Cisco Modeling Labs (aka VIRL)

same nowosci
Wiadomość
Autor
horac

#16

#16 Post autor: horac »

smiczek2 pisze:To teraz projektujesz na sucho i działa? Są to sieci klasy operatorskiej czy raczej enterprise?
Sieci typu ASP (Application Service Provider). Czyli dostarczanie roznego rodzaju uslug, could, internet etc dla klientow przez wlasny core(MPLS) i Data Centers. ISP od ASP rozni sie tym ze ISP glownie robi tranzyt pakietow z A do B a ASP dostarcza rozne uslugi.

Tak dziala, bo jest to dlugo planowane a rzeczy testowane sa roznie, raz z wykorzystaniem Cisco ECATS gdzie trzeba sprawdzic glownie zachowanie konkretnego hardware z obecna badz przyszla infrastruktura. Innym razem po prostu wykorzystuje dostepne IOS-XE czy xRV ;]

smiczek2
member
member
Posty: 26
Rejestracja: 04 gru 2013, 13:35

#17

#17 Post autor: smiczek2 »

To musisz pogadać z managerem i dobrze uzasadnić potencjalny zakup ;) Wiem że w Polsce to trudne dla większości firm (pomijając może różnych vendorów sprzętu, tam na takie rzeczy kasa zawsze jest ;)

michal11
member
member
Posty: 15
Rejestracja: 19 lut 2011, 10:57
Lokalizacja: Lodz/Warsaw

#18

#18 Post autor: michal11 »

smiczek2 pisze:Jak ktoś chce się pobawić w domu to zawsze może odpalić instancje 1000v. 60k$ dla firmy która rzeczywiście zajmuje się takimi problemami jak design dużych sieci to śmieszna kwota.

Nie wydaje mi się żeby Cisco miało jakiś profit z udostępniania tego dla każdego, jest wystarczająco zabawek na rynku, a nikt bycia architektem sieci operatorskich (nawet z CCIE) w domu się nie nauczy.
Zgodnie z informacjami z początku tego roku(bodajże CISCO Live Mediolan) miała/ma być dostępna edycja "personal version" za ~100$ i na taką czekamy - my(home users) czyli zainteresowani. Nie jesteś zainteresowany świetnie, będziesz miał dostęp do wersji biznesowej drugie świetnie. A reszcie pozwól zdecydować czy skorzystać z CML i czy ma to być do pracy, labowania, czy też do oglądania szaty graficznej.
"people still move, networks still don't"

smiczek2
member
member
Posty: 26
Rejestracja: 04 gru 2013, 13:35

#19

#19 Post autor: smiczek2 »

michal11 pisze:Nie jesteś zainteresowany świetnie, będziesz miał dostęp do wersji biznesowej drugie świetnie. A reszcie pozwól zdecydować czy skorzystać z CML i czy ma to być do pracy, labowania, czy też do oglądania szaty graficznej.
Przecież możesz skorzystać, wystarczy zakupić pakiet. Wiem że każdy chciałby się pobawić takim czymś w domu za darmo, ale nie jesteś klientem Cisco aby musieli się tym dzielić.

Poza tym zobacz na konkurencje, ile masz od nich zabawek? Nie chce tu bronić Cisco, ale w tej swojej krytyce dobrze zachować odrobinę rozsądku. Narzekanie na nich, pomimo że już odpalasz laba CCIE na PC to troche przesadą ;)

Awatar użytkownika
weis
wannabe
wannabe
Posty: 1450
Rejestracja: 28 cze 2007, 11:15

#20

#20 Post autor: weis »

Czy tylko ja dalej nie mogę wyszukać wersji trial czy jest ona po prostu niedostępna?
Fire, aim, ready!

mihu
wannabe
wannabe
Posty: 762
Rejestracja: 10 kwie 2006, 10:37
Lokalizacja: Kraina Deszczowcow

#21

#21 Post autor: mihu »

weis pisze:Czy tylko ja dalej nie mogę wyszukać wersji trial czy jest ona po prostu niedostępna?
nie tylko Ty, sprawdzałem pare razy i też nie mogę znaleźć
ML
-------------------------------------------------------------------------------------
"Minds are like parachutes, they work best when they are open"

Awatar użytkownika
weis
wannabe
wannabe
Posty: 1450
Rejestracja: 28 cze 2007, 11:15

#22

#22 Post autor: weis »

Może ktoś z Cisco mógłby nas oświecić co się dzieje z CMLem? W sensie czy jest on już powszechnie dostępny czy nie. A jeśli jest to jak go można pobrać?
Fire, aim, ready!

