sieć dla posprodukcji video

Wszystko co nie mieści się w pozostałych kategoriach
Wiadomość
Autor
Andiw
fresh
fresh
Posty: 5
Rejestracja: 31 maja 2010, 15:26

sieć dla posprodukcji video

#1

#1 Post autor: Andiw »

Witam
Nie bardzo wiedząc gdzie umieścić ten temat (a nawet czy jest to odpowiednie forum) chciałbym zasięgnąć porady fachowców gdyż po pierwszym semestrze CCNA niewiele sam mogę sobie pomóc.

Pracuje w firmie zajmująca się głównie postprodukcją Video (w kierunku FullHD) oraz obróbką materiału 3D. Jako że firma cały czas się rozwija zostałem poproszony przedstawienie planu osobnej sieci dla ww celu. Niestety moja wiedza z tego zakresu jest raczej mierna. Chciałbym, zatem prosić o rady(oraz odpowiedzi na moje kilka pytań) dzięki którym będę wiedział, na co zwrócić swoją uwagę podczas kontaktu z firmami wykonawczymi.

Sama sieć początkowo ma obsłużyć 4 hosty (Mac Pro) pracujące nad materiałem video(czasem nawet jest to kilkaset GB na sesje) na łączu gigabitowym (FC jest na razie poza zasięgiem finansowym) oraz musi zakładać rozbudowę o kolejne 2 maszyny.

Główną potrzebą w tej sieci jest macierz dyskowa oraz backup plików.

Jakie rozwiązanie macierzy dyskowej będzie najlepsze do tego celu? Może zamiast macierzy lepsze będą rozwiązania typu NAS?

Jak wygląda sprawa zasilania awaryjnego dla takich macierzy?

Jaki switch najlepiej sprosta takiemu wyzwaniu?

Jaki typ skrętki powinien zostać zastosowany w tej sieci? Cat 5e czy lepszym rozwiązaniem cat6 (odległość poszczególnych urządzeń od switch’a nie powinna przekroczyć tu 25 metrów)?

Jak już na początku podkreśliłem jestem laikiem, więc proszę o wyrozumiałość.

Awatar użytkownika
bigboss
CCIE
CCIE
Posty: 757
Rejestracja: 08 mar 2004, 11:03
Lokalizacja: Wrocław/Warszawa
Kontakt:

#2

#2 Post autor: bigboss »

Andiw pisze:Niestety moja wiedza z tego zakresu jest raczej mierna. Chciałbym, zatem prosić o rady(oraz odpowiedzi na moje kilka pytań) dzięki którym będę wiedział, na co zwrócić swoją uwagę podczas kontaktu z firmami wykonawczymi.
Zależy, ile masz pieniędzy do wydania. Ale najlepiej chyba byłoby rozdzielić dwie role: kogoś, kto zaprojektuje ten system i kogoś, od kogo potem go kupisz. Inaczej na pewno usłyszysz, że potrzebujesz NAJwiększy switch, NAJdroższą macierz, wszystko koniecznie tej firmy, z którą współpracuje wybrany wykonawca. Z drugiej strony, jeśli pójdziesz po linii niskobudżetowej, dostaniesz efekty sprzątania magazynu.
Sama sieć początkowo ma obsłużyć 4 hosty (Mac Pro) pracujące nad materiałem video(czasem nawet jest to kilkaset GB na sesje) na łączu gigabitowym (FC jest na razie poza zasięgiem finansowym) oraz musi zakładać rozbudowę o kolejne 2 maszyny.
Główną potrzebą w tej sieci jest macierz dyskowa oraz backup plików.
No i tak napisz w wymaganiach i przypilnuj, żeby znalazło się w ofercie i w projekcie. Plus określ wymagania wydajnościowe. Typu: Przygotuj materiał testowy i powiedz: obecnie przetwarzanie go trwa X czasu, chcemy żeby trwało nie dłużej niż X/4, jeśli działa tylko jedna maszyna w sieci i nie dłużej niż X/2, jeśli uruchomimy przetwarzanie testowe na wszystkich czterech maszynach. Testy odbiorowe mają to potwierdzić, inaczej nici z kasy.
Backup - będzie maksymalnie X TB i chcemy, żeby cały wykonał się w np 12 h, a przyrostowy, X/4 TB w 4h, zaś odtwarzanie Y h. I żeby dało się przechować np 3 generacje bez konieczności przekładania taśm
Jakie rozwiązanie macierzy dyskowej będzie najlepsze do tego celu? Może zamiast macierzy lepsze będą rozwiązania typu NAS?
Jak wygląda sprawa zasilania awaryjnego dla takich macierzy?
Jaki switch najlepiej sprosta takiemu wyzwaniu?
Jaki typ skrętki powinien zostać zastosowany w tej sieci? Cat 5e czy lepszym rozwiązaniem cat6 (odległość poszczególnych urządzeń od switch’a nie powinna przekroczyć tu 25 metrów)?
Od końca - cat 5e zupełnie wystarczy do 1 Gbit/s
Switch - każdy Cisco z portami gigabitowymi wirespeed (czyli potrafiący rzeczywiście obsłużyć ruch kilku/kilkunastu portów gigowych jednocześnie). Raczej zarządzalny, odpuść sobie te zupełnie SOHO, czyli linksys (by cisco) i CE500. Reszta zależy od wymagań dodatkowych (routing, a może PoE i telefony IP za jakiś czas, goście z Makami lubią takie bajery)? A może da się włożyć do serwera plikowego kilka kart sieciowych i zrobić channel, czyli nx1GB? Wtedy wybierz taki, który wspiera gigaetherchannel dla wybranej liczby kart i pozwala określić sposób rozdzielania ruchu.
Zasilanie jak zasilanie, ważne jaka moc i na jak długo ma wystarczyć, a potem żeby pozamykało systemy plikowe na serwerze, czyli też coś z zarządzaniem.
NAS - cóż to jest NAS? Macierz dyskowa, plus jakiś wbudowany Linux, plus czasem zintegrowany backup. Raczej kłopotliwe w rozbudowie, raczej ograniczone w zarządzaniu (jakiś web interfejs), nigdy nie wierz w ich specyfikacje wydajnościowe -- ale jeśli znajdziesz coś odpowiadającego Twoim potrzebom, może być efektywne cenowo. Ale raczej nie znajdziesz, więc celuj w serwer+macierz+streamer/biblioteka do backupu. Najlepiej takie, którymi będziesz umiał się efektowanie posługiwać, czyli do ceny sprzętu dolicz jakieś szkolenia.

Tak jak pisałem - nie daj się wpędzić w dyskusję o technologii, żądaj zagwarantowania efektu, albo poszukaj konsultanta do pomocy.
Pozdrawiam z Wrocławia (no dobra, teraz z Wawy) - Mariusz @@@ Linkedin - zapraszam: http://pl.linkedin.com/in/trojanowski

ODPOWIEDZ