CMTS - pytań kilka

Wszystko co nie mieści się w pozostałych kategoriach
Wiadomość
Autor
Zaboleq
wannabe
wannabe
Posty: 69
Rejestracja: 17 mar 2009, 19:22

CMTS - pytań kilka

#1

#1 Post autor: Zaboleq »

Witam,
Mam kilka pytań odnośnie CMTS(być może zły dział ale nie wiedziałem gdzie go wpakować bo mi chodzi w sumie o teorie;p).Zaznaczam, że w temacie jestem dość nieopierzony ;).Starałem się szukać na stronie cisco ale tam to już wyższa szkoła jazdy a mnie w sumie interesuja podstawy (FAQ na stronie cisco jest poteżny ale nie tłumaczy dokładnie co i do czego tylko, że ta komenda robi to a inna to, tyle że jest podana sama składnia bez szczegułów)

Rozumiem, że CMTS to taki router z możliwością komunikacji z siecią HFC(tylko do tego potrzebujemy jeszcze odpowiednich kart, tak?).Aby podpięty pod niego CM działał na CMTS musi być skonfigurowane DHCP , ToD oraz TFTP .Czy raczej to zagadnienie mam sobie odpuścić bo to wyższa szkoła jazdy:P

1.Rozumie, że sam CMTS (chociażby cisco) jest zarządzalny w podobny sposób jak routery/switche czyli jak nie jesteśmy pod niego podpięci kabelkiem to możemy dostać się do niego przez ssh.Czy takim CMTS zarządza się np przez jakiegoś klienta SNMP(jak gadam głupoty to proszę mnie wyprowadzić z błedu:) )

2.Obecnie mój ISP w większości korzysta z CMTS Cisco (o ile się nie mylę 10k) ale tam gdzie przeszli na DOCSIS 3.0 walnęli C4 Arrisa - pytanie czy sama obsługa bardzo się różni(chociażby komendy w CLI)

3.Rozumie, że nie ma szans aby z poziomu dynagena albo innego softu zobaczyć sobie jak wygląda konfiguracja takiego "grubasa" (ale domyślam się, że nie:P)

Awatar użytkownika
gangrena
CCIE/CCDE
CCIE/CCDE
Posty: 2349
Rejestracja: 08 mar 2004, 12:17
Lokalizacja: Wawa

Re: CMTS - pytań kilka

#2

#2 Post autor: gangrena »

Zaboleq pisze:Witam,
Mam kilka pytań odnośnie CMTS(być może zły dział ale nie wiedziałem gdzie go wpakować bo mi chodzi w sumie o teorie;p).Zaznaczam, że w temacie jestem dość nieopierzony ;).Starałem się szukać na stronie cisco ale tam to już wyższa szkoła jazdy a mnie w sumie interesuja podstawy (FAQ na stronie cisco jest poteżny ale nie tłumaczy dokładnie co i do czego tylko, że ta komenda robi to a inna to, tyle że jest podana sama składnia bez szczegułów)

Rozumiem, że CMTS to taki router z możliwością komunikacji z siecią HFC(tylko do tego potrzebujemy jeszcze odpowiednich kart, tak?).Aby podpięty pod niego CM działał na CMTS musi być skonfigurowane DHCP , ToD oraz TFTP .Czy raczej to zagadnienie mam sobie odpuścić bo to wyższa szkoła jazdy:P
CMTS to taki router w wersji Cisco na bazie 10k lub 7200. Dodatkowe karty należy dokupić, by podpiąć przykładowo modemy. Serwer DHCP jest potrzebny, gdyż przydziela on adresy IP modemom. Inne serwery też mają swoje role. Polecam poniższy link:
http://www.ciscosystems.ch/en/US/docs/i ... #wp1056673
Zaboleq pisze:1.Rozumiem, że sam CMTS (chociażby cisco) jest zarządzalny w podobny sposób jak routery/switche czyli jak nie jesteśmy pod niego podpięci kabelkiem to możemy dostać się do niego przez ssh.Czy takim CMTS zarządza się np przez jakiegoś klienta SNMP(jak gadam głupoty to proszę mnie wyprowadzić z błedu:) )
Jest to w zasadzie taki router, jak każdy inny. Więc dostepne jest SSH, jak i zarządzanie przez SNMP.
Zaboleq pisze:2.Obecnie mój ISP w większości korzysta z CMTS Cisco (o ile się nie mylę 10k) ale tam gdzie przeszli na DOCSIS 3.0 walnęli C4 Arrisa - pytanie czy sama obsługa bardzo się różni(chociażby komendy w CLI)
CLI podobne. Wraz ze sprzętem tak duża firma, jak Wasza powinna otrzymać dokumentację ;)
Zaboleq pisze:3.Rozumiem, że nie ma szans aby z poziomu dynagena albo innego softu zobaczyć sobie jak wygląda konfiguracja takiego "grubasa" (ale domyślam się, że nie:P)
Na to nie ma szans niestety.

