Kilka ogólnych pytań

Wszystko co nie mieści się w pozostałych kategoriach
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
bor1904
member
member
Posty: 41
Rejestracja: 06 sty 2010, 19:27
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Kilka ogólnych pytań

#1

#1 Post autor: bor1904 »

Witam

Mam kilka pytań które mnie męczą:

1. Czy 100 Mbps FullDuplex to 100Mbps w każdym kierunku, a 1000Mbps FullDuplex to 500Mbps w każdym kierunku ? ...po prostu dziwi mnie nieco nazewnictwo.

2. Szybkość łącza podaje się jako :szerokość pasma albo przepustowość albo przepustowość efektywna. To co widnieje na umowach z ISP to jak mierzona "szybkość" dostepu i co mierzą speedtest'y na WWW ?

3. Do dziś nie wiem o co chodzi z urządzeniem CSU/DSU... po co to komu ? nigdy tego na oczy nigdzie nie widziałem (chyba) .. Jedne źródła piszą że do sprzęt klienta, a drugie dostawcy.
Czy może ktoś tak super łopatologicznie w dwóch zdaniach powiedzieć po co to cudo w sieci i kiedy się wykorzystuje (jaką usługe od ISP trzeba zamówić żeby to potrzebować ) ?

Z góry dziękuję za pomoc

On_Cisco_board
wannabe
wannabe
Posty: 75
Rejestracja: 23 lut 2010, 11:15

#2

#2 Post autor: On_Cisco_board »

1. Czy 100 Mbps FullDuplex to 100Mbps w każdym kierunku, a 1000Mbps FullDuplex to 500Mbps w każdym kierunku ? ...po prostu dziwi mnie nieco nazewnictwo.
100Mbps w tym samym czasie w dwoch kierunkach.
2. Szybkość łącza podaje się jako :szerokość pasma albo przepustowość albo przepustowość efektywna. To co widnieje na umowach z ISP to jak mierzona "szybkość" dostepu i co mierzą speedtest'y na WWW ?
padaje sie roznie pojemnosc lacza/kanału tez mozna spotkac generalnie jest tak iz predkosc lacza to predokosc wyrazona w bitach /k,M,G/ i okresla ilosc bitow przeslanych w czasaie 1/s a ta predkosc jest scisle z wiazana z szerokoscia pasma wyrazona w Herzach ta wartosc zzalezy uzytej technlogi w warswie pierwszej. Nalezy byc tego swiadomym, w swiecie cisco predkosc lacza to predokosc wyrazona w bitach i to wystarczy Ci w wiekszosci przypadkow.

3. Do dziś nie wiem o co chodzi z urządzeniem CSU/DSU... po co to komu ? nigdy tego na oczy nigdzie nie widziałem (chyba) .. Jedne źródła piszą że do sprzęt klienta, a drugie dostawcy.
Czy może ktoś tak super łopatologicznie w dwóch zdaniach powiedzieć po co to cudo w sieci i kiedy się wykorzystuje (jaką usługe od ISP trzeba zamówić żeby to potrzebować ) ?

Technologia ta miala zastosowanie w czasach swietnosci TDM , sieci PSTN - chyba powoli odchodzi do lamusa jak nie bedziesz sie zajmowal voipem to zapomnij o niej albo poczytaj to http://en.wikipedia.org/wiki/CSU/D

mhuba
wannabe
wannabe
Posty: 846
Rejestracja: 07 lis 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań, Szczecin

#3

#3 Post autor: mhuba »

1) 1000 Mbps FullDuplex to jak najbardziej 1000 Mbps w obu kierunkach
2) Tu strzelam ;) ale wydaje mi się że to co podaje ISP w umowie jak i Speedtest znany z WWW mierzą przepustowość łącza w oparciu o ilość bitów przesłanych w warstwach >=L2.

FastEthernet taktowany jest zegarem 125 MHz a dostajemy od ISP 100 a nie 125 Mbps.
Ewentualnie proszę o sprostowanie.



