SMall ISP - pomysły/ porady/ wskazówki/krytyka

Wszystko co nie mieści się w pozostałych kategoriach
Wiadomość
Autor
llooll19
wannabe
wannabe
Posty: 146
Rejestracja: 11 cze 2008, 14:21

SMall ISP - pomysły/ porady/ wskazówki/krytyka

#1

#1 Post autor: llooll19 »

Witam,
Zastanawiam sie nad projektem niewielkiej sieci osiedlowej. Z uwagi na absolutny brak doświadczenia w tej kwestii zwracam sie do forum o opinie ,wskazówki, krytykę itp.

Wstępny mój zamysł ukazuje poniższa ilustracja:
Obrazek

Dodatkowo sprawę przybliży inne spojrzenie:
Obrazek
(liczby na budynkach to max spodziewana liczba klientów)

Największą niewiadomą jest dla mnie na chwilę obecną strefa pomiedzy routerem od strony dostawców a switchami obsługującymi poszczególne bloki.

Generalnie ma to być konfiguracja/topologia możliwie tania.

Czy generalnie lepiej mocno dozbroić router i o ile to możliwe dołączyć wszystkie wspomniane switche do niego czy jednak lepiej kupić najtańszy spełniający wymagania router ale za nim a przed końcowymi switchami zbudować jakąś dodatkową infrastrukturę ?

Oczywiście pytanie jaką infrastrukturę lub jak dozbroić router ?

Liczę na luźne , ogóle dyskusje :)

Może na stronach CISCO są dostępne jakieś takie bardzo proste solucje dla small ISP ?
(Chętnie przyjmę linka bo sam nie znalazłem nic konkretnego.)

House
wannabe
wannabe
Posty: 317
Rejestracja: 25 lut 2009, 15:13

#2

#2 Post autor: House »

A czemu Cisco 7200? Jest chyba już EoS/EoL
A między blokami duże są odległości?

llooll19
wannabe
wannabe
Posty: 146
Rejestracja: 11 cze 2008, 14:21

#3

#3 Post autor: llooll19 »

Dziekuje za zainteresowanie. Jestem na bakier jeżeli chodzi o sprzęt Cisco. Korzystałem z FAQ Pana Bromirskiego. Tam znajduje sie taka sugestia.

Co więc bedzie najtańszym sprzętem umożliwiającym taki multihoming ? ASR 1000?

Bloki są dosyć blisko jednak projekt musi zawierać dosyć sporą część wi-fi.


Jeszcze raz dziekuje za zainteresowanie i zachęcam do dalszej dyskusji.

pozdrawiam

House
wannabe
wannabe
Posty: 317
Rejestracja: 25 lut 2009, 15:13

#4

#4 Post autor: House »

Może to jest prowizoryczne, ale może zastosować podwieszany światłowód między blokami, lub dzierżawa kanalizacji. Wyjdzie więcej niż mosty na WiFi, ale chyba będzie stabilniejsze. :-)

llooll19
wannabe
wannabe
Posty: 146
Rejestracja: 11 cze 2008, 14:21

#5

#5 Post autor: llooll19 »

Muszę zawrzeć w projekcie szkielet po wi-fi.

Nadal mam problem z "serwerownią", samym rdzeniem sieci... jaki router/switch ? z jakimi funkcjami ?
a może lepiej ubogie sprzęty a dodać jakiś server PC ?

pozdrawiam i z góry dziekuje

Awatar użytkownika
weis
wannabe
wannabe
Posty: 1450
Rejestracja: 28 cze 2007, 11:15

#6

#6 Post autor: weis »

Jak juz porzucasz idee rozwiazania sprzetowego to moze poczytaj sobie o np vyattcie. Bez gui wersja vyatta core jest dalej darmowa.
Fire, aim, ready!

llooll19
wannabe
wannabe
Posty: 146
Rejestracja: 11 cze 2008, 14:21

#7

#7 Post autor: llooll19 »

Nic jeszcze nie porzuciłem. Staram sie dowiedzieć co lepiej , co taniej, co szybciej, co łatwiej,
jakie są zalecenia, jakie są wasze doświadczenia itd .....

Bardzo chętnie zerknął bym na jakąś solucje CISCO dla bardzo małych ISP ... jednak nie moge sie doszukać...

dziekuje za kontakt i proszę o konkretne porady :)

Awatar użytkownika
gryglas
wannabe
wannabe
Posty: 1790
Rejestracja: 09 maja 2006, 07:56
Lokalizacja: Warsaw, PL

#8

#8 Post autor: gryglas »

llooll19 pisze:Bardzo chętnie zerknął bym na jakąś solucje CISCO dla bardzo małych ISP ... jednak nie moge sie doszukać...
Może ten dokument pomoże:
1.Cisco SAFE Reference Guide
2.Cisco Wireless Network Design Guide

Książka z 2007, ale przynajmniej rzuci obraz jak powinno to wyglądać ;)
Ostatnio zmieniony 20 lis 2011, 22:48 przez gryglas, łącznie zmieniany 1 raz.
https://vpnonline.pl - Twój prywatny VPN - 61 serwery VPN w 29 lokalizacjach na świecie, 470 adresów IP.

