Zdałem / Zdałam...

same nowosci
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
qligowski
wannabe
wannabe
Posty: 262
Rejestracja: 16 maja 2014, 18:35

Re: Zdałem / Zdałam...

#1501

#1501 Post autor: qligowski »

Nareszcie za trzecim razem (!) CCNP Switch 900/1000. Juz to mi sie snilo po nocach. BTW musi byc jakis bug w egzaminie w symulatorze bo powininem zdac za drugim razem ale nie komenda 'no' nie dzialala i wszystko zostawalo w konfigu ,jak zdawalem drugi raz.. Uff teraz tylko T-SHOOT. Jak myslicie warto kupowac i czytac officjalny CERT PREP do T SHOOT czy sama wiedza ze switcha i route wystarczy ? Czytalem troche po necie i zdania sa podzielone ? :?

Awatar użytkownika
Sofcik
wannabe
wannabe
Posty: 1026
Rejestracja: 28 mar 2006, 15:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zdałem / Zdałam...

#1502

#1502 Post autor: Sofcik »

qligowski pisze:Nareszcie za trzecim razem (!) CCNP Switch 900/1000. Juz to mi sie snilo po nocach. BTW musi byc jakis bug w egzaminie w symulatorze bo powininem zdac za drugim razem ale nie komenda 'no' nie dzialala i wszystko zostawalo w konfigu ,jak zdawalem drugi raz.. Uff teraz tylko T-SHOOT. Jak myslicie warto kupowac i czytac officjalny CERT PREP do T SHOOT czy sama wiedza ze switcha i route wystarczy ? Czytalem troche po necie i zdania sa podzielone ? :?
Warto kupić i warto przećwiczyć scenariusze i powymyślać trochę swoich ticketów. A wiedza NA PEWNO się przyda bo pytania są ... no nie mogę napisać jakie ale wiedza się przyda :)
Sam egzamin jest fajny - podobał mi się najbardziej z całej ścieżki CCNP R&S bo wolę konfigurację/laboratorium od odpowiadania na dziwne pytania testowe.

A co do SWITCH - miałem podobnie na ROUTE. Ale nie zrobiłem "copy run start" przed przetestowaniem konfiguracji i "reload" załatwił sprawę. U mnie z kolei na ROUTE nie działały w niektórych Simletach "wr mem"/"copy run start" (na 2 z 5 zadziałały, na pozostałych - nie), ale wrzuciłem odpowiednie komentarze do pytań i na szczęście zdałem bez odwoływania się :)

psles
wannabe
wannabe
Posty: 143
Rejestracja: 04 sie 2011, 06:09
Lokalizacja: Gdynia

Re: Zdałem / Zdałam...

#1503

#1503 Post autor: psles »

Gratulacje qligowski! T-Shot jest fajny, ale trzeba wszystko przelabować. Raz jeszcze przejrzeć laby z poprzednich egzaminów, przećwiczyć wszystkie scenariusze... Ja do książki sięgnąłem. Poza powtórką z ROUTE i SWITCH z naciskiem na to, co może pójść źle, a co potem trzeba troubleshootować są chyba dwa rozdziały bardziej ogólne o samym procesie. Moim zdaniem warto przejrzeć.
Co do samego egzaminu - inny w formie. Możesz sobie spojrzeć na stronie http://www.cisco.com/web/learning/le3/l ... _demo.html jak wygląda duża część egzaminu. Oczywiście pytania testowe też są. Są też inne simki.
.ılı..ılı.

Awatar użytkownika
judge dredd
wannabe
wannabe
Posty: 214
Rejestracja: 02 sie 2009, 15:23

Re: Zdałem / Zdałam...

#1504

#1504 Post autor: judge dredd »

Tutaj masz topologię, z którą się pracuje na egzaminie TSHOOT:

https://learningnetwork.cisco.com/thread/10965

Nie jest to żadna tajemnica Cisco, więc nie łamię żadnego NDA - Cisco samo to publikuje, żeby można było przyswoić topologię przed egzaminem i sprawnie ją troubleshootować.

