Monitorowanie mocy na porcie przełącznika.

Wszystko co nie mieści się w pozostałych kategoriach
Wiadomość
Autor
kostek6
wannabe
wannabe
Posty: 101
Rejestracja: 17 paź 2011, 17:03

Monitorowanie mocy na porcie przełącznika.

#1

#1 Post autor: kostek6 »

Witam serdecznie,

czy istnieje możliwość pomiaru mocy zużywanej do prowadzenia transmisji na portach przełącznika ? nie chodzi mi tu bynajmniej o obciążenie które jest generowane przez urządzenia PoE, w ogólności przełącznik nie posiada PoE.

Awatar użytkownika
peper
CCIE / Site Admin
CCIE / Site Admin
Posty: 5005
Rejestracja: 13 sie 2004, 12:19
Lokalizacja: Warsaw, PL
Kontakt:

#2

#2 Post autor: peper »

Nie kojarzę i nie sądzę by coś takiego było, ale zasadniczo - po co Ci takie dane?
Szkoła DevNet: https://szkoladevnet.pl


Facebook: https://www.facebook.com/Piotr.Wojciechowski.CCIE
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/peper
Twitter: https://www.twitter.com/PiotrW_CCIE

"Zapomniałem że od kilku lat wszyscy giną jakby nigdy ich nie miało być
w stu tysiącach jednakowych miast giną jak psy"

kostek6
wannabe
wannabe
Posty: 101
Rejestracja: 17 paź 2011, 17:03

#3

#3 Post autor: kostek6 »

Dane te chciałbym pozyskać by zobrazować w jaki sposób zmienia się zużycie energii elektrycznej w urządzeniach sieciowych pracujących z różnymi szybkościami transmisji. Oczywiście można było by taką obserwacje wykonać z użyciem karty sieciowej PCI, niestety w tym przypadku pomiar software-owy jest również niemożliwy a pomiar za pomocą fizycznych urządzeń bardzo utrudniony.

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

#4

#4 Post autor: Kyniu »

Zważ że sprawność zasilaczy impulsowych zależy od obciążenia. Zatem niekoniecznie zmniejszenie zapotrzebowania na energię przez elektronikę przełącznika przełoży się na zmniejszenie poboru energii z sieci elektrycznej, bo "zysk" może zostać skonsumowany przez malejącą z obciążeniem sprawność zasilacza.

kostek6
wannabe
wannabe
Posty: 101
Rejestracja: 17 paź 2011, 17:03

#5

#5 Post autor: kostek6 »

Dziękuję za cenną uwagę. Mój pomiar ma być raczej prezentacją a nie jakiegoś rodzaju wzorcem. Chodzi głównie o zaobserwowanie pewnych zjawisk a nie precyzje pomiaru. W ramach pewnego projektu zajmuję się rozwiązaniem 802.3az Energy-Efficient Ethernet. Do tej pory bazowałem na pomiarach dostępnych w literaturze, jednak chciałbym wzbogacić moją wiedzę o przeprowadzeni takiego pomiaru samodzielnie.

Awatar użytkownika
weis
wannabe
wannabe
Posty: 1450
Rejestracja: 28 cze 2007, 11:15

#6

#6 Post autor: weis »

Może są od tego jakieś OIDy w niektórych przełącznikach, ale ja czegoś takiego nie szukałem.
Fire, aim, ready!

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

#7

#7 Post autor: Kyniu »

kostek6 pisze:802.3az Energy-Efficient Ethernet
To w takim razie zapewne doskonale zdajesz sobie sprawę że nikt nie dumał czy taniej jest zejść z 1Gbps do 100 Mbps tylko pracuje się nad "usypianiem" toru transmisyjnego gdy nie jest on wykorzystywany. A jest to lepsze bo większe oszczędności uzyskasz jak szybko prześlesz dane i "uśpisz" urządzenia niż jak ślamazarnie będziesz te dane przepychał z mniejszą prędkością licząc że mniejsza prędkość to mniejsze zużycie.

Awatar użytkownika
weis
wannabe
wannabe
Posty: 1450
Rejestracja: 28 cze 2007, 11:15

#8

#8 Post autor: weis »

To tak w ramach oszczędności w DC polecam ten link . Ciekawe podejście polegające na wyłączaniu całych urządzeń i zarządzaniu ścieżką za pomocą OpenFlow.
Fire, aim, ready!

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

#9

#9 Post autor: Kyniu »

weis pisze:To tak w ramach oszczędności w DC polecam ten link . Ciekawe podejście polegające na wyłączaniu całych urządzeń i zarządzaniu ścieżką za pomocą OpenFlow.
I w sumie gdzieś tak koło 1:10 prezenter potwierdził to co napisałem.

Awatar użytkownika
weis
wannabe
wannabe
Posty: 1450
Rejestracja: 28 cze 2007, 11:15

#10

#10 Post autor: weis »

Bo na razie nie m jeszcze przełączników bootujących się w czasie < 10s ;)
Fire, aim, ready!

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

Re: Monitorowanie mocy na porcie przełącznika.

#11

#11 Post autor: lbromirs »

W zależności od tego jaki konkretnie to przełącznik - Cisco Energywise jest Ci w stanie podać informacje teoretyczne i realne odnośnie zużycia prądu. Nie ma rozbicia na konkretne porty jako takie - jeśli nie ma na nich PoE. Oznaczałoby to konieczność zbudowania zestawu pomiarowego do kompleksów ASICów, TCAMów, pamięci, etc - nie mierzy się tego osobno, podawane są informacje zbiorcze.

kostek6
wannabe
wannabe
Posty: 101
Rejestracja: 17 paź 2011, 17:03

#12

#12 Post autor: kostek6 »

Co do EEE:
- zmiana szybkości pracy karty sieciowej z 1000Mb/s na 100Mb/s to zysk około 10W na interfejs. EEE wykorzystuje do tego ALR oraz algorytm zmiany szybkości pracy uzależniony od ruchu na tym interfejsie. Realizowane jest to przez odpowiednie chipsety, które w swojej budowie logicznej posiadają odpowiednie bloki funkcjonalne odpowiadające za bardzo szybką zmianę tej prędkości.
- w niektórych rozwiązaniach jednak (tak jak w przypadku filmu) może to nie być najbardziej efektywne rozwiązanie, czego zapewne IEEE jest także świadome. Stosując jednak nowoczesne techniki programowania (logika rozmyta, algorytmy genetyczne) jesteśmy w stanie optymalizować ten proces.
Co do samego filmu:
- zauważam w nim poważnego "babola". W przypadku transmisji 1000Mb/s niezależnie od tego czy ruch na interfejsie jest mały czy duży różnice poziom poboru mocy zmienia się w niewielkim stopniu.
- nawet gdy tylko i wyłącznie włączymy port przełącznika/karty sieciowej na 1000Mb/s i nie będziemy transmitować danych zużycie prądu będzie porównywalne z obciążeniem dużym. Dla 10Mb/s zużycie energii jest w tym wypadku pomijalnie małe(brak transmisji).

Zachęcam do lektury:
Link

ODPOWIEDZ