Upgrade IOS

Wszystko co nie mieści się w pozostałych kategoriach
Wiadomość
Autor
michnik_kr
fresh
fresh
Posty: 5
Rejestracja: 31 maja 2011, 16:29

Upgrade IOS

#1

#1 Post autor: michnik_kr »

Cześć,

Chciałem się Was zapytać o sprawy licencyjne.
Ku mojemu zdziwieniu mój router Cisco 871 z IOS 12.4(15)T6 obsługuje tylko dwa VLANy (Vlan1 oraz jeden dodatkowy).

Czy muszę wykupić jakiś upgrade do IOS by uzyskać możliwość obsługi więcej niż 2 VLANów?
Jak to się załatwia ?

Dzięki za wszelkie informacje.

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

Re: Upgrade IOS

#2

#2 Post autor: lbromirs »

michnik_kr pisze:Cześć,

Chciałem się Was zapytać o sprawy licencyjne.
Ku mojemu zdziwieniu mój router Cisco 871 z IOS 12.4(15)T6 obsługuje tylko dwa VLANy (Vlan1 oraz jeden dodatkowy).

Czy muszę wykupić jakiś upgrade do IOS by uzyskać możliwość obsługi więcej niż 2 VLANów?
Jak to się załatwia ?

Dzięki za wszelkie informacje.
Wszystko jest opisane tutaj:
http://www.cisco.com/en/US/prod/collate ... 8a976.html

Standardowo masz 2, w Advanced IP Services masz 4. Co trzeba zrobić? Kupić licencję na soft, zarejestrować, ściągnąć soft (sprawdzić czy się zmieści w RAM/flash) i zrestartować router.

michnik_kr
fresh
fresh
Posty: 5
Rejestracja: 31 maja 2011, 16:29

#3

#3 Post autor: michnik_kr »

Dzięki za informację .. jednak mam jedną wątpliwość. Piszesz, że mam sprawdzić czy nowy IOS zmieści się na RAM/flash co jest zrozumiałe jednak jak mam sprawdzić przed zakupem nowego IOS ile on waży? Co też w przypadku kiedy obraz nowego IOS będzie zbyt wielki? Downgrade?

aron
CCIE
CCIE
Posty: 561
Rejestracja: 05 paź 2004, 18:46
Lokalizacja: waw, PL

#4

#4 Post autor: aron »

Przy kazdym pliku z IOSem na CCO masz info o wymaganiach na pamiec.

Awatar użytkownika
bigboss
CCIE
CCIE
Posty: 757
Rejestracja: 08 mar 2004, 11:03
Lokalizacja: Wrocław/Warszawa
Kontakt:

#5

#5 Post autor: bigboss »

michnik_kr pisze:Dzięki za informację .. jednak mam jedną wątpliwość. Piszesz, że mam sprawdzić czy nowy IOS zmieści się na RAM/flash co jest zrozumiałe jednak jak mam sprawdzić przed zakupem nowego IOS ile on waży? Co też w przypadku kiedy obraz nowego IOS będzie zbyt wielki? Downgrade?
W dokumencie, który zalinkował Łukasz masz napisane:
The Advanced IP Services software image requires an additional 4MB of Flash memory. Cisco 870 series routers that are ordered with the Advanced IP Services image will ship with the extra 4MB of Flash by default at no additional cost.

Chociaż pamiętam, że kiedyś się mieścił bez upgradu, ale "na styk".
Najnowszy image Adv. IP Services ma:

Kod: Zaznacz cały

Size: 25824.75 KB (26444544 bytes)
Minimum Memory: DRAM:192MB   Flash:36MB 
więc powinien się zmieścić na 28 MB flash nawet bez upgradu, choć pamiętaj, że w razie problemów to usłyszysz, że nie spełniasz minimalnych wymagań...
Pozdrawiam z Wrocławia (no dobra, teraz z Wawy) - Mariusz @@@ Linkedin - zapraszam: http://pl.linkedin.com/in/trojanowski

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

#6

#6 Post autor: lbromirs »

bigboss pisze:więc powinien się zmieścić na 28 MB flash nawet bez upgradu, choć pamiętaj, że w razie problemów to usłyszysz, że nie spełniasz minimalnych wymagań...
Kiedyś przeprowadziliśmy otwartą dyskusję z paroma BU produkującymi mniejsze pudełka. Wynikiem dyskusji "dlaczego żądamy więcej niż fizycznie wymagamy" miał być dokument jasno wyjaśniający po co może być dodatkowe miejsce na flashu - produkcyjnie uznać można że na platformach nie-ISR na crashfile, a na ISRach dodatkowo na kwestie związane z różnego rodzaju serwerami (TFTP/DHCP) oraz CUCME.

Tutaj akurat TAC jeśli router będzie poprawnie startował i pracował nie może się przyczepić. Natomiast co do wielkości RAMu tak - choć wtedy crash związany z jego brakiem jest i tak nad wyraz czytelny.

ODPOWIEDZ