Ostatnio zdawałem i sam nie mogłem wyjść z podziwu jaki ten egzamin był fajny. Najfajniejszy egzamin jaki kiedykolwiek zdawałem. Było dwadzieścia kilka pytań, z czego chyba tylko pięć teoretycznych. Reszta to faktyczny troubleshooting sieci. Jest jakaś topologia i któryś komputer nie pinga serwera no i trzeba powiedzieć dlaczego. Czyli normalna robota - dzień jak codzień - ping tu, ping tam, tu sh run, tam sh ip prot, gdzie indziej sh ip ospf nei, no i oczywiście sh ip bgp sum. Nic nie trzeba konfigurować, tylko znaleźć przyczynę wskazanego problemu i odpowiedzieć na pytania na którym urządzeniu jest problem, jakiej technologii dotyczy i jak możnaby go naprawić. Bomba. Pierwszy egzamin, na którym miałem 1000/1000 - tak to zawsze parę punktów gdzieś tam się zgubiło. Oczywiście były tam jakieś drobne potknięcia w tych scenariuszach egzaminacyjnych, szczególnie w topologiach IPv6 - coś tam powinno pingać, ale nie pingało, ale to standard.

Powodzenia

JD
Zapraszam na szkolenia CCNA prowadzone w pełni on-line (wykłady oraz ćwiczenia ze sprzętem).
Akademia Sieci LANPulse (www.lanpulse.pl)

tomekf
CCIE / Instruktor CNAP
CCIE / Instruktor CNAP
Posty: 183
Rejestracja: 04 maja 2005, 16:58
Lokalizacja: PJATK Cisco Academy
Kontakt:

Re: Zdałem / Zdałam...

#1505

#1505 Post autor: tomekf »

Otwieramy się na forum na Cloud and DC Infrastructure.
To pochwalę się zdanymi w tym tygodniu egzaminami do certyfikatu VMware VCP6-DCV.

Teraz może VCP-NV.

pozdrawiam

tomekf

mihu
wannabe
wannabe
Posty: 762
Rejestracja: 10 kwie 2006, 10:37
Lokalizacja: Kraina Deszczowcow

Re: Zdałem / Zdałam...

#1506

#1506 Post autor: mihu »

tomekf pisze:Otwieramy się na forum na Cloud and DC Infrastructure.
To pochwalę się zdanymi w tym tygodniu egzaminami do certyfikatu VMware VCP6-DCV.

Teraz może VCP-NV.

pozdrawiam

tomekf
Gratulacje. Szkoda że vmware nie daje juz licencji workstation po zdaniu egzaminu. to był fajny benefit.
ML
-------------------------------------------------------------------------------------
"Minds are like parachutes, they work best when they are open"

kurđ
wannabe
wannabe
Posty: 226
Rejestracja: 13 kwie 2005, 07:15
Lokalizacja: München
Kontakt:

Re: Zdałem / Zdałam...

#1507

#1507 Post autor: kurđ »

qligowski pisze:Nareszcie za trzecim razem (!) CCNP Switch 900/1000. Juz to mi sie snilo po nocach. BTW musi byc jakis bug w egzaminie w symulatorze bo powininem zdac za drugim razem ale nie komenda 'no' nie dzialala i wszystko zostawalo w konfigu ,jak zdawalem drugi raz.. Uff teraz tylko T-SHOOT. Jak myslicie warto kupowac i czytac officjalny CERT PREP do T SHOOT czy sama wiedza ze switcha i route wystarczy ? Czytalem troche po necie i zdania sa podzielone ? :?
No to i u mnie Switch 895/1000 zaliczony, CCNP przedłużony i na kolejne 3 lata spokój :twisted: Też mnie zaskoczyła niefunkcjonalność komendy "no", całe szczęście błąd nie był duży więc zostawiłem nieprawidłową konfigurację i dodałem prawidłową... odpowiedź chyba została zaliczona.
MfG
Kurđ

Awatar użytkownika
minimalist300
wannabe
wannabe
Posty: 346
Rejestracja: 04 sie 2012, 22:52
Lokalizacja: Cambridge/UK

Re: Zdałem / Zdałam...

