Techniclan i problem z DHCP

Wszystko co nie mieści się w pozostałych kategoriach
Wiadomość
Autor
Hmrogrz
fresh
fresh
Posty: 2
Rejestracja: 24 lip 2014, 18:50

Techniclan i problem z DHCP

#1

#1 Post autor: Hmrogrz »

Witam serdecznie! (to mój pierwszy post, wypada się serdecznie przywitać)

Przejdę od razu do problemu który mnie dręczy. Zacznijmy od screena poglądowego.

Obrazek

Tak jak widać na obrazku. Zakres adresacji jaki przydzieliłem dla serwera DHCP jest od 192.168.1.2 do 192.168.1.99. Natomiast z niewiadomych przyczyn dwie karty sieciowe dostają adres powyżej x.99, dokładnie x.100 i x.101. Dodatkowo dodałem dla serwera DHCP statyczne MACi które mają dostać konkretne adresy IP. Dokładnie .97 .98 i 99. Z dwoma ostatnimi nie ma problemu, natomiast adres x.97 nie jest przydzielany, a zamiast tego jest przydzielany adres .101 który jest z poza dozwolonego zakresu.

Nie wiem czym to jest spowodowane. Konfiguracja wygląda prawidłowo i wszystko wygląda jak by problem leżał w samym firmwarze routera który nie radzi sobie z tym o co go proszę.
Nie wykluczam mojego błędu lub braku wiedzy, dlatego postanowiłem zapytać.

Dzięki za pomoc.

Keadwen
wannabe
wannabe
Posty: 192
Rejestracja: 03 paź 2011, 07:14

#2

#2 Post autor: Keadwen »

Jak wyczyścisz DHCP lease po stronie hosta i serwera to bym osobiście powiedział, że bug w oprogramowaniu.

mi3t3k
member
member
Posty: 47
Rejestracja: 22 paź 2012, 21:31
Lokalizacja: Warsaw

#3

#3 Post autor: mi3t3k »

Co do nie przydzielania .97 to wygląda jak sytuacja tutaj.

W temacie tego że leasy idą powyżej .99 to tak jak napisał Seba bug w sofcie.
Jako workaround spróbuj statici wrzucić na początek - .2, .3, .4 i zobacz czy dynamiczne wpisy wtedy będą kolejnymi adresami.

Pozdr.
Mi3t3k

Hmrogrz
fresh
fresh
Posty: 2
Rejestracja: 24 lip 2014, 18:50

#4

#4 Post autor: Hmrogrz »

mi3t3k o tym samym pomyślałem bo ja adresuje komputery od końca. Spróbuje jutro od początku. Mimo tego z uwagi na ustawiony zakres, powyżej ip .99 nie powinien zostać przydzielony żaden adres i DHCP powinien odrzucić prośbę o dzierżawę z uwagi na koniec puli adresowej.

Soft mam najnowszy, wysłałem zapytanie do producenta w tej