Netia

Wszystko co nie mieści się w pozostałych kategoriach
Wiadomość
Autor
music4happy
wannabe
wannabe
Posty: 107
Rejestracja: 26 maja 2010, 13:03

Netia

#1

#1 Post autor: music4happy »

Witam,
Proszę o wyjasnienie mi pewnej sprawy. Chcialbym zamowic w netii internet dla firm, wraz z opcją ze stałym adresem IP - koszt dodatkowo 10 zł. Jest tez opcja podsiec 8 adresow za 32 zł. I tu mnie zastanawia czy te 8 adresow tez jest stałych i jak je moge wykorzystac? Przeciez na routerze skonfiguruje jeden adres stały a pozostałe 7 nie wiem jak za bardzo wykorzystam. Czy moze to jest tak ze na routerze jest jeden staly a np. w mojej sieci LAN moge nadac serwerowi ftp nastepny adres z tych 7 co zostalo i przez to serwer ftp bedzie widoczny z internetu? Proszę o wyjasnienie.

Awatar użytkownika
bigboss
CCIE
CCIE
Posty: 757
Rejestracja: 08 mar 2004, 11:03
Lokalizacja: Wrocław/Warszawa
Kontakt:

Re: Netia

#2

#2 Post autor: bigboss »

Jeden adres stały masz połączeniowy - dla interfejsu na którym będziesz miał wpiędy modem Netii, możesz na nim zrobić NAT i wypuszczać ruch do internetu. Możesz też zrobić translację portów z zewnątrz na różne maszyny i wystawić na tym jednym adresie www, pocztę czy ftp.
A dodatkowa pula adresów oznacza, że Netia ustawi w swoim routingu, że są one dostępne za Twoim adresem połączeniowym, Twoja sprawa co z nim zrobisz. Możesz wykorzystać do NAT, możesz zaadresować dodatkowy interfejs i serwery na nim.
Pozdrawiam z Wrocławia (no dobra, teraz z Wawy) - Mariusz @@@ Linkedin - zapraszam: http://pl.linkedin.com/in/trojanowski

music4happy
wannabe
wannabe
Posty: 107
Rejestracja: 26 maja 2010, 13:03

#3

#3 Post autor: music4happy »

Dzieki za wyjasnienie. Jesli mozesz to powiedz, prosze czy te ta pula adresow, ktora sobie zaadresuje za moim adresem polaczeniowym, bedzie dostepna bezposrednio z internetu. Czy raczej działać beda one jak adresy wewnetrzne np. 192... 172... 10... i bede musial uzyc koniecznie nat?

aron
CCIE
CCIE
Posty: 561
Rejestracja: 05 paź 2004, 18:46
Lokalizacja: waw, PL

#4

#4 Post autor: aron »

A jaki bylby sens przydzielania adresow prywatnych?
Wszystkie adresy jakie dostajesz z Netii sa to adresy publiczne.

Awatar użytkownika
dud|i
wannabe
wannabe
Posty: 308
Rejestracja: 29 sty 2010, 23:51

#5

#5 Post autor: dud|i »

Dodam taki tylko szeczegół, że w tej 8 adresowej puli jeden adres to brama, jeden to broadcast tak więc do użytku zostaje 6. Co do wykorzystania to możesz albo zaraz za modemem wstawić switch i do niego urządzenia z publicznymi adresami albo od razu router i na nim robić NAT 1:1 dla serwerów wewnątrz sieci.
listen, think, solve ..

music4happy
wannabe
wannabe
Posty: 107
Rejestracja: 26 maja 2010, 13:03

#6

#6 Post autor: music4happy »

Ok, powoli mi sie rozjasnia. To jak w takim razie bedzie fukcjonowala siec z pula adresow publicznych i adresów prywatnych? Jak to polaczyc, tzn. adres połączeniowy za którym są adresy publiczne i prywatne, bo publicznych jest tylko 7 do wykorzystania a w sieci LAN będę mial wiecej hostów...? Chciałbym wykorzystywać i publiczne i prywatne, ale jak to będzie działało z nat-em?

