Okablowanie strukturalne

Wszystko co nie mieści się w pozostałych kategoriach
Wiadomość
Autor
llooll19
wannabe
wannabe
Posty: 146
Rejestracja: 11 cze 2008, 14:21

Okablowanie strukturalne

#1

#1 Post autor: llooll19 »

Witam
Tworzę projekt sieci fikcyjnej firmy.
Wytyczne :
-2 średnie piętra (prawie identycznej budowy)
- ok 60-70 PC + 5-8 drukarek (po 30 PC na piętro)
-wszystko na CAT-6
-1 MDF bez IDF, bo do każdego zakątka wystarczy 90m skrętki
(MDF znajduje się na piętrze)

Co do prowadzenia kabli nie mam żadnych wytycznych narzuconych przez projekt.

Pierwsze moje podejście wygląda tak:

Obrazek

Gdyby niedziałało to duplikat:
( http://img42.imageshack.us/img42/4181/pietro.png )

Proszę o sugeste, opinie i oczywiście krytykę bo jest to pierwszy mój projekt.


Pozdrawiam :roll:

abdenago
wannabe
wannabe
Posty: 181
Rejestracja: 27 paź 2008, 12:19

#2

#2 Post autor: abdenago »

Zrób IDF, to że jest 90m nie ma znaczenia, zobacz ile przewodów i miejsca zaoszczędzisz, zamiast 40 kabelków pomiędzy pietrami puścisz 1 lub 2 światłowody. Instalacja stanie się bardziej przejrzysta.

llooll19
wannabe
wannabe
Posty: 146
Rejestracja: 11 cze 2008, 14:21

#3

#3 Post autor: llooll19 »

Dziękuję za zainteresowanie.

Czy cisco udostepnia jakieś gotowe poradniki co do fizycznej instalacji: okablowania, szaf, rynienek itd?

Dostałem link z tego forum do genialnej rzeczy, a mianowicie gotowych projektów sieci:

http://www.cisco.com/en/US/netsol/ns741 ... _home.html

Jednak to tylko logiczna część...,a czy CISCO daje wytyczne co do fizycznej instalacji ?

pozdrawiam

Awatar użytkownika
LukaszM
wannabe
wannabe
Posty: 408
Rejestracja: 20 lis 2005, 18:39
Lokalizacja: Radom/Wroclaw

#4

#4 Post autor: LukaszM »

Pewnie nie udostępnia, bo takie rozwiązania są projektowane przez inne firmy np.: Molex Premise Networks.
Cisco raczej się nie zajmuje warstwą fizyczną, a wytyczne są ogólnie dostępne patrz normy TIA/EIA, ISO/IEC itd.
"....Inwestowanie w wiedzę daje największe dywidendy."

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

Re: Okablowanie strukturalne

#5

#5 Post autor: Kyniu »

llooll19 pisze: Proszę o sugeste, opinie i oczywiście krytykę bo jest to pierwszy mój projekt.
Popełniasz dość powszechny i niestety przykry w skutkach (widziałem na własne oczy) błąd jakim jest prowadzenie okablowania strukturalnego po zewnętrznych ścianach budynku. Wrysuj w schemat dodatkowo którędy biegną piorunochrony - tak, tak, to właśnie wskazówka dla Ciebie. Kilkucentymetrowa cegła czy betonowa ściana nie są przeszkodą dla wyładowań atmosferycznych (po takim przebiciu gniazdko wyparowało - została jedynie okopcona puszka). Dlatego okablowanie strukturalne prowadzi się po wewnętrznych ścianach działowych, w stropach podwieszanych i schodzi się w dół dedykowanymi kolumnami lub umieszcza okablowanie w podłodze wyniesionej (spotykałem się z nazwami techniczna, technologiczna, ... i umieszcza przyłącza w kasetach podłogowych). Koledzy dobrze też radzą podział na dwa punkty dystrybucyjne - przy czym logicznie podział to kampusowy, budynkowe i piętrowe punty dystrybucyjne. Ponieważ masz tylko jeden budynek a ponadto niedużą instalację, to fizycznie jeden punkt dystrybucyjny będzie pełnił funkcję kampusowego, budynkowego i piętrowego PD. Polskiej literatury na ten temat jest niewiele - bodajże dokładnie dwie pozycji - widziałem i czytałem obie - są takie sobie i mają trochę błędów. Szukaj materiałów na szkolenia dla certyfikowanych instalatorów - aczkolwiek uprzedzam że może być ciężko je zdobyć.

Kyniu
Certyfikowany Instalator KRONE :-)

ODPOWIEDZ