Pozdrawiam
hm

Awatar użytkownika
gangrena
CCIE/CCDE
CCIE/CCDE
Posty: 2349
Rejestracja: 08 mar 2004, 12:17
Lokalizacja: Wawa

#4

#4 Post autor: gangrena »

mhuba pisze:FastEthernet taktowany jest zegarem 125 MHz a dostajemy od ISP 100 a nie 125 Mbps.

W FastEthernecie używane jest kodowanie 4B5B. Dlatego z częstotliwości 125 MHz uzyskuje się 4/5 informacji, czyli 100 Mbps.

mhuba
wannabe
wannabe
Posty: 846
Rejestracja: 07 lis 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań, Szczecin

#5

#5 Post autor: mhuba »

gangrena pisze:
mhuba pisze:FastEthernet taktowany jest zegarem 125 MHz a dostajemy od ISP 100 a nie 125 Mbps.

W FastEthernecie używane jest kodowanie 4B5B. Dlatego z częstotliwości 125 MHz uzyskuje się 4/5 informacji, czyli 100 Mbps.
Rozumiem, chodzi mi o sam fakt przesyłania 125 Mbps danych bo tyle faktycznie jest przesłane.
Był to dowód na to że operator raczej nas nie rozlicza z informacji przesłanych w warstwie pierwszej jak sugerował kolega On_Cisco_board.

Pozdrawiam
hm

On_Cisco_board
wannabe
wannabe
Posty: 75
Rejestracja: 23 lut 2010, 11:15

#6

#6 Post autor: On_Cisco_board »

Ja nie sugerowałem ze jakikolwiek pomiar jest dokonywany w L1 bo to be sensu ja tylko ogolnie wskazalem iz predkosc jest bezposrednio skorelowana z czestotaliwoscia "toru/traktu " a ta czestototliwosc wynika z zastosowanej technologii , Jesli chodzi o kodownie to nie pamietam jak to dokladnie jest jest taka ksiazka (formatu A4 jednym z autorow jest P.Wozniak) tam sa ładnie przedstawiane sposoby kodowania itd. to ksiazke mialem w reku jakies 8 lat temu jak konczylem studia :) wiec skleroza

Jesli chodzi o pomiar to jest raczej tak ale tu jak sie mysle niech mnie ktos poprawi ze pomiary sa wykonywane w L2 lub w L3 w zaleznosci od uzytej technologii czyli mam tu na mysli Frame-Relay albo ATM albo MPLS -L2 lub L3 ethernet itd.
Az chetnie sobie sprawdze iP sla dla Frame relay czy innych techologii czy jest tak samo jak dla ethernetu bo jakos nie pamietam :oops: , ale tak mowi logika ze jesli podpisujesz sla z operatorem gdzie wykorzystuje sie L3 do transportu to tam jest dokonowyny pomiar ja pisze o implementacji ip sla monitor w IOS. Ale sa tu koledzy co wiedza pewnie lepiej ja nie jestem pewien

Awatar użytkownika
bor1904
member
member
Posty: 41
Rejestracja: 06 sty 2010, 19:27
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

#7

#7 Post autor: bor1904 »

Dziękuję za odpowiedzi.

Odnośnie:

"1000 Mbps FullDuplex to jak najbardziej 1000 Mbps w obu kierunkach"

chciałbym przedłożyć materiał z course materials:

"Gigabit Ethernet over copper wire enables an increase from 100 Mbps per wire pair to 125 Mbps per wire pair, or 500 Mbps for the four pairs. Each wire pair signals in full duplex, doubling the 500 Mbps to 1000 Mbps. "

... i ja to zrozumiałem jako 500 w obu kierunkach, tzn 500 w jedną i 500 w drugą stronę co patrząc od strony łącza może przesłać w jednej chwili dane z szybkością 1000Mbps- chyba że źle się zrozumieliśmy...

-----------------------

Odnośnie ISP i podanych wartości mowa o przepustowości(Throughput) - czyli dane urzytkownika + narzut protokołów z pominięciem nadmiarowego kodowania w warstwie 1(np 4B/5B = 1 nadmiarowy bit przy 4 przesyłanych)?

-----------------------

Zapytam jeszcze czy gniazdo AUX jest kiedykolwiek przez Was w praktyce wykorzystywane???



jeszcze raz dziekuje za pomoc

ODPOWIEDZ