DNS -dwa pytanka

Wszystko co nie mieści się w pozostałych kategoriach
Wiadomość
Autor
llooll19
wannabe
wannabe
Posty: 146
Rejestracja: 11 cze 2008, 14:21

DNS -dwa pytanka

#1

#1 Post autor: llooll19 »

Witam
Chciałem uzupełnić luki w mojej skromnej wiedzy o systemie DNS i nie mogę się doszukać do czego na dzień dzisiejszy są wykorzystywane wpisy PTR, bo mam wrażenie, że to owczy pęd albo dobry nawyk i nie ma nic wspólnego z praktyką.

Większość opracowań twierdzi iż koniecznie należy takie wpisy umieszczać bo " tak należy" a druga część odwołuje się do IRCa który już w sumie umarł na rzecz innych dobrodziejstw. Widziałem wzmianki że serwery www czy ftp wykorzystują (gethostbyname) i robią selekcję na podstawie ccTLD.... ale spotyka się takie w przyrodzie?

-----------------------------------------------------------
Pytanie drugie z innego forntu.
Mam w tej chwili taki układ domena.pl CNAME domena.hopto.org A xxx.xxx.xxx.xxx (i tego pilnuje no-ip bo mam net z chello)

bawiłem sie programikiem dig i doszedłem że moje ip wskazuje na 234234233432.chello.pl

Podejrzewam że to jest na stałe powiązane z moim aktualnym IP ale nie mam pewności . Ktoś może zna odp na to pytanie?

Po prostu pomyślałem że mógłbym zapomnieć o no-ip i cname mojej domeny mogło by wskazywać na tą dziwną domenę z chello...

Z góry dziekuję za info

Awatar użytkownika
tomekp
wannabe
wannabe
Posty: 176
Rejestracja: 24 lut 2009, 17:11
Lokalizacja: Warsaw
Kontakt:

#2

#2 Post autor: tomekp »

rekordy PTR maja zwiazek z Reverse DNS... i nie jest to tylko zawiazek z IRC... choc fakt na ircu to byly szal kto bedzie mial fajniejszy revDNS :) w stylu wodka.lepsza.niz.soki.pl, ma.jadra.jak.ziemniaki.pl itp. :mrgreen:

Normalnie robiac sobie np. IN A mozesz wskazac ze dany adres IP (np. 192.168.0.1) to abc.pl wpisujac sobie w przegladarce abc.pl polaczysz sie z tym IP. Na dane IP moze wskazywac wiecej domen... i tutaj mamy po co nam revDNS.... jesli na dane IP (192.168.0.1) wskazuje nam 10 domen to jaka domena ma byz zwrocona jesli zapytamy kto to jest 192.168.0.1 ??? zwracana jest oczywiscie ta wpisana w revDNS...

Jesli chodzi o revDNS to jeszcze jest z tym zwiazanych pare kruczkow, normalnie mozemy dlegowac revDNS dla minimum calej klasy /24... jesli chcemy np. dla mniejszej podsieci to jest to realne ale realizowane w troche inny sposob (ale to temat na inna bajke)...

Odnosnie twojego pytania do xxxxx.chello.pl to adres ten jest przywiazany do danego IP wiec reszta jest chyba jasna... jak zmienia ci sie IP to odrazu zmienia ci sie domena...

wlasnie to revDNS zwraca ci informacje gdy zapytasz sie kto to jest IP x.x.x.x. Wiec mimo ze ustawisz sobie nawet IN A dla tego IP to nigdy nie zwroci on twojej domeny tylko revDNS dla niej ustawiony. Zawsze dla osob z zewnatrz bedziesz widoczny jako xxxx.chello.pl, a nie jako twojadomena.pl bo IN A, IN AAAA czy CNAME mozesz sobie ustawic - natomiast revDNS juz nie...

Prawde mowiac na temat DNS-ow jest sporo w necie tylko trzeba dokladnie poszukac.

llooll19
wannabe
wannabe
Posty: 146
Rejestracja: 11 cze 2008, 14:21

#3

#3 Post autor: llooll19 »