Awatar użytkownika
dud|i
wannabe
wannabe
Posty: 308
Rejestracja: 29 sty 2010, 23:51

#7

#7 Post autor: dud|i »

Do wykorzystania jest 6 adresów. Jeden robi jako brama operatora, jeden jako broadcast. Jak masz więcej hostów wewnątrz to albo robisz NAT na pulę i wtedy kto pierwszy ten lepszy albo wybierasz tylko 5 które chcesz wystawić do Internetu i dla nich robisz static NAT 1:1 (na serwerach pozostaje adres z puli prywatnej a router podmienia go na publiczny) a resztę normalnie NATujesz (a raczej PATujesz) na adres połączeniowy routera (będą miały połączenie z Internetem ale nie będą z niego widoczne tak jak przy opcji z jednym adresem IP).

Podsumowując,
jeden adres brama operatora
jeden adres broadcast
jeden adres dla routera
pięć do wykorzystania dla hostów
listen, think, solve ..

music4happy
wannabe
wannabe
Posty: 107
Rejestracja: 26 maja 2010, 13:03

#8

#8 Post autor: music4happy »

Ok, dziekuje za podpowiedź

Awatar użytkownika
Wlochaty
wannabe
wannabe
Posty: 492
Rejestracja: 30 wrz 2006, 17:11
Lokalizacja: Warszawa

#9

#9 Post autor: Wlochaty »

dud|i pisze:Dodam taki tylko szeczegół, że w tej 8 adresowej puli jeden adres to brama, jeden to broadcast tak więc do użytku zostaje 6. Co do wykorzystania to możesz albo zaraz za modemem wstawić switch i do niego urządzenia z publicznymi adresami albo od razu router i na nim robić NAT 1:1 dla serwerów wewnątrz sieci.
Nie znam oferty Netii i nie bardzo wiem o jaka usluge chodzi, ale ciezko mi uwierzyc ze taki operator jak Netia wystawia /29 na swoim routerze...

Zazwyczaj calosc polega na przeroutowaniu sieci przez adres z polaczeniowki po stronie klienta jak ktos juz o tym pisal...
Schemat wygladalby nastepujaco: router ISP --- /30 ---> router CE z /29 na intefejsie LAN klienta, co dawaloby 5 adresow do wykorzystania... Poza brama i broadcastem jest jeszcze adres sieci...
dud|i pisze: Podsumowując,
jeden adres brama operatora
jeden adres broadcast
jeden adres dla routera
pięć do wykorzystania dla hostów
jak ???
Wlochaty

asp
wannabe
wannabe
Posty: 719
Rejestracja: 02 lip 2006, 07:52
Lokalizacja: Krakow

#10

#10 Post autor: asp »

Wlochaty pisze:
dud|i pisze:Dodam taki tylko szeczegół, że w tej 8 adresowej puli jeden adres to brama, jeden to broadcast tak więc do użytku zostaje 6. Co do wykorzystania to możesz albo zaraz za modemem wstawić switch i do niego urządzenia z publicznymi adresami albo od razu router i na nim robić NAT 1:1 dla serwerów wewnątrz sieci.
Nie znam oferty Netii i nie bardzo wiem o jaka usluge chodzi, ale ciezko mi uwierzyc ze taki operator jak Netia wystawia /29 na swoim routerze...
Polecam zadzwonić na infolinię Netii lub zapoznać się z protokołem uruchomienia usługi/umową świadczenia usługi.
---
pozdr

Awatar użytkownika
dud|i
wannabe
wannabe
Posty: 308
Rejestracja: 29 sty 2010, 23:51

#11

#11 Post autor: dud|i »

Wlochaty pisze:
jak ???
No normalnie. Zamiast dawać klientowi adres połączeniowy i dodatkowo 8 adresową pulę można dać tylko 8 adresową pulę i z niej jeden wykorzystać na bramę. Robi też tak np. TPSA dla Internet DSL.
listen, think, solve ..