#1508

#1508 Post autor: minimalist300 »

Czas odswiezyc ten temat :)

Zdalem CCNA Cyber Ops

eljan
wannabe
wannabe
Posty: 54
Rejestracja: 01 lut 2011, 10:14

Re: Zdałem / Zdałam...

#1509

#1509 Post autor: eljan »

minimalist300 pisze: 04 maja 2018, 15:05 Czas odswiezyc ten temat :)

Zdalem CCNA Cyber Ops
Gratulacje !

Z jakich materiałów się przygotowywałeś ?
Tematyka na egzaminiach jest ukierunkowana głównie na zabezpieczenia systemowe (Linux/Windows) ?
A jeśli chodzi o tematy sieciowe to wiedza z CCNA R&S wystarczy do podchodzenia do egzaminów ?

excubitor
wannabe
wannabe
Posty: 72
Rejestracja: 16 cze 2014, 13:18
Lokalizacja: Lublin

Re: Zdałem / Zdałam...

#1510

#1510 Post autor: excubitor »

Też mi się udało, więc pozwolę sobie odpowiedzieć.
Ja przygotowywałem się tylko z udostępnionych materiałów + przeczytałem NIST SP 800-61 i zgodnie z sugestią z forum, na szybko odświeżyłem regexy.

Tematyka jest ukierunkowane raczej na pracę w SOCu, czytanie logów + analizę incydentów. Narzędzia są nastawione na Security Onion - ELSA, sguil, bro, wireshark, odrobina snorta, ale raczej na zasadzie powiązania alertu z jakimś zdarzeniem i np. prześledzenie, czy wysłany mail ze złośliwym załącznikiem został dostarczony i otwarty przez adresata. Egzamin to sama teoria, chyba nawet nie dotykająca przypadków typu "masz logi z takiego zdarzenia, wybierz najlepszy opis zdarzenia".
Zdecydowanie bliżej CEH niż OSCP i jeżeli ktoś chce hakować to się rozczaruje, chociaż kilka przydatnych rzeczy na pewno znajdzie. Ale żeby ze swoich wydać $600 na papierek, to na pewno nie :D
Ja się trochę rozczarowałem - spodziewałem się trochę bardziej zaawansowanych rzeczy, a to jest bardzo entry level. Jakiś czas temu przerobiłem połowę ścieżki CEH na Pluralsight (Dale Meredith i Troy Hunt) i większość zagadnień teoretycznych była mi już znana, ba, tam chyba nawet były bardziej szczegółowo omówione.
Materiał jest niestety bardzo ukierunkowany na rynek amerykański i przy omawianiu różnego rodzaju norm bezpieczeństwa przykłady są chyba wyłącznie z ich części świata - HIPAA, PCIDSS (ok ,ten jest bardziej międzynarodowy, pozostałych skrótów nie pamiętam). O GPDR może był z jeden akapit.
Sieciowo - CCNA R&S to nawet za dużo będzie ;) SECFND przerabia wszystko, co potrzebne jeszcze raz - ARP i DHCP pod kątem poisoningu i MiTM, routing i vlany chyba tylko były wspomniane, że istnieją + podział protokołów. Temat ACL pojawił się przy omawianiu firewalli.

Awatar użytkownika
minimalist300
wannabe
wannabe
Posty: 346
Rejestracja: 04 sie 2012, 22:52
Lokalizacja: Cambridge/UK

Re: Zdałem / Zdałam...

#1511

#1511 Post autor: minimalist300 »

excubitor pisze: 08 maja 2018, 10:33 Też mi się udało, więc pozwolę sobie odpowiedzieć.
Ja przygotowywałem się tylko z udostępnionych materiałów + przeczytałem NIST SP 800-61 i zgodnie z sugestią z forum, na szybko odświeżyłem regexy.

