RIPE PI

Wszystko co nie mieści się w pozostałych kategoriach
Wiadomość
Autor
miodziarz1
wannabe
wannabe
Posty: 245
Rejestracja: 26 wrz 2008, 20:58

RIPE PI

#1

#1 Post autor: miodziarz1 »

Witam,

Pytanie odnosnie puli PI rozglaszanej przez mojego AS. Czy jezeli klient ma swoja pule PI bez AS i chce zebym ja ja rozglasil przez mojego AS, to musze dodac wpis w bazie RIPE ? czy jest to zbedne , jaka jest praktyka? chodzi mi tez o filtry do innych operatorow?

Awatar użytkownika
eprom
wannabe
wannabe
Posty: 414
Rejestracja: 17 lis 2003, 11:18
Lokalizacja: Krakow
Kontakt:

Re: RIPE PI

#2

#2 Post autor: eprom »

miodziarz1 pisze:Witam,

Pytanie odnosnie puli PI rozglaszanej przez mojego AS. Czy jezeli klient ma swoja pule PI bez AS i chce zebym ja ja rozglasil przez mojego AS, to musze dodac wpis w bazie RIPE ? czy jest to zbedne , jaka jest praktyka? chodzi mi tez o filtry do innych operatorow?
Najwazniejsze jest zebys w obiekcie "route:" puli PI ktora bedziesz rozglaszal zostal uaktualniony origin AS.

Jednakze w praktyce lepiej jest poinformowac emailowo dla pewnosci swoich operatorow o tym ze bedziesz rozglaszac nowe adresy, bo nie wszyscy dzialaja w oparciu o skrypty i informacje z bazy RIPE tylko robia to recznie.
Ostatnio zmieniony 26 lip 2011, 19:10 przez eprom, łącznie zmieniany 1 raz.
--

miodziarz1
wannabe
wannabe
Posty: 245
Rejestracja: 26 wrz 2008, 20:58

#3

#3 Post autor: miodziarz1 »

Czyli w samej puli PI ktora nalezy do klienta , klient musi zrobic wpis w router dotyczacy ORIGIN AS

Czy operator musi cos u siebie dodawac ze rozgalsza taka pule PI z swojego AS?

Awatar użytkownika
eprom
wannabe
wannabe
Posty: 414
Rejestracja: 17 lis 2003, 11:18
Lokalizacja: Krakow
Kontakt:

#4

#4 Post autor: eprom »

miodziarz1 pisze:Czyli w samej puli PI ktora nalezy do klienta , klient musi zrobic wpis w router dotyczacy ORIGIN AS
ten kto ma prawa maintainera dla tego prefixu musi zmienic origin AS w obiekcie route na Twoj AS
miodziarz1 pisze:Czy operator musi cos u siebie dodawac ze rozgalsza taka pule PI z swojego AS?
Nic w bazie RIPE.
--

asp
wannabe
wannabe
Posty: 719
Rejestracja: 02 lip 2006, 07:52
Lokalizacja: Krakow

#5

#5 Post autor: asp »

eprom pisze:
miodziarz1 pisze:Czy operator musi cos u siebie dodawac ze rozgalsza taka pule PI z swojego AS?
Nic w bazie RIPE.
Po modyfikacji bazy ripe, dalsze kroki na routerze:
- rozgłosić sieć w bgp
- poprawic filtry do operatorów zewnętrznych
- zklerować sesje bgp
Sprawdzić w jakimś looking glass czy widoczny jest prefix w internecie jesli nie to zalecany kontakt z operatorem przez którego prefix nie przeszedł.

miodziarz1
wannabe
wannabe
Posty: 245
Rejestracja: 26 wrz 2008, 20:58

#6

#6 Post autor: miodziarz1 »

W wypadku PI bez BGP . klient tez potrzebuje miec odpowieni wpis w bazie RIPE, taki sam jak wypadku BGP z PI ?

asp
wannabe
wannabe
Posty: 719
Rejestracja: 02 lip 2006, 07:52
Lokalizacja: Krakow

#7

#7 Post autor: asp »

miodziarz1 pisze:W wypadku PI bez BGP .
Chodzi o ten sam obiekt: route object. Różnica dotyczy wartości pola origin: Twój AS lub klienta AS.

Przykładowy obiekt route:

Kod: Zaznacz cały

route:           89.172.0.0/16
descr:           T-Com Croatia Internet network
descr:           Croatian Telecom Inc., Zagreb, Croatia
origin:          AS5391
mnt-lower:       HPT-MNT
mnt-by:          HPT-MNT
source:          RIPE # Filtered
Obiekt może utworzyć/zmodyfikować firma/osoba która ma hasło do maintainer'a - pisał o tym eprom. Jeśli jest inny AS niż Twój w polu origin (np poprzedniego ISP, a tamten ISP juz nie rozgłasza tego prefixu tylko Twój AS), to trzeba zmodyfikować.
miodziarz1 pisze:klient tez potrzebuje miec odpowieni wpis w bazie RIPE, taki sam jak wypadku BGP z PI ?
Dodaktowo jeśli ISP sprzedaje usługę bgp + klient rozgłasza swoją pule ze swojego AS a AS ISP tranzytuje ten prefix do innych operatorów to należy zmodifykować/utworzyć też inne obiekty.

miodziarz1
wannabe
wannabe
Posty: 245
Rejestracja: 26 wrz 2008, 20:58

#8

#8 Post autor: miodziarz1 »

Okej a takie pytanie odnosnie samej bazy ripe i prawidlowych wpisow

klient ma swojego AS i pule PI

czy u siebie musi miec odpowienie wpisy import export celujace na mojego AS :
import: from AS1 accept any
export: to AS111 announce AS1
a po stronie ISP ktory ma swoj as-set i tam ma wpisanego klienta czy tez powinien miec podobny wpis w ripie zeby pokazac ze z tego as wpuszczam tylko A klienta:
import: from AS1 accept AS1
export: to AS1 announce ANY
pytanie wystosowuje dlatego ze w wypadku kiedy moii AS upstreamowi korzyststaja z filtrow opartych o bazy RIPE , zeby odpowiednio sie zaktualizowaly

asp
wannabe
wannabe
Posty: 719
Rejestracja: 02 lip 2006, 07:52
Lokalizacja: Krakow

#9

#9 Post autor: asp »

Po stronie ISP robisz modyfikacje w obiektach: aut-num, as-set. Po stronie klienta w obiektach: route, aut-num.
Przykładowo AS111 - ISP, AS1 - klient końcowy, dostawcy łączy (upstream providers): AS24748, AS24724.

Po stronie ISP (AS111):
as-set: AS-ISP-PL
descr: ISP
members: AS111
members: AS1

aut-num: AS111
as-name: ISP-PL
descr: ISP-PL
import: from AS24748 action pref=250; accept ANY
import: from AS24724 action pref=200; accept ANY
import: from AS1 action pref=300; accept AS1
export: to AS24748 announce AS-ISP-PL
export: to AS24724 announce AS-ISP-PL
export: to AS1 announce ANY
Po stronie klienta końcowego (AS1):
aut-num: AS1
as-name: customer-PL
descr: customer-PL
import: from AS111 accept ANY
export: to AS111 announce AS1
W razie wątpliwości odsyłam do materiałów szkoleniowych Routing Registry Training Course.

ODPOWIEDZ