdzenie
To poprosimy o nowy dział forum: Certyfikacja-> Poziom Architekt :)

Prerequisites include a CCDE(TM) certification

no proszę, a wróble ćwierkały, że będzie wymagane CCIE i CCDE razem
A tak można to rozumieć dwojako:
- z jednej strony CCIE zostaje na topie certyfikacji "wdrożeniowej"
- z drugiej jednak, aby dostąpić zaszczytu bycia "top architektem" musisz być najpierw CCDE, co oznacza odsunięcie CCIE na boczny tor.

To co panowie, przyznawać się, kto się już szykuje na CCDE?
Pozdrawiam z Wrocławia (no dobra, teraz z Wawy) - Mariusz @@@ Linkedin - zapraszam: http://pl.linkedin.com/in/trojanowski

Seba
CCIE/CCDE Site Admin
CCIE/CCDE Site Admin
Posty: 6223
Rejestracja: 15 lip 2004, 20:35
Lokalizacja: Warsaw, PL

#9

#9 Post autor: Seba »

bigboss pisze: To co panowie, przyznawać się, kto się już szykuje na CCDE?
A tam odrazu szykuje... z biegu trzeba podchodzic ;)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
A. Einstein

Awatar użytkownika
bigboss
CCIE
CCIE
Posty: 757
Rejestracja: 08 mar 2004, 11:03
Lokalizacja: Wrocław/Warszawa
Kontakt:

#10

#10 Post autor: bigboss »

Seba pisze:A tam od razu szykuje... z biegu trzeba podchodzic ;)
Z biegu? A co tam, z marszu, albo i w ogóle z miejsca i z przewrotu na plecy.

A wg mnie Cisco, w imię doraźnych zysków, zdewaluowało właśnie markę CCIE, którą promowało ponad 10 lat. Nic nie stało na przeszkodzie, żeby powrócić do pomysłu CCIE Design, albo i CCIE - Architect.

Ich marka, wolno im. Ja mogę najwyżej podziękować i nie dać się wciągnąć w bzdurne karuzele nowych literek.
Pozdrawiam z Wrocławia (no dobra, teraz z Wawy) - Mariusz @@@ Linkedin - zapraszam: http://pl.linkedin.com/in/trojanowski

Awatar użytkownika
Slomek.
CCIE
CCIE
Posty: 801
Rejestracja: 05 lut 2007, 20:26

#11

#11 Post autor: Slomek. »

bigboss pisze: Ich marka, wolno im. Ja mogę najwyżej podziękować i nie dać się wciągnąć w bzdurne karuzele nowych literek.
Podpisuję się rękoma i nogami pod powyższym, a z drugiej strony coraz mniejszy sens widzę w tym wszystkim.
Trecom.pl

Awatar użytkownika
dzogurt
CCIE
CCIE
Posty: 412
Rejestracja: 07 maja 2008, 11:58
Lokalizacja: Ostrava CZ

#12

#12 Post autor: dzogurt »

Slomek. pisze:
bigboss pisze: Ich marka, wolno im. Ja mogę najwyżej podziękować i nie dać się wciągnąć w bzdurne karuzele nowych literek.
Podpisuję się rękoma i nogami pod powyższym, a z drugiej strony coraz mniejszy sens widzę w tym wszystkim.
Cisco, firma komercyjna, nastawiona na zysk. Wszystko zalezy od nas czy damy im zarobic na nowym cercie i uznaja go za sukces, czy tez bedziemy nadal robic 'swoje' i darujemy sobie pogon za kolejnymi literkami, ktore dla wielu smiertelnikow nic nie znacza
All men by nature desire knowledge
http://www.linkedin.com/in/marcinduma

Awatar użytkownika
gangrena
CCIE/CCDE
CCIE/CCDE
Posty: 2349
Rejestracja: 08 mar 2004, 12:17
Lokalizacja: Wawa

#13

#13 Post autor: gangrena »

