obliczanie pojemności łącza w WiMAX

Wszystko co nie mieści się w pozostałych kategoriach
Wiadomość
Autor
Johnny
fresh
fresh
Posty: 9
Rejestracja: 24 lut 2010, 14:10

obliczanie pojemności łącza w WiMAX

#1

#1 Post autor: Johnny »

Witam wszystkich zainteresowanych tematem :)

Może to nie jest docelowe forum z rozwiązań bezprzewodowych ale mam nadzieje że jakiś ekspert ds. technologii bezprzewodowych może się tu zawieruszyć :)

W ramach pracy dyplomowej jestem zobligowanych do wykonania obliczenia pojemności łącza (tym samym możliwej ilości obsługi abonentów) dla systemu WiMAX w standardzie stacjonarnym. Problem w tym że nie bardzo wiem jak do tego sie zabrać :/ Na początek kilka faktów z życia projektu:

- BS składa się z 4 sektorów - oczywiście każdy o pokryciu 90*,
- każdy sektor pracuje na szerokości kanału 7MHZ (3,5 UL i 3,5 DL)
- stacja bazowa pracuje w warunkach braku widoczności radiowej zrealizowanej w oparciu o modulację OFDM 256 FFT,
- moc na wyjściu nadajnika 250 mW,
- praca stacji bazowej w trybie full-duplex w dziedzinie częstotliwości (FDD) z
odstępem kanałów dupleksowych wynoszącym 100MHz,
- liczba przewidywanych użytkowników: 600

Dla zobrazowania sytuacji poniżej podaję link do screena z wykonanej symulacji propagacyjnej sygnału. Screen przedstawia max. przepływności kanału w zależności od zastosowanej modulacji - odpowiednio największa wartość to 64QAM a najmniejsza BPSK.

http://chomikuj.pl/Johnny85

- stacja bazowa znajduje się na wysokości 48m, pomiar rozkładu fali został wykonany dla wysokości 10m

Moje pytanie jest ogólnikowe: jak to można zrobić ?? :)

Czy pojemność kanału mam liczyć dla pojedyńczego sektora i poszczególnych modulacji zakładając,np. 30% abonentów gwarantuję(?) prędkośc 256 kb/s (max 2Mb/s) a pozostałym 70% prędkośc 100 kb/s (max. 1Mb/s) ???

Czy pojeność kanału mam obliczać dla pojedyńczego sektora zakładając, np. 30% użytkowników będacych w zasięgu modulacji QAM, 40 w zasięgu QPSK ipozostali w zasięgu BPSK ???

Jak wspomniałem jestem dość blado zorientowany temacie dlatego prosiłbym o pomoc osoby ogarniętej w tematyce o naświetlenie tematu (najlepiej podpartego przykładami :)

Jeśli podane przeze mnie informacje są niewystarczające do wykonania obliczeń chętnie je uzupełnię :)

Pozdrawiam

ODPOWIEDZ