Metodologia projektowania sieci

Wszystko co nie mieści się w pozostałych kategoriach
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
krzysie_k
member
member
Posty: 31
Rejestracja: 24 lis 2009, 17:03
Lokalizacja: Pułtusk

Metodologia projektowania sieci

#1

#1 Post autor: krzysie_k »

Witam Wszystkich.

Mam pytanie odnośnie zasad dotyczących projektowania sieci typu LAN.
Jak podejść do tego tematu oraz na jakie aspekty zwrócić uwagę?
Nie chodzi mi tu o zasady dotyczące konkretnego projektu, ale ogólne zasady brane pod uwagę przy projektowaniu sieci LAN.

Spędziłem masę czasu na googlaniu i przyznam szczerze, że nie znalazłem nic, co mogłoby posłużyć za "poradnik" projektanta.
Proszę więc Was o uwagi i spostrzeżenia na ten temat.
Jakie obliczenia należy wykonać itp.

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

rimowals
wannabe
wannabe
Posty: 617
Rejestracja: 11 mar 2008, 22:47

#2

#2 Post autor: rimowals »

http://www.cisco.com/en/US/solutions/ns ... 01e22.html

+ booki ccda/ccdp

+ pare lat doswiadczenia i mozna cos myslec o projektowaniu

horac

#3

#3 Post autor: horac »

jeszcze materialy BCMSN/switch aby poznac co jak dziala i miec ta swiadomosc przy projektowaniu sieci LAN.

Awatar użytkownika
dud|i
wannabe
wannabe
Posty: 308
Rejestracja: 29 sty 2010, 23:51

#4

#4 Post autor: dud|i »

Kiedyś w bonusie do jakiejś innej książki dostałem Okablowanie strukturalne sieci - teoria i praktyka . Nie wiem na ile ta pozycja jest wyczerpująca bo nie mam odniesienia do innych ale znalazłem tam sporo ciekawych i przydatnych przy projektowaniu informacji.

Btw. może ktoś polecić jakąś zagraniczną pozycję z tematykki okablowania strukturalnego?
listen, think, solve ..

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

#5

#5 Post autor: lbromirs »

dud|i pisze:Kiedyś w bonusie do jakiejś innej książki dostałem Okablowanie strukturalne sieci - teoria i praktyka . Nie wiem na ile ta pozycja jest wyczerpująca bo nie mam odniesienia do innych ale znalazłem tam sporo ciekawych i przydatnych przy projektowaniu informacji.

Btw. może ktoś polecić jakąś zagraniczną pozycję z tematykki okablowania strukturalnego?
Rzadko to robię, ale kiedyś kolega przyniósł książki do CCDA - i one naprawdę są bardzo fajne. Niestety nie jestem pewien która to z dwóch, bo już nie pamiętam, ale przejrzyj chociaż zawartość:

http://www.ciscopress.com/bookstore/pro ... 1587052725
i
http://www.ciscopress.com/bookstore/pro ... 1587201771

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

Re: Metodologia projektowania sieci

#6

#6 Post autor: Kyniu »

krzysie_k pisze: Mam pytanie odnośnie zasad dotyczących projektowania sieci typu LAN.
Jak podejść do tego tematu oraz na jakie aspekty zwrócić uwagę?
Nie chodzi mi tu o zasady dotyczące konkretnego projektu, ale ogólne zasady brane pod uwagę przy projektowaniu sieci LAN.
Co jakiś czas najwięksi dostawcy okablowania typu ADC Krone, Molex, ... organizują szkolenia dla projektantów i/lub instalatorów okablowania strukturalnego. Niestety są one płatne ale możesz liczyć na komplet literatury w temacie oraz certyfikat projektanta i/lub instalatora.

Kyniu

Awatar użytkownika
krzysie_k
member
member
Posty: 31
Rejestracja: 24 lis 2009, 17:03
Lokalizacja: Pułtusk

Re: Metodologia projektowania sieci

#7

#7 Post autor: krzysie_k »

Kyniu pisze:
krzysie_k pisze: Mam pytanie odnośnie zasad dotyczących projektowania sieci typu LAN.
Jak podejść do tego tematu oraz na jakie aspekty zwrócić uwagę?
Nie chodzi mi tu o zasady dotyczące konkretnego projektu, ale ogólne zasady brane pod uwagę przy projektowaniu sieci LAN.
Co jakiś czas najwięksi dostawcy okablowania typu ADC Krone, Molex, ... organizują szkolenia dla projektantów i/lub instalatorów okablowania strukturalnego. Niestety są one płatne ale możesz liczyć na komplet literatury w temacie oraz certyfikat projektanta i/lub instalatora.

Kyniu
Zgadza się kolego.
Miałem okazję uczestniczyć w kilku takich szkoleniach (Legrand, Lanster, Molex).

Przyznam szczerze, że były to fajne spotkania na których faktycznie poruszano aspekty kiedy i co stosować, jak układać okablowanie czy jak je wykonywać, jednak nigdy nie mówiono np. jak dobierać przepustowości do określonych usług w projektowanej sieci itp.