bigboss pisze:A wg mnie Cisco, w imię doraźnych zysków, zdewaluowało właśnie markę CCIE, którą promowało ponad 10 lat.
Certyfikacja CCIE jest coraz bardziej masowa i bez nowych certów sama i tak ulega powolnemu zdewaluowaniu. Cześć pisemna CCIE Written, jak i inne egzamy computer-based są już zdewaluowane przez braindumpy.
Pomysł powstania ścieżki design był już od dawna. Nowa nazwa certyfikatu wynika z chęci oddzielenia części implementacyjnej od projektowej. Choć osobiście też bym wolał ścieżkę CCIE Design od CCDE.
dzogurt pisze:Cisco, firma komercyjna, nastawiona na zysk. Wszystko zalezy od nas czy damy im zarobic na nowym cercie i uznaja go za sukces, czy tez bedziemy nadal robic 'swoje' i darujemy sobie pogon za kolejnymi literkami, ktore dla wielu smiertelnikow nic nie znacza
Zazwyczaj cerfyfikat z wyspecjalizowanej branży nic nie znaczy dla innych (poza językowymi). Zanim pojawił się Dynamips certyfikacja CCIE była robiona głównie przez inżynierów firm partnerskich Cisco. Czy zatem CCIE zostało wymyślone dla zysku? Generalnie tak, ale bardziej poprzez promowanie całej marki Cisco. Certyfikacja CCIE sama w sobie wielkim zyskiem dla firmy nie jest. Beneficjentów certyfikacji oprócz producenta można znaleźć jeszcze kilku: firmy szkolące, partnerów oraz samych certyfikowanych.

Tak jak CCIE jest jednym z testów, tak i CCDE oraz CCA sprawdzają w subiektywny sposób jakąś cześć wiedzy i umiejętności. Czy wszystkim jest to potrzebne? Na pewno nie. Im więcej doświadczenia, tym certyfikaty są mniej potrzebne (pomijam kwestie partnerskie Cisco). Wydaje mi się, że poziom Architect będzie miał charakter prestiżowy.

Awatar użytkownika
dzogurt
CCIE
CCIE
Posty: 412
Rejestracja: 07 maja 2008, 11:58
Lokalizacja: Ostrava CZ

#14

#14 Post autor: dzogurt »

gangrena pisze: Wydaje mi się, że poziom Architect będzie miał charakter prestiżowy.
Szkoda, ze CCIE traci swoja wartosc jako wlasnie ten prestizowy w Cisco.

Zgadzam sie z Twoja powyzsza wypowiedzia,
All men by nature desire knowledge
http://www.linkedin.com/in/marcinduma

Awatar użytkownika
eprom
wannabe
wannabe
Posty: 414
Rejestracja: 17 lis 2003, 11:18
Lokalizacja: Krakow
Kontakt:

#15

#15 Post autor: eprom »

gangrena pisze: Certyfikacja CCIE jest coraz bardziej masowa i bez nowych certów sama i tak ulega powolnemu zdewaluowaniu. Cześć pisemna CCIE Written, jak i inne egzamy computer-based są już zdewaluowane przez braindumpy.
Nie do konca rozumiem czemu tak uwazasz. Egzamin ten jest bardzo popularny i rzeczywiscie liczba
obecnie dostepnych materialow ulatwiajacych zdanie egzaminu jest bardzo duza. Liczba osob ktora posiadaja ten certyfikat szybko rosnie, ale jest to skutkiem popularnosci tej certyfikacji.

Jezeli chodzi o dewaluowanie to tez sie z Toba nie zgodze, bo to ze kiedys bylo powiedzmy 10,000 CCIE na swiecie, a teraz jest 20,000 to nie znaczy ze CCIE jest zdewaluowane. CCIE jest poprostu popularne,
a nie oznacza to obecnie ktos z CCIE nie zna sie na sieciach, bo to wlasnie by oznaczalo zdewaluowanie,
czyli obnizenie poziomu/umiejetnosci reprezentowanych przez osoby z tym certyfikatem. Z faktu ze obecnie jest 20,000 CCIE , a kiedys bylo ich 2 razy mniej wynika tylko to ze obecnie latwiej jest pozyskac osobe z CCIE niz kiedys.

Cisco robi wszystko zeby egzamin CCIE (w domysle R&S) byl coraz trudniejszy i aktualny. Kiedys byly 2 dni teraz jest jeden, kiedys byly 2 przelaczniki teraz sa cztery, dodane OEQ + zmiany ktore wejda od pazdziernika, czyli sekcja troubleshooting i jednoczesnie zmiany w blueprincie. Niewiem, co jeszcze maja zrobic??? zamknac laby zeby liczba CCIE nie rosla???

Wg mnie system certyfikacji Cisco jest chyba najbardziej rozbudowanym systemem na swiecie i ciagle dodawanie nowych certyfikacji sprawia ze staje sie on zupelnie nie przejrzysty wg mnie wprowadzenie specjalizacji na poziomie niskich certyfikatow czyli CCNA Security, Wireless, czy CCNP Wireless to blad.
gangrena pisze: Wydaje mi się, że poziom Architect będzie miał charakter prestiżowy.
wg mnie okaze sie zupelna porazka, a wprowadzanie kolejnych certyfikacji na poziomie Expert, rzeczywiscie dewaluje CCIE.
--

ODPOWIEDZ