Kategorie skrętek rozbieżność w informacjach

Wszystko co nie mieści się w pozostałych kategoriach
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
bor1904
member
member
Posty: 41
Rejestracja: 06 sty 2010, 19:27
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Kategorie skrętek rozbieżność w informacjach

#1

#1 Post autor: bor1904 »

Witam,
chciałem sobie po dłuższym czasie uporządkować wiedze na temat kategorii skrętek no i po kilku stronach ręce mi opadły bo informacje sie wykluczają :/

Chodzi mi głównie o max szybkości na danej kat. i co zastałem ....

sieci-lan.pl
cat5 - 100 Mbps
cat6 - 200Mbps

www.bryk.pl
cat5 - 622Mbps

www.swiatlan.pl
cat5-1Gbps

wikipedia.pl
cat 7 - "przekracza 1Gbps"

http://www.intertele.ovh.org
cat3 - 10Mbps

http://www.math.uni.opole.pl
cat3 - 100Mbps

itpedia.pl
(w określonych warunkach)
cat 5 - 2,5Gbps
cat 6 - 5Gbps
cat 7 - 10 Gbps

tech-portal.pl
cat 3 - do 4Mbps
cat 5/5e - 1Gbps
cat 6 - 10Gbps

KSIĄŻKA "CERTYFIKACJA CCNA"
cat4 - 20Mbps (przeważnie podawane 16Mbps)
cat 5/5e - max 100 Mbps
cat 6/7 - max 1000Mbps

i tak można w nieskończoność....


Pewnie Ameryki nie odkryłem ale w związku z powyższym mam kilka pytań:

1. Skąd taki rozrzut ? (czy z szerokości pasma, które czesto jest poprawnie podawane dla kat nie idzie wyliczyć/wywnioskować max przepływności w idealnych warunkach ?)

2. jakie ciało standaryzujące jest dla nas Polaków/Europejczyków najważniejsze i jakie jego normy dokładnie opisują aktualne ustalenie co do podziału na kategorie?

3.Jak bardzo odległość ma wpływ na szybkości ? (czy zmiana z 90m na 20m może dać np możliwość transmisji z 2x większą szybkością?)

4. co z prędkościami kat 6 i 7 ? (nie moge doszukać sie konkretnych danych)

5*. (głupie pytanie uwaga) skoro np przy instalacji SOS w cat 6 powinny być takie elementy jak gniazda w patchpanelu, patchcordy, kabel "poziomy" i moduły abonenckie w cat 6 ... a co z gniazdem zintegrowanym z np switchem czy kartą sieciową ? one też mają jakieś standardy ? ;p (z góry przepraszam za to pytanie ;] )

z góry bardzo dziekuje i pozdrawiam :roll:

Morfi
wannabe
wannabe
Posty: 174
Rejestracja: 26 wrz 2008, 18:17

#2

#2 Post autor: Morfi »

1. skąd rozrzut?

Wystarczy zerknąć np. w katalog daetwyler, strona 26:
http://www.daetwyler-cables.com/cms/use ... _72dpi.pdf

samych drutów kat7 jest kilka rodzajów. W tym katalogu masz wymienione standardy kabli. Generalnie, chodzi o pasmo przenoszenia przewodów.

2. Z tego, co pamiętam, część danych jest w RFC, a część w normach IEC, a sam podział kabli na kategorie to standard EIA/TIA.

4. Tu zależy od pasma przenoszenia. Daetwyler ma u siebie w ofercie, jako kategoria 7a kable o paśmie 1000MHz (opisane jako 40G), a z tego, co pamiętam, kabel kat7 ma pasmo przenoszenia do 600 MHz. (poprawcie, jeśli się mylę)

5. nie wiem i sam z chęcią się dowiem :)

Awatar użytkownika
bor1904
member
member
Posty: 41
Rejestracja: 06 sty 2010, 19:27
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

#3

#3 Post autor: bor1904 »

1.Wydaje mi się że to iż ludzie potrafią podać rozrzut x10 albo jeszcze więcej już przy cat 5 to chyba nie sprawka tego że istnieją kable w kilku wersjach tuningowych...

