nowy serwer na forum - szukamy rozwiazania..

same nowosci
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
marcins
Site Admin
Site Admin
Posty: 3194
Rejestracja: 22 mar 2004, 09:05
Kontakt:

nowy serwer na forum - szukamy rozwiazania..

#1

#1 Post autor: marcins »

dobrze, juz ta przerwa +klopoty z CPU przelaly kielich

postanowilem ze kupie jakies 1U i shostuje gdziesz

jak mocne powinno byc pudelko + ile HDD aby serwis stal
czy lepiej 1 mocny ( dla mnie to np 2xXeon ) czy np 2xe-server IBM ( cos jakies 2xPIII 1g ) - web/sql
?
Ostatnio zmieniony 30 kwie 2007, 15:25 przez marcins, łącznie zmieniany 1 raz.

przemek
wannabe
wannabe
Posty: 119
Rejestracja: 20 mar 2005, 15:42
Lokalizacja: Gliwice

#2

#2 Post autor: przemek »

Może jestem skrzywiony, ale ja bym wolał 2 słabsze maszyny i load balancing :)
Nie sądze żeby przy forum moc procesora była kiedykolwiek wąskim gardłem, raczej ilość pamięci.
A nie lepiej nie kupować maszyny, tylko skorzystać np. z home.pl? Myśle że bez problemu dało by się utrzymać z "co łaska", bo paru ludziom zależy żeby to miejsce dalej istaniło - a zdecydowanie mniej problemów niż przy własnych maszynach.

Awatar użytkownika
vnull
Site Admin
Site Admin
Posty: 116
Rejestracja: 22 lut 2006, 20:13
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: przerwa

#3

#3 Post autor: vnull »

marcins pisze:dobrze, juz ta przerwa +klopoty z CPU przelaly kielich

postanowilem ze kupie jakies 1U i shostuje gdziesz

jak mocne powinno byc pudelko + ile HDD aby serwis stal
czy lepiej 1 mocny ( dla mnie to np 2xXeon ) czy np 2xe-server IBM ( cos jakies 2xPIII 1g ) - web/sql
?
IMHO lepiej 1 mocna maszyne ( prosciej administrowac ) jakies 2-way z minimum RAID1, ew. jak masz miejsce na dyski to RAID10(raczej wyklucza 1U ;) Rozbudowac do 2 maszyn i tak bedzie mozna bez problemu.

Zreszta zalezy co mialoby na tym chodzic tzn czy tylko mysql z apachem czy cos jeszcze. Trudno ocenic bo zupelnie nie wiadomo o jakiej charakterystyce ruchu mowimy ;)

Awatar użytkownika
marcins
Site Admin
Site Admin
Posty: 3194
Rejestracja: 22 mar 2004, 09:05
Kontakt:

#4

#4 Post autor: marcins »

mowimy o servisie forum i wszystko co potrzebne do tego
czyli OS + apache + sql itp

co do RAIDa - no jakies dyski by byly pewnie SCSI

2 opinie calkiem przeciwstawne :)))

Awatar użytkownika
voytar
wannabe
wannabe
Posty: 325
Rejestracja: 02 sie 2004, 11:27
Lokalizacja: Gliwice

#5

#5 Post autor: voytar »

Moim zdaniem forum nie jest aż tak duże, żeby zarżnąć dual P3. :)
Mając dwie maszyny może i jest więcej roboty, ale zawsze możesz gdzieś przetestować czy update pójdzie bez problemu. :)

Ile forum generuje transferu miesięcznie?

Awatar użytkownika
vnull
Site Admin
Site Admin
Posty: 116
Rejestracja: 22 lut 2006, 20:13
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

#6

#6 Post autor: vnull »

przemek pisze:Może jestem skrzywiony, ale ja bym wolał 2 słabsze maszyny i load balancing :)
Nie sądze żeby przy forum moc procesora była kiedykolwiek wąskim gardłem, raczej ilość pamięci.
A nie lepiej nie kupować maszyny, tylko skorzystać np. z home.pl? Myśle że bez problemu dało by się utrzymać z "co łaska", bo paru ludziom zależy żeby to miejsce dalej istaniło - a zdecydowanie mniej problemów niż przy własnych maszynach.
A czym ten load balancing ? Chyba ze zrobisz 2 maszyny z LVSem od razu bedace webserverami ... a na jednej z nich MySQL. To juz lepiej zrobic 1 dedykowana z RAMem pod Apache, druga stricte pod MySQLa z SCSI 15k i RAID10. Rozbudowac nie jest problem dokladajac wiecej webserverow.

Tylko ze to zabiera miejsce i *prad*. Nie wiem na jakim sprzecie obecnie funkcjonuje forum, ale to jest mass-hosting, wiec pewnie takich stron jak ta na tym serwerze/serwerach sa setki/tysiace, a jakos to dzialalo ( wiem ze z przerwami ;) ). I nie wiem jakimi mozliwosciami ulokowania tego gdzies dysponuje Marcin bo to tez trzeba brac pod uwage. Tak jak trzeba liczyc sie z kasa. Dlatego dalej podtrzymuje swoja opinie o 2-way z powiedzmy 2GB RAMu na poczatek.

