Netlab ?

Wszystko co nie mieści się w pozostałych kategoriach
Wiadomość
Autor
martindude
fresh
fresh
Posty: 5
Rejestracja: 28 mar 2010, 15:20

Netlab ?

#1

#1 Post autor: martindude »

Cześć,

Piszę do użytkowników tego formu, gdyż pewnie posiadają wiedzę, która może być mi bardzo pomocna. Ogólnie mam napisać pracę inżynierską na temat Systemy Zdalnego Zarządzania Laboratorium Cisco. Tworzył ktoś coś takiego wcześniej> Ktoś z was ma może jakieś dane dotyczące Nelaba. Chcę to stworzyć używając serwera na którym będzie stał debian. Po ssh klient będzie się łączył do serwera i korzystał z aplikacji napisanej w perlu. Aplikacja będzie miała na celu rezerwacje urządzeń cisco etc. Routery Cisco są podpięte po RS32. Teoretycznie podpinamy 5 urządzeń, czyli mamy 5 COM'ów.

Jeżeli ktoś ma inny pomysł jak rozwiązać 'problem' to będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Marcin

Awatar użytkownika
eprom
wannabe
wannabe
Posty: 414
Rejestracja: 17 lis 2003, 11:18
Lokalizacja: Krakow
Kontakt:

#2

#2 Post autor: eprom »

ale w czym problem? z wieloportowa karta rs232 do serwera? :)

Pozdrawiam
--

martindude
fresh
fresh
Posty: 5
Rejestracja: 28 mar 2010, 15:20

#3

#3 Post autor: martindude »

Nie to mam rozwiązane.
Chodzi mi raczej o pomoc, czy ktoś coś robił z netlabem od strony programowej.
Czy może ktoś coś doradzić?

Ja mam postawionego Linuxa SSH i użytkownik łącząc się do serwera przechodzi
od razu do minicoma. W tym momencie może korzystać portu szeregowego a co za tym idzie z routera. Niestety mam więcej routerów i myślę jak rozwiązać połączenie kilku sesji.
Aby użytkownik nie musiał zapuszczać 5 sesji jeżeli mam 5 routerów.
Nie wiem czy w miarę jasno przedstawiłem prośbę :), ale za każdą pomoc dziękuję.

Awatar użytkownika
weis
wannabe
wannabe
Posty: 1450
Rejestracja: 28 cze 2007, 11:15

#4

#4 Post autor: weis »

screen? Wtedy wystarczy jedna sesja :)
A tak na poważnie: jakiś czas temu sam chciałem sobie sklecić takie rozwiązanie to własnego użytku. Miałem trochę inne cele więc i rozwiązanie było nieco inne od tego co potrzebujesz. Plan wyglądał nastepująco:
1. Linux z jakims środowiskiem X'owym.
2. Na serwerku serwer http z wystawionym na nim apletem javowym który umożliwiał korzystanie z VNC poprzez protokół http/https
3. Serwerek miał bodajże 3 COMy.
Dzięki temu przez przeglądarkę odplał się appet umożliwiający mi korzystanie z X'ów na tym serwerku a z niego mogłem przeprowadzać wszelkiej maści testy na swoim domowym labie ssh/SDM oraz zarządzanie VmWare usytuowanym na tym serwerku.
A z tego co przeczytałem to Tobie chyba chodzi o system bookowania tych urządzeń dla konkretnych osób w np określonym czasie. Cóż tutaj to chyba pozostaje jedynie napisanie całej aplikacji od zera tak aby minicom mógł gadać z jakimś radiusem na którym stworzyłbyś userów korzystających z tego lab'a.
Jeśli się mylę to mnie "naprostuj" ;)
Fire, aim, ready!

martindude
fresh
fresh
Posty: 5
Rejestracja: 28 mar 2010, 15:20

#5

#5 Post autor: martindude »

Nie nie chodzi o screen.
Pomysł już mam na to.
Plan jest taki:
1. Linux -> SSH, APACHE
Jest 5 podpiętych routerków po COM.
2. Jest skrypt, który się automatycznie ładuje jeżeli użytkownik łączy się po ssh.
Na dzień dzisiejszy użytkownik będzie pracował na minicom, ale już napotkałem parę
problemów.
3. W php chce napisać bookowanie. Skrypt w perlu będzie sprawdzał kto ma zabookwane i temu userowi będzie udostępniał dostęp do labolatorium.
Nie chce używać RADIUSA.
Mam nadzieję, że mi to jakoś wyjdzie. Ogólnie więcej zagadniej z linuxa php i perla niż cisco ;)

Aha na końcu muszę napisać skrypt, który będzie resetował ustawienia routerów do ustawień defualtowych. Chodzi oto, żeby user nie zmienił haseł itd....
Tu będę miał trochę zabawy.

Awatar użytkownika
myszasty
wannabe
wannabe
Posty: 175
Rejestracja: 02 lip 2007, 09:16

Re: Netlab ?

#6

#6 Post autor: myszasty »

martindude pisze:Cześć,

Jeżeli ktoś ma inny pomysł jak rozwiązać 'problem' to będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Marcin
Obczaj ten LINK pracowałem na tym i chyba ma wszystko czego chcesz..

martindude
fresh
fresh
Posty: 5
Rejestracja: 28 mar 2010, 15:20

#7

#7 Post autor: martindude »

Brawo Jasiu ;D
Właśnie o tym myślała moja głowa ;)
Pytanie takie czy możesz mi udostępnić kod? Czy to jest Twój projekt komercyjny?
Bądź jeżeli dało by radę podać tylko wskazówki co do materiałów użytych w Twoim projekcie.
Będę naprawdę, ale to naprawdę wdzięczny :)

Awatar użytkownika
myszasty
wannabe
wannabe
Posty: 175
Rejestracja: 02 lip 2007, 09:16

#8

#8 Post autor: myszasty »

martindude pisze:Brawo Jasiu ;D
Właśnie o tym myślała moja głowa ;)
Pytanie takie czy możesz mi udostępnić kod? Czy to jest Twój projekt komercyjny?
Bądź jeżeli dało by radę podać tylko wskazówki co do materiałów użytych w Twoim projekcie.
Będę naprawdę, ale to naprawdę wdzięczny :)
Piszesz do mnie czy do kogoś innego ?
Pracowałem na tym a nie naD tym :) z tego co wiem to jest to w jakiś sposób dostępne - widziałem na kilku akademiach więc stworzenie zapytania do google nie powinno być problemem :)

martindude
fresh
fresh
Posty: 5
Rejestracja: 28 mar 2010, 15:20

#9

#9 Post autor: martindude »

Tak do Ciebie pisałem myszasty :)
Ok wielkie dzięki za pomoc. Teraz wujek google i do pracy :)

ODPOWIEDZ