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

#23

#23 Post autor: lbromirs »

weis pisze:Może ktoś z Cisco mógłby nas oświecić co się dzieje z CMLem? W sensie czy jest on już powszechnie dostępny czy nie. A jeśli jest to jak go można pobrać?
Usiądę wieczorem i tak jak obiecałem, podeślę link, lub napiszę, co trzeba zrobić, żeby go dostać.

Awatar użytkownika
weis
wannabe
wannabe
Posty: 1450
Rejestracja: 28 cze 2007, 11:15

#24

#24 Post autor: weis »

Thank you from the mountain :)
Fire, aim, ready!

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

#25

#25 Post autor: lbromirs »

OK, mam jasność.

Obraz wersji "Corporate" dostępny jest per-request, poprosiłem o wygenerowanie uniwersalnego klucza dla forumowiczów - wrócę do Was jak go dostanę i wtedy podzielę się też linkiem do obrazu.

Wersja "Personal", pozwalająca uruchomić 3 do 5 routerów (szczegóły nadal nie są ustalone) będzie niebawem dostępna na CCO, wygląda na to, że będzie dostępna za darmo - jak uda mi się to potwierdzić na 100% również uzupełnie ten wątek.

Update:

Żeby pobrać wersję Corporate CML a następnie poprosić o 30 dniową licencję należy:

1. Ściągnąć (logując się na swoje CCO) CML stąd: https://upload.cisco.com/cgi-bin/swc/fi ... delingLabs
2. Po uruchomieniu obrazu należy wysłać hostname serwera CML i adres MAC na adres makillen@cisco.com
3. Poczekać do 24h na klucz umożliwiający 30 dniowe testy

mihu
wannabe
wannabe
Posty: 762
Rejestracja: 10 kwie 2006, 10:37
Lokalizacja: Kraina Deszczowcow

#26

#26 Post autor: mihu »

lbromirs pisze: 1. Ściągnąć (logując się na swoje CCO) CML stąd: https://upload.cisco.com/cgi-bin/swc/fi ... delingLabs
Cześć Łukasz, dzięki za info. Próbowałem się logować na podany link swoim CCO, ale wygląda na to że potrzebne są jakieś extra uprawnienia:

Kod: Zaznacz cały

Sorry, user profile <removed> has not been granted access to this page. 
ML
-------------------------------------------------------------------------------------
"Minds are like parachutes, they work best when they are open"

Awatar użytkownika
weis
wannabe
wannabe
Posty: 1450
Rejestracja: 28 cze 2007, 11:15

#27

#27 Post autor: weis »

Potwierdzam, u mnie również brak uprawnień.
Fire, aim, ready!

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

#28

#28 Post autor: lbromirs »

weis pisze:Potwierdzam, u mnie również brak uprawnień.
Logujecie się jako goście na CCO?

mihu
wannabe
wannabe
Posty: 762
Rejestracja: 10 kwie 2006, 10:37
Lokalizacja: Kraina Deszczowcow

#29

#29 Post autor: mihu »

lbromirs pisze:
weis pisze:Potwierdzam, u mnie również brak uprawnień.
Logujecie się jako goście na CCO?
nie. swoim loginem CCO. Nie miałem pojęcia że jest jakieś konto gość. Login/haslo : guest/guest tez nie dziala (jesli istnieje)
ML
-------------------------------------------------------------------------------------
"Minds are like parachutes, they work best when they are open"

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

#30

#30 Post autor: lbromirs »

mihu pisze:
lbromirs pisze:
weis pisze:Potwierdzam, u mnie również brak uprawnień.
Logujecie się jako goście na CCO?
nie. swoim loginem CCO. Nie miałem pojęcia że jest jakieś konto gość. Login/haslo : guest/guest tez nie dziala (jesli istnieje)
Chodziło mi o uprawnienia - jesteś zalogowany jako ktoś kto zarejestrował się jako gość czy jesteś przypięty do jakiejś firmy/kogoś kto świadczy serwis?

Czyste konto gościa może nie mieć dostępu.

Jeśli ktoś rejestrował się na Cisco Development Forum i może spróbować ściągnąć pliki mógłby dać znać, ja teraz szybko nie sprawdzę, kto może to pobrać - teoretycznie wszyscy posiadający link.

ODPOWIEDZ