Jeśli jest ktoś zainteresowany takimi szkoleniami to polecam szczególnie firmę LANSTER.
http://www.lanster.com/uslugi/szkolenia.html
Mają całkowicie DARMOWE szkolenia, które zawsze połączone są z częścią praktyczną, więc nie marnuje się czasu na same wykłady i seminaria, ale można też np. spawać światłowody, dokonać pomiarów takich spawów, zarabiać złącza itp.

A czy ma ktoś może jakieś materiały w formie elektronicznej odnośnie projektowania sieci LAN?
Sam posiadam Polską Normę PN-EN 50173-1 z marca 2004 roku, więc mogę podzielić się z zainteresowanymi tym tematem.

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

Re: Metodologia projektowania sieci

#8

#8 Post autor: Kyniu »

krzysie_k pisze:Przyznam szczerze, że były to fajne spotkania na których faktycznie poruszano aspekty kiedy i co stosować, jak układać okablowanie czy jak je wykonywać, jednak nigdy nie mówiono np. jak dobierać przepustowości do określonych usług w projektowanej sieci itp.
Bo nie jest to w sumie rola projektanta okablowania strukturalnego. Projektant dostaje założenia do projektu i leci według założeń. Jak dostanie złe założenia - źle zrobi projekt. Jak dostanie dobre założenia - można liczyć że zrobi dobry. Obowiązuje stara zasada "gówno weszło - gówno wyszło". Ale to inwestor musi wiedzieć co chce mieć zaprojektowane - w końcu projektant nie zna specyfiki branży klienta, nie wie co będzie przesyłać siecią, etc.
krzysie_k pisze:Jeśli jest ktoś zainteresowany takimi szkoleniami to polecam szczególnie firmę LANSTER. Mają całkowicie DARMOWE szkolenia
Hmmm, a na ich stronie jest napisane: Koszt szkolenia wynosi 3100 zł (netto). Faktury są wystawiane przed szkoleniem. Warunkiem uczestnictwa jest uregulowanie całej należności przed rozpoczęciem kursu. Koszty dojazdu i zakwaterowania ponosi uczestnik.

Kyniu

Awatar użytkownika
krzysie_k
member
member
Posty: 31
Rejestracja: 24 lis 2009, 17:03
Lokalizacja: Pułtusk

Re: Metodologia projektowania sieci

#9

#9 Post autor: krzysie_k »

Kyniu pisze:
krzysie_k pisze:Przyznam szczerze, że były to fajne spotkania na których faktycznie poruszano aspekty kiedy i co stosować, jak układać okablowanie czy jak je wykonywać, jednak nigdy nie mówiono np. jak dobierać przepustowości do określonych usług w projektowanej sieci itp.
Bo nie jest to w sumie rola projektanta okablowania strukturalnego. Projektant dostaje założenia do projektu i leci według założeń. Jak dostanie złe założenia - źle zrobi projekt. Jak dostanie dobre założenia - można liczyć że zrobi dobry. Obowiązuje stara zasada "gówno weszło - gówno wyszło". Ale to inwestor musi wiedzieć co chce mieć zaprojektowane - w końcu projektant nie zna specyfiki branży klienta, nie wie co będzie przesyłać siecią, etc.
krzysie_k pisze:Jeśli jest ktoś zainteresowany takimi szkoleniami to polecam szczególnie firmę LANSTER. Mają całkowicie DARMOWE szkolenia
Hmmm, a na ich stronie jest napisane: Koszt szkolenia wynosi 3100 zł (netto). Faktury są wystawiane przed szkoleniem. Warunkiem uczestnictwa jest uregulowanie całej należności przed rozpoczęciem kursu. Koszty dojazdu i zakwaterowania ponosi uczestnik.

Kyniu
Zgadza się Kyniu w kwestii tych szkoleń LANSTER'a.

Na stronie piszą że kosztuje to 3100 zł, a tak naprawdę zadzwoń tam a zobaczysz, że nic nie będziesz musiał płacić.
Jakieś 2 tyg. temu sami zaprosili mnie na konferencję nt. "Nowatorskie rozwiązania w centrach danych. Koszt uczestnictwa podany na stronie był bliski 2800 zł, a tak naprawdę trzeba było by to zapłacić tylko wtedy, gdy zapiszesz się na takie szkolenie i nie przyjedziesz na nie, bądź odwołasz chęć uczestnictwa na kilka dni przed szkoleniem/konferencją.

Naprawdę polecam zadzwonić do nich.
Jeśli będziesz miał problemy, mogę podesłać Ci namiary na osobę zajmującą się organizacja takich imprez w LANSTERze.

P.S.
Muszę tylko zaznaczyć, że darmowe są szkolenia i seminaria, po których dostaniesz papierek potwierdzający fakt uczestniczenia w nich.
Jeśli będziesz zainteresowany uzyskaniem tytułu certyfikowanego instalatora, bądź partnera - wówczas niestety trzeba będzie zapłacić.

Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