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

Re: SMall ISP - pomysły/ porady/ wskazówki/krytyka

#9

#9 Post autor: lbromirs »

llooll19 pisze:Witam,
Zastanawiam sie nad projektem niewielkiej sieci osiedlowej.
Jaki to konkretnie projekt, klient, kontaktowałeś się w tej sprawie z Partnerami Cisco?

llooll19
wannabe
wannabe
Posty: 146
Rejestracja: 11 cze 2008, 14:21

#10

#10 Post autor: llooll19 »

Dziekuje za te dwie pozycje.

Co do projektu to jest to projekt na potrzeby akademickie.


pozdrawiam

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

#11

#11 Post autor: lbromirs »

llooll19 pisze:Co do projektu to jest to projekt na potrzeby akademickie.
To weźcie się jednak na te potrzeby akademickie za kładzenie światłowodów, a nie zabawy w partyzantkę z radiem 802.11b/g/n w nielicencjonowanym paśmie, jako warstwę transportową dla usług.

llooll19
wannabe
wannabe
Posty: 146
Rejestracja: 11 cze 2008, 14:21

#12

#12 Post autor: llooll19 »

Nic na to nie poradze że temat to "projekt osiedlowej sieci Wi-Fi".

Chciałbym się skupić jednak nie na samym wi-fi a na rozwiązaniach sprzętowych bliżej dostawców ISP....

pzdr

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

#13

#13 Post autor: Kyniu »

llooll19 pisze:Nic na to nie poradze że temat to "projekt osiedlowej sieci Wi-Fi".
Ale to projekt który masz wykonać w ramach jakiegoś zaliczenia, egzaminu, etc. Czy jak zrobimy go za Ciebie to podzielisz się oceną ze wszystkimi? Ile wtedy zostanie dla Ciebie? Zrób go jak umiesz, wykładowca oceni tak jak on będzie umiał, a jak się jego i Twoja wizja będą miały do rzeczywistości to całkiem osobna broszka. Będzie Cię to ciekawiło to idź do jakiegoś małego ISP i niech Ci powie co sądzi o Twoim projekcie.

Kyniu

llooll19
wannabe
wannabe
Posty: 146
Rejestracja: 11 cze 2008, 14:21

#14

#14 Post autor: llooll19 »

Przeciez nie prosze o zrobienie projektu za mnie a staram się podyskutować na temat pewnych rozwiązań.

Chciałem tu zapytać o postać serwerowni u małego ISP bo zapewne jest tu kilka osób które takimi się zajmowały, zajmują, projektowały, widziały itp wiec nie wiem czemu nie miały by podzielić sie swoimi spostrzeżeniami ... szczególnie że według mnie niewiele w necie jest informacji na ten temat.

Wykładowca jest raczej teoretykiem i serwerownie podejrzewam że zna głównie z książek .... a ja raczej zainteresowany jestem wiedzą a nie 5 z przedmiotu ....


tak czy inaczej nadal licze na jakieś porady czy propozycje.

pozdrawiam

House
wannabe
wannabe
Posty: 317
Rejestracja: 25 lut 2009, 15:13

#15

#15 Post autor: House »

llooll19 pisze: Chciałem tu zapytać o postać serwerowni u małego ISP bo zapewne jest tu kilka osób które takimi się zajmowały, zajmują, projektowały, widziały itp wiec nie wiem czemu nie miały by podzielić sie swoimi spostrzeżeniami ... szczególnie że według mnie niewiele w necie jest informacji na ten temat.
Parę razy widziałem takie "serwerownie" składające się z jednej szafy 42U w której jest router stojący na Linuksie i parę przełączników. Umiejscowione w piwnicy lub pod dachem budynku. Często takie pomieszczenie jest współdzielone z innymi dostawcami.

Jak prawidłowo zaprojektować serwerownie dla małego ISP?
Najlepiej projektować z zapasem na przyszłość. Myśleć na te 3-5 lat do przodu. Przewidywać jak nasza sieć będzie się rozwijać. Czy będziemy tylko dostarczać Internet czy może telefon a może też telewizje (po WiFi to chyba nie bardzo wyjdzie).

ODPOWIEDZ