Tematyka jest ukierunkowane raczej na pracę w SOCu, czytanie logów + analizę incydentów. Narzędzia są nastawione na Security Onion - ELSA, sguil, bro, wireshark, odrobina snorta, ale raczej na zasadzie powiązania alertu z jakimś zdarzeniem i np. prześledzenie, czy wysłany mail ze złośliwym załącznikiem został dostarczony i otwarty przez adresata. Egzamin to sama teoria, chyba nawet nie dotykająca przypadków typu "masz logi z takiego zdarzenia, wybierz najlepszy opis zdarzenia".
Zdecydowanie bliżej CEH niż OSCP i jeżeli ktoś chce hakować to się rozczaruje, chociaż kilka przydatnych rzeczy na pewno znajdzie. Ale żeby ze swoich wydać $600 na papierek, to na pewno nie :D
Ja się trochę rozczarowałem - spodziewałem się trochę bardziej zaawansowanych rzeczy, a to jest bardzo entry level. Jakiś czas temu przerobiłem połowę ścieżki CEH na Pluralsight (Dale Meredith i Troy Hunt) i większość zagadnień teoretycznych była mi już znana, ba, tam chyba nawet były bardziej szczegółowo omówione.
Materiał jest niestety bardzo ukierunkowany na rynek amerykański i przy omawianiu różnego rodzaju norm bezpieczeństwa przykłady są chyba wyłącznie z ich części świata - HIPAA, PCIDSS (ok ,ten jest bardziej międzynarodowy, pozostałych skrótów nie pamiętam). O GPDR może był z jeden akapit.
Sieciowo - CCNA R&S to nawet za dużo będzie ;) SECFND przerabia wszystko, co potrzebne jeszcze raz - ARP i DHCP pod kątem poisoningu i MiTM, routing i vlany chyba tylko były wspomniane, że istnieją + podział protokołów. Temat ACL pojawił się przy omawianiu firewalli.
To ja od siebie dodam ze tez bralem udzial w Cisco Scholarship. Mi kurs sie bardzo podobal - juz po pierwszym egzaminie mialem rozmowe na SOC analyst gdzie zdalem assesment na 92% - z czego jedno pytanie po prostu za szybko odpowiedzialem. Jako ze posiadam tez oficjalne ksiazki uwazam ze kurs byl duzo ciekawszy. Jak kolega wczesniej wspomnial podczas kursu masz laby na Security Onion gdzie blueprinty egzaminu w ogole tego nie wymgaja. Nie porownywalbym tego do CEH czy OSCP gdyz CCNA Cyber Ops to blue team, a CEH czy OSCP red.

Awatar użytkownika
alex_master
CCIE
CCIE
Posty: 65
Rejestracja: 28 sie 2005, 11:52
Lokalizacja: Warsaw
Kontakt:

Re: Zdałem / Zdałam...

#1512

#1512 Post autor: alex_master »

Czas po wielu latach pochwalić się nareszcie długo wyczekiwanym tytułem!
Ile czasu czekałem ? ... długo, widać po tym kiedy dołączyłem do forum.
(wtedy raczkowałem, zakochałem sie w cisco i ccna)

Zdałem CCIE lab RS i jestem CCIE!!!

:) :) :) .... uff nareszcie!!!
CCIE R&S, CCNP/CCDP

psles
wannabe
wannabe
Posty: 143
Rejestracja: 04 sie 2011, 06:09
Lokalizacja: Gdynia

Re: Zdałem / Zdałam...

#1513

#1513 Post autor: psles »

Gratki! Ile czasu Ci to zajęło? Pytam o samo przygotowanie do laba. Zacząłeś przygotowania do Laba równolegle z przygotowaniami do writtena?
.ılı..ılı.

eljan
wannabe
wannabe
Posty: 54
Rejestracja: 01 lut 2011, 10:14

Re: Zdałem / Zdałam...

#1514

#1514 Post autor: eljan »

Gratulejszyn Master!
W pierwszym podejściu się ogarnąłeś ?
Z jakich materiałów korzystałeś ?

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

Re: Zdałem / Zdałam...

#1515

#1515 Post autor: lbromirs »

Gratulacje dla wszystkich! Zapraszam wszystkich zdających CCIE i CCDE do zgłaszania się do mnie w celu dołączenia do polskiego klubu CCIE/CCDE.

ODPOWIEDZ