Łączność bez użycia IP

Wszystko co nie mieści się w pozostałych kategoriach
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
rzr00
fresh
fresh
Posty: 6
Rejestracja: 23 sie 2009, 10:56

Łączność bez użycia IP

#1

#1 Post autor: rzr00 »

Witam, zakładamy następujący scenariusz: 2 komputery podłączone są do switcha.

[host]--[switch]--[host]

Czy istnieje możliwość przesłania między tymi dwoma komputerami pliku bez użycia IP?

Awatar użytkownika
garfield
CCIE
CCIE
Posty: 2882
Rejestracja: 25 sie 2006, 18:32
Lokalizacja: Gdynia

Re: Łączność bez użycia IP

#2

#2 Post autor: garfield »

rzr00 pisze:Witam, zakładamy następujący scenariusz: 2 komputery podłączone są do switcha.

[host]--[switch]--[host]

Czy istnieje możliwość przesłania między tymi dwoma komputerami pliku bez użycia IP?
IPX, AppleTalk
Remember that the lab is just looking for reachability and not “optimal reachability”.

Awatar użytkownika
rzr00
fresh
fresh
Posty: 6
Rejestracja: 23 sie 2009, 10:56

#3

#3 Post autor: rzr00 »

To są protokoły warstwy sieci, równie dobrze można użyć IP. One są potrzebne do wychodzenia poza sieć lokalną. Ja mam na myśli przetransportowanie pliku w zakresie sieci lokalnej.

Awatar użytkownika
miboo
wannabe
wannabe
Posty: 324
Rejestracja: 12 paź 2008, 12:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#4

#4 Post autor: miboo »

Kolego, ale transport plików jest w warstwie 7, do tego czasu musi przejść przez jakąś namiastkę warstwy 3.

Awatar użytkownika
garfield
CCIE
CCIE
Posty: 2882
Rejestracja: 25 sie 2006, 18:32
Lokalizacja: Gdynia

#5

#5 Post autor: garfield »

rzr00 pisze:To są protokoły warstwy sieci, równie dobrze można użyć IP. One są potrzebne do wychodzenia poza sieć lokalną. Ja mam na myśli przetransportowanie pliku w zakresie sieci lokalnej.
poczytaj sobie jak wygląda transport w sieci :) warstwy OSI i tym podobne
Remember that the lab is just looking for reachability and not “optimal reachability”.

Awatar użytkownika
rzr00
fresh
fresh
Posty: 6
Rejestracja: 23 sie 2009, 10:56

#6

#6 Post autor: rzr00 »

Ten temat mam przerobiony dobrze, stąd moje pytanie. Brakuje mi tutaj jednego kawałka układanki. Warstwa druga transportuje dane między komputerami i jest obowiązkowa. Warstwa 3 służy do transportu międzysieciowego. Jeżeli nie ma potrzeby wychodzenia za sieć - teoretycznie nie jest potrzebny protokół warstwy 3.

Wiem że obecnie sieci i systemy wymagają użycia stosu TCP/IP. Chodzi mi o to, czy praktycznie (np. używając starych technologii) jest to możliwe.

Awatar użytkownika
PioterPL
wannabe
wannabe
Posty: 157
Rejestracja: 16 cze 2007, 20:02
Kontakt:

#7

#7 Post autor: PioterPL »

Pewnie się da. Bierzesz dokumentacje do API karty sieciowej i jedziesz.

Pozdrawiam,
PioterPL

Awatar użytkownika
saturnv
wannabe
wannabe
Posty: 190
Rejestracja: 23 kwie 2009, 14:05
Lokalizacja: Warszawa, Koło
Kontakt:

#8

#8 Post autor: saturnv »

Da sie wykorzystujac adresy MAC, ale rozwiazanie bylo super malo skalowalne stad warstwa 3. Obecnie chyba wszystkie systemy wymuszaja uzycie warstwy 3 ISO/OSI.

ODPOWIEDZ