Awatar użytkownika
Wlochaty
wannabe
wannabe
Posty: 492
Rejestracja: 30 wrz 2006, 17:11
Lokalizacja: Warszawa

#12

#12 Post autor: Wlochaty »

dud|i pisze:
Wlochaty pisze:
jak ???
No normalnie. Zamiast dawać klientowi adres połączeniowy i dodatkowo 8 adresową pulę można dać tylko 8 adresową pulę i z niej jeden wykorzystać na bramę. Robi też tak np. TPSA dla Internet DSL.
TP daje modem z funkcja routera SpeedStream w ktorym na WAN jest /30 do operatora, a po stronie klienta /29... i z tej klasy zostaje 5, nie 6 adresow do wykorzystania, odchodza:
adres sieci, router-gateway (w tym wypadku speedstream) i broadcast, a wiec mozesz zaadresowac 5 hostow...
Wlochaty

lukasgg
member
member
Posty: 19
Rejestracja: 26 sty 2009, 22:39
Lokalizacja: Warszawa

#13

#13 Post autor: lukasgg »

Może niech autor sprecyzuje jak dostaje te /29 :)

Najprościej: switch i do niego wpiete 5 maszyn z publicznym IP z ktorych każda ma wspolny gateway - najszczęsciej pierwszy adres po adresie sieci :)

Widze mamy na forum powtorke z adresacji ip, masek itp :)

music4happy
wannabe
wannabe
Posty: 107
Rejestracja: 26 maja 2010, 13:03

Kontynuacja adresowania

#14

#14 Post autor: music4happy »

Dzwonilem do neti, ale osoby (dwie rozne) na infolinii produktow dla firm nie sa w stanie mi udzielic informacji ile faktycznie adresow do wykorzystania bede mial, gdy wybiore opcje podsiec 8 adresow. Nie wiedza, czy w tych osmiu znajduje sie broadcast i adres sieci i faktycznie jest do wykorzystania 6 czy broadcast i adres sieci sa osobna i do zaadresowania by bylo 8 adresow dla hostow. Wedlug mnie dostane /29 i bede mial do wykorzystania 5 adresow, bo inaczej to trudno mi to zrozumiec.
No dobrze a kontynuujac temat to czy ktos wie jak dostane np. ta podsiec skladajaca sie z 8 adresow i bede chcial zrobic nat 1:1 na 2 adresach i pat z pula 4 adresów, to zastanawiam sie, jak mam zaadresowac na routerze interfejsy? Czy musze miec 3 interfejsy WAN, na jednym z nich robie pat z pula z 4 adresow, a na pozostalych 2 interfejsach robie nat 1:1? Nie wiem jak to rozgryzc, czy robie to na 3 interfejsach, czy wszystko na jednym iterfejsie podlaczonym do modemu? A jesli na 3 interfejsach to jak je podlaczam do modemu?

Awatar użytkownika
vrankom
wannabe
wannabe
Posty: 1075
Rejestracja: 21 lis 2006, 10:27
Lokalizacja: Warsaw
Kontakt:

Re: Kontynuacja adresowania

#15

#15 Post autor: vrankom »

music4happy pisze:Dzwonilem do neti, ale osoby (dwie rozne) na infolinii produktow dla firm nie sa w stanie mi udzielic informacji ile faktycznie adresow do wykorzystania bede mial, gdy wybiore opcje podsiec 8 adresow. Nie wiedza, czy w tych osmiu znajduje sie broadcast i adres sieci i faktycznie jest do wykorzystania 6 czy broadcast i adres sieci sa osobna i do zaadresowania by bylo 8 adresow dla hostow. Wedlug mnie dostane /29 i bede mial do wykorzystania 5 adresow, bo inaczej to trudno mi to zrozumiec.
No dobrze a kontynuujac temat to czy ktos wie jak dostane np. ta podsiec skladajaca sie z 8 adresow i bede chcial zrobic nat 1:1 na 2 adresach i pat z pula 4 adresów, to zastanawiam sie, jak mam zaadresowac na routerze interfejsy? Czy musze miec 3 interfejsy WAN, na jednym z nich robie pat z pula z 4 adresow, a na pozostalych 2 interfejsach robie nat 1:1? Nie wiem jak to rozgryzc, czy robie to na 3 interfejsach, czy wszystko na jednym iterfejsie podlaczonym do modemu? A jesli na 3 interfejsach to jak je podlaczam do modemu?
zrobisz 2 staticki i jeden overload z zdefiniowana pula adresow

V.

ODPOWIEDZ