Awatar użytkownika
vnull
Site Admin
Site Admin
Posty: 116
Rejestracja: 22 lut 2006, 20:13
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

#7

#7 Post autor: vnull »

voytar pisze:Moim zdaniem forum nie jest aż tak duże, żeby zarżnąć dual P3. :)
Mając dwie maszyny może i jest więcej roboty, ale zawsze możesz gdzieś przetestować czy update pójdzie bez problemu. :)

Ile forum generuje transferu miesięcznie?
Update mozna testnac pod innym vhostem, jesli mowimy o updajcie warstwy applikacyjnej czyli tego PHPBB calego.

Awatar użytkownika
voytar
wannabe
wannabe
Posty: 325
Rejestracja: 02 sie 2004, 11:27
Lokalizacja: Gliwice

#8

#8 Post autor: voytar »

Mi chodziło o system. ;) Uaktualnienie phpBB to raczej nie problem. :)

Awatar użytkownika
vnull
Site Admin
Site Admin
Posty: 116
Rejestracja: 22 lut 2006, 20:13
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

#9

#9 Post autor: vnull »

voytar pisze:Mi chodziło o system. ;) Uaktualnienie phpBB to raczej nie problem. :)
Hm, dalej nie widze problemu. W tzw. "stabilnych" dystrybucjach masz pewnosc ze "maintainierzy" nie cuduja z nowa funkcjonalnoscia, tylko lataja okreslone bledy w paczkach.
Nowe funkcjonalnosci laduja w nowych galeziach, do ktorych zazwyczaj robisz upgrade jak sie konczy wsparcie dla posiadanej przez ciebie wersji systemu ;) Czyli rock-solid raczej ;)

Awatar użytkownika
Sofcik
wannabe
wannabe
Posty: 1026
Rejestracja: 28 mar 2006, 15:29
Lokalizacja: Warszawa

#10

#10 Post autor: Sofcik »

Też uważam że forum powinno raczej "leżeć" w jakimś home.pl albo w innym "bunkrze". Mamy z głowy temat prądu, łącz, serwerów itp. A zrzutka po 1zł/miesięcznie od jednego usera forum spokojnie wystarczy.
A jeśli się mamy opowiedzieć za serwerem - mogę dorzucić np dysk 36GB SCSI SCA :) Został mi po jakichś zabawach z RAIDami i leży w pudełku.

--
Pozdrawiam
Piotrek

sheldon
wannabe
wannabe
Posty: 94
Rejestracja: 12 sty 2007, 17:27

#11

#11 Post autor: sheldon »

Jestem właścicielem forum, gdzie ruch nie spada poniżej 150 ludzików on-line w jednym momencie, całość stoi na nazwa.pl od pół roku i chodzi bez zarżnięcia (prędzej leżał na dedyku w niemczech).
Zresztą - decyzja należy do adminów, w razie czego mogę się podłączyć do jakiejś zrzutki ;-)
Being second is to be the first of the ones who lose.
Ayrton Senna, 1960-1994.

Awatar użytkownika
marcins
Site Admin
Site Admin
Posty: 3194
Rejestracja: 22 mar 2004, 09:05
Kontakt:

#12

#12 Post autor: marcins »

dobra wiec na chwile obecna chce postawic
2xXeon, min 2 GB RAM, max 4 dyski SCSI, w RAID1 lub 2x RAID1 ..

jesli bedzie malo doda sie frontend w postaci jakiegos linuxa z apache/php ( ale tutaj max to 2xP3 )

Awatar użytkownika
voytar
wannabe
wannabe
Posty: 325
Rejestracja: 02 sie 2004, 11:27
Lokalizacja: Gliwice

#13

#13 Post autor: voytar »

To ma być mało? :shock: To będzie spory overkill. :wink: W szczególności jeśli postawisz lighttpd zamiast Apache. :)
BTW, jaki system planujesz na tym zainstalować? :)

Awatar użytkownika
peper
CCIE / Site Admin
CCIE / Site Admin
Posty: 5005
Rejestracja: 13 sie 2004, 12:19
Lokalizacja: Warsaw, PL
Kontakt:

#14

#14 Post autor: peper »

Apache, nie bawmy sie w malo znane (czyt. niesprawdzone przez masowa rzesze) rozwiazania. Co do OS ja optuje za FC6 lub 7 jak do tego czasu wyjdzie lub RHEL tyle ze to chyba nie jest teraz darmowe.
Co do mocy to w tym rozwiazaniu co Marcin proponuje 1 serwer stanowczo wystarcza wazne by dyski obslugujace system, forum i baze byly w RAID mirroring. Mocy w tej konfiguacji mamy az nadto zapasu :)
Szkoła DevNet: https://szkoladevnet.pl


Facebook: https://www.facebook.com/Piotr.Wojciechowski.CCIE
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/peper
Twitter: https://www.twitter.com/PiotrW_CCIE

"Zapomniałem że od kilku lat wszyscy giną jakby nigdy ich nie miało być
w stu tysiącach jednakowych miast giną jak psy"

Awatar użytkownika
voytar
wannabe
wannabe
Posty: 325
Rejestracja: 02 sie 2004, 11:27
Lokalizacja: Gliwice

#15

#15 Post autor: voytar »

peper pisze:malo znane (czyt. niesprawdzone przez masowa rzesze) rozwiazania.
Bez przesady... http://blog.lighttpd.net/articles/2006/ ... -250-sites

ODPOWIEDZ