Awatar użytkownika
tomekp
wannabe
wannabe
Posty: 176
Rejestracja: 24 lut 2009, 17:11
Lokalizacja: Warsaw
Kontakt:

#3

#3 Post autor: tomekp »

Jesli chodzi o CISCO to IOS niczym nie odbiega od zwyklego, pojawiaja ci sie nowe interfejsy + troche dodatkowych opcji zwiazanych z DOCSIS itd.

Uruchamianie DOCSIS 3.0 nie jest koniecznie zwiazane z pakowaniem Arrisa. W nowych cadantach CLI bardziej przypomina cisco - choc dosc sporo odbiega, w starszych to juz inna bajka. U nas dosc mocno Vector to promuje i daje dobre ceny na bundle :) problem sie robi jak sie widzi cene gdy chce sie dokupic karte do Arrisa :) Nagle Cisco wyglada sympatyczniej :)

Jesli gdzies jest DOCSIS 2.0,1.1 to raczej nie ma tam 10k - jak juz ktos zmienial na 10k to lepiej bylo by brac pod katem 3.0... Zapewnw stoja tam uBR72xx itp. lub wynalazki motoroli promowane swojego czasu przez Klonex :) Gdzieniegdzie mozna spotkac jeszcze inny sprzet czyli stare Arrisy 1000 czy Junipery...

Praktycznie do odpalenia sieci na Cisco wszystkie uslugi mozna odpalic na uBR, ale tak sie nie robi najczesciej osobno stawiasz DHCP jak i TFTP... Moze to byc np. Cisco Network Registrar (choc to tez okropny wynalazek) :)

Do tego do starszych kart (MC14, MC16) potrzebne sa jeszcze upconvertery....

Co do konfiguracji co ciebie mniejwiecej interesuje ?

kowal-ctms
fresh
fresh
Posty: 6
Rejestracja: 16 gru 2009, 20:20
Kontakt:

troche nie w temacie....

#4

#4 Post autor: kowal-ctms »

Witam,

Ja piszę do znających sie na systemie konfiguracji modemu przez ctms. Czy jest jakis sposób aby podpiąć się do serwera TFTP i pobrać swój plik konfiguracyjny do modemu? Chciałbym go sobie przejrzeć.

ba10
wannabe
wannabe
Posty: 57
Rejestracja: 21 wrz 2007, 13:34

Re: troche nie w temacie....

#5

#5 Post autor: ba10 »

kowal-ctms pisze:Witam,

Ja piszę do znających sie na systemie konfiguracji modemu przez ctms. Czy jest jakis sposób aby podpiąć się do serwera TFTP i pobrać swój plik konfiguracyjny do modemu? Chciałbym go sobie przejrzeć.
Jak admin nie zablokował to jest :D
Proponuje skorzystać z google, mozna znaleźć dużo interesujących rzeczy na temat plików konfiguracyjnych modemów.

kowal-ctms
fresh
fresh
Posty: 6
Rejestracja: 16 gru 2009, 20:20
Kontakt:

ale jak?

#6

#6 Post autor: kowal-ctms »

Mam IP CTMS'a, jest to 10.51.0.1 ale otwartym portem jest tylko 23 do telnetu. A w internecie mam tylko configi to thompsonów i motoroli :/. A moim modemem jest Scientific Atlanta EPC2100. Proszę o dalszą pomoc.

ba10
wannabe
wannabe
Posty: 57
Rejestracja: 21 wrz 2007, 13:34

#7

#7 Post autor: ba10 »

Proponuje zapoznać się z podstawami działania sieci kablowej czyli ze specyfikacją DOCSIS, przejżeć sekcje z linkami ( External links ).

Awatar użytkownika
tomekp
wannabe
wannabe
Posty: 176
Rejestracja: 24 lut 2009, 17:11
Lokalizacja: Warsaw
Kontakt:

#8

#8 Post autor: tomekp »

Dosc czesto mozna pobrac konfig, ale moze to byc zablokowane do adresacji modemow lub konfigi moga byc generowane dynamicznie.

Jesli otwarty jest telnet to raczej jakis sierota to konfigurowal :) jesli chodzi o konfig to musisz dorwac adres serwera TFTP (przekazywany jest w opcji DHCP podczas przydzielania IP dla modemu)

Jak chcesz sie cos dowiedziec o konfigach moge powiedziec co i jak lub ci jakis wygenerowac.

Do tego nie ma roznicy jaki to modem konfigi moga byc identyczne na rozne modemy i wszystko bedzie dzialac...

Wiekszosc modemow jest oparta o te same chipy (najczesciej Broadcom) i kilka modeli TexasInstruments

EPC2100 o ile pamietam w zaleznosci od revision oparty jest o chip BCM 3348 lub BCM3349
czyli odpowiednik motoroli (SB5100 - jak ma B3348, SB5101 - BCM3349).