"rekordy PTR maja zwiazek z Reverse DNS... i nie jest to tylko zawiazek z IRC... choc fakt na ircu to byly szal kto bedzie mial fajniejszy revDNS :) w stylu wodka.lepsza.niz.soki.pl, ma.jadra.jak.ziemniaki.pl itp. :mrgreen:"
to wiem
"Normalnie robiac sobie np. IN A mozesz wskazac ze dany adres IP (np. 192.168.0.1) to abc.pl wpisujac sobie w przegladarce abc.pl polaczysz sie z tym IP. Na dane IP moze wskazywac wiecej domen... i tutaj mamy po co nam revDNS.... jesli na dane IP (192.168.0.1) wskazuje nam 10 domen to jaka domena ma byz zwrocona jesli zapytamy kto to jest 192.168.0.1 ??? zwracana jest oczywiscie ta wpisana w revDNS..."
to tez wiem tylko bardziej mnie interesowało po co komuś czy czemuś wiedzieć która domena jest "najbardziej powiązana z danym IP" ?
"Jesli chodzi o revDNS to jeszcze jest z tym zwiazanych pare kruczkow, normalnie mozemy dlegowac revDNS dla minimum calej klasy /24... jesli chcemy np. dla mniejszej podsieci to jest to realne ale realizowane w troche inny sposob (ale to temat na inna bajke)... "
o tym czytałem odrobinę i mniej wiecej wiem o co kaman
"Odnosnie twojego pytania do xxxxx.chello.pl to adres ten jest przywiazany do danego IP wiec reszta jest chyba jasna... jak zmienia ci sie IP to odrazu zmienia ci sie domena... "
Dziękuję za info
"wlasnie to revDNS zwraca ci informacje gdy zapytasz sie kto to jest IP x.x.x.x. Wiec mimo ze ustawisz sobie nawet IN A dla tego IP to nigdy nie zwroci on twojej domeny tylko revDNS dla niej ustawiony. Zawsze dla osob z zewnatrz bedziesz widoczny jako xxxx.chello.pl, a nie jako twojadomena.pl bo IN A, IN AAAA czy CNAME mozesz sobie ustawic - natomiast revDNS juz nie... "
to już w sumie pisałeś wyżej tyle, że w jaśniejszy sposób. Jednak ja nie pytałem jak to działa tylko gdzie, jak często i po co używa się tego w praktyce?
"Prawde mowiac na temat DNS-ow jest sporo w necie tylko trzeba dokladnie poszukac."
Wiem o tym i nie pisałem nic, że nie ma. Jednak tam są zawarte informacje o których pisałem w pierwszym poście.

Dziękuję za zainteresowanie :wink:

Awatar użytkownika
tomekp
wannabe
wannabe
Posty: 176
Rejestracja: 24 lut 2009, 17:11
Lokalizacja: Warsaw
Kontakt:

#4

#4 Post autor: tomekp »

Hmmm w sumie trudno tak jednoznacznie odpowiedziec :)

Sorry ze pisze i cos powtarzam kilka razy, ale instruktor ze mnie jak z koziej d... traba, a ostatnio mam kilku "artystow" pod soba i chyba wpada mi powoli nawyk "nauczyciela" (nad ktorym usilnie pracuje :mrgreen: ).

Najpierw trzeba sobie zadac pytanie po co nam DNS :) przeciez siec ladnie dziala i bez niego, mozna spokojnie sie poslugiwac adresacja IP, a nie jakimis domenami.

Wiec jak widac jest on bardziej dla ludzu aby zylo nam sie latwiej, to samo tyczy sie revDNS.

Oczywiscie to duze uproszczenie bo sam fakt uzycia domen wykorzystuje sie inaczej czyli virtualne hosty WWW itp.

Teraz dlaczego uzywac revDNS :) mozna powiedziec krotko i prozaicznie aby byc zgodnym z RFC :)

Do tego przydatny jest w systemach poczty do identyfikacji czy pukajacy do nas serwer to np. faktycznie mail.onet.pl (nie wiem czy taki host istnieje od taki przyklad ;) ) czy np. taki xxxx.chello.pl chcacy zapodac porcje spamu :) Oczywiscie w takich przpadkach sprawdza sie jeszcze rekord MX :) jednak sprawdzanie revDNS jest tez przydatne.

Jesli chodzi jeszcze o jakies konkretne zastosowania ktore sa popularne to trudno mi powiedziec. Zapewne jest pomocny gdy uzywamy np. traceroute i zamiast IP widzimy ladnie domeny jak idzie nasz pakiet - wiadomo jak mamy wieksza infrastrukture latwiej je zapamietamy niz IP wiec praktycznie odrazu wiemy o ktore urzadzenie chodzi jesli jest jakis problem.

Do tego mozna uzywac do roznych wlasnych celow, ja np. uzywam poza weryfikacja standardowa (login i haslo) do pewnej strony czy lokowanie pochodzi z konkretnej domeny (firmowej).

Glownie jest to ulatwienie dla nas oraz pozwala na wprowadzenie pewnych dodatkowych mozliwosci o ktorych wspomnialem (np. taka dodatkowa autoryzacja czy blokada dostepu z jakiejs domeny).

llooll19
wannabe
wannabe
Posty: 146
Rejestracja: 11 cze 2008, 14:21

#5

#5 Post autor: llooll19 »

tracerout wydaje mi sie faktycznie niezłą odpowiedzią :D

dziekuje jeszcze raz

ODPOWIEDZ