Dodatkowo to już tak na chłopski rozum jak są jakieś normy to coś co jest do nich przypasowane musi to spełniać. jak jest kat. X i ma mieć jakąś impedancję, umożliwić przesyłanie sygału o danej czestotliwości itd no to chyba z takiego zestawu kilku parametrów można jednoznacznie określić minimalną przepływność takiego medium? (tak mi sie wydaje)

Rozumiem że jest 10 rodzajów skrętki kat 5 w katalogu ale chyba ten najgorszy powinien spełniać wszystkie wymagania choćby na styk a te lepsze kabelki mogą dawać jakiś bonus ... np prace zbliżoną do idealnej w zaszumionym środowisku.... same nie powinny zaszumiać w znacznym stopniu sąsiednich kabli, umożliwić wydłużenie dystansu itd .....

tak czy inaczej wydaje mi sie że to nie to ...

2. Nie wiem czemu ale zawsze wydawało mi się że RFC tyczą się raczej wyższych warstw ..? a EN PN ? a ISO ? a ANSI ?

3. Jak zależy od pasma przenoszenia to jakie pasmo gwarantuje jaką przepustowość ?

Szkoda że w katalogu tylko niektóre kat są uzupełnione o szybkość transmisji.

według mnie 7a ma 1GHz.

pzdr

abdenago
wannabe
wannabe
Posty: 181
Rejestracja: 27 paź 2008, 12:19

#4

#4 Post autor: abdenago »

Koledzy wydaje mi sie iż za prędkość odpowiedzialny jest protokóły typu

10Base-
100Base-
1000Base-

istnieje wiele wariacji tych protokołów, każdy to pracy wymaga innych torów kablowych które oznaczamy literkami D,E,F. Do budowy toru kablowego używa się komponentów (kabli, gniazdek, paneli) które posiadają kategorie 5,5e,6,7.

np 1000Base-T wymaga toru klasy D który wymaga komponentów min kategorii 5e

Morfi
wannabe
wannabe
Posty: 174
Rejestracja: 26 wrz 2008, 18:17

#5

#5 Post autor: Morfi »

literki D,E,F itd określa norma EN 50171. Norma ISO/IEC 11801/TlA opisuje kategorię 6, kategorię 6a opisuje ISO/IEC 11801 - poprawiona. Kategorię 7 opisuje ISO/IEC 11801 2002:2, a 7a ISO/IEC 11801 2002:2 poprawka 1

poniżej jest dobry artykuł opisujący różnicę między klasyfikacją kabli ISO, a ANSI (ładna tabelka)

http://www.siemon.com/us/white_papers/0 ... ifying.asp

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

#6

#6 Post autor: Kyniu »

Literki oznaczają klasy, numerki kategorie. Kategorie dotyczą komponentów, klasy pełnych torów. Klasę toru wyznacza komponent o najniżej kategorii użyty w pełnym torze.

No i jeszcze odpowiedź na pytanie skąd to "gnanie" do osiągania szerokiego pasma i wyciskania wysokich częstotliwości - otóż wbrew temu co wielu kolegom się wydaje kable nie służą tylko do transmisji danych cyfrowych. Wiele lat temu jak wymyślano systemy okablowania strukturalnego wymyślono, że będzie na nich działać TV (analog), CCTV (analog), telefonia (analog), systemy rozgłoszeniowe (u nas się chyba mówi radiowęzeł), ..... Stąd pakowanie par w ekran. Wkładanie separatorów par. ... Dzisiaj powoli przestaje to mieć sens bo wszystko idzie w kierunku " xxx over IP". CCTV realizuje się po IP. Telefonię po IP. Etc.

Kyniu

ODPOWIEDZ