Jak interesuje cie koniecznie twojego providera zainteresuj sie moim softem SB5100MoD (dla BCM3348) lub znajdz w necie Haxoware (dla BCM3349).

Z zmienionym firmware sciagniesz konfig nawet jak operator zablokowal taka mozliwosc lub sa dynamiczne konfigi...

kowal-ctms
fresh
fresh
Posty: 6
Rejestracja: 16 gru 2009, 20:20
Kontakt:

rev

#9

#9 Post autor: kowal-ctms »

No właśnie, revision mojego modemu to R2 (EPC2100R2), Hardware Version 2.1,

Software Version
v2.0.2r1256-070426
Oprócz konfigu to mnie ciekawi jedna rzecz : czemu jak chce wejść w zakładki signal, log, status to mi się wyświetla że nie mogę? (192.168.100.1)

Jakbyś mógł to podeślij softa albo konfigi i powiedz czemu nie mogę zobaczyć tych parametrów i jak je wyswietlić.[/fade][/quote]

Awatar użytkownika
tomekp
wannabe
wannabe
Posty: 176
Rejestracja: 24 lut 2009, 17:11
Lokalizacja: Warsaw
Kontakt:

#10

#10 Post autor: tomekp »

Generalnie budowa konfiga podziolona jest na kilka sekcji. Poza deklaracja "flow" czyli transwerow itd. Wpisuje sie opcje SNMP dla modemu, wten sbosob mozna tez wylaczyc dostep do strony konfiguracyjnej modemu (tzn. go ograniczyc).

Jesli chodzi o programik do generowania konfigow to mozesz zapoznac sie z http://docsis.sourceforge.net/

Niestety aby wiecej pogrzebac bez wiedzy operatora trzeba sobie przygotowac "niezbyt legalny modem". Tylko pamietaj ze to moze wiazac sie z konsekwencjami - jesli admin wie co robi (choc w PL to malo prawdopodobne bo swiadomosc o tego typu sprawach jest marna) - a ty zaczniesz za mocno gmerac ;).

Najlepiej kupujesz jakis inny modem prywatnie, wgrywasz alternatywne firmware i klonujesz go tak aby zachowywal sie jak twoj oryginalny (czyli adresy MAC, certyfikaty itd.)...

Jesli chodzi o R2 to chyba byla ona oparta juz o BCM3349 - ale glowy nie dam sobie uciac bo z tymi modemami nie mialem duzo do czynienia. Glownie bawilem sie Motorolami i Thomsonami... IMHO te EPC maja kiepski tor w.cz. i w przypadku kiepskiej sieci co u nas jest dosc czeste sa problemy z duzym BER...

Jak znasz angielski to polecam forum http://www.sbhacker.net/forum/ mozna sie sporo dowiedziec...

kowal-ctms
fresh
fresh
Posty: 6
Rejestracja: 16 gru 2009, 20:20
Kontakt:

dalej

#11

#11 Post autor: kowal-ctms »

No ok teraz wszystko wiem ale czy da sie wygenerowany config wgrać do EPC2100R2?

Awatar użytkownika
tomekp
wannabe
wannabe
Posty: 176
Rejestracja: 24 lut 2009, 17:11
Lokalizacja: Warsaw
Kontakt:

Re: dalej

#12

#12 Post autor: tomekp »

kowal-ctms pisze:No ok teraz wszystko wiem ale czy da sie wygenerowany config wgrać do EPC2100R2?
Wygenerowac sie da i wgrac sie da :) tylko male szanse ze bedzie dzialac... choc sa kablowki gdzie zadziala (glownie male) :) Wszystko zalezy czy w kablowce uzywane jest podpisywanie configow (HMAC-MD5)...

kowal-ctms
fresh
fresh
Posty: 6
Rejestracja: 16 gru 2009, 20:20
Kontakt:

wgranie

#13

#13 Post autor: kowal-ctms »

Ale jak wgrać? Obrazek

Awatar użytkownika
tomekp
wannabe
wannabe
Posty: 176
Rejestracja: 24 lut 2009, 17:11
Lokalizacja: Warsaw
Kontakt:

Re: wgranie

#14

#14 Post autor: tomekp »

kowal-ctms pisze:Ale jak wgrać? Image
Kupic sobie do domu CMTS-a :mrgreen: lub zmienic firmware w modemie...
W starych motorolach byla taka szansa bez kombinacji ale dawno to juz nie dziala...

Zreszta na podanym wyzej forum znajdziesz wszystkie odpowiedzi na swoje pytania...

kowal-ctms
fresh
fresh
Posty: 6
Rejestracja: 16 gru 2009, 20:20
Kontakt:

cmts

#15

#15 Post autor: kowal-ctms »

Chyba u mnie nie ma podpisywania configów....

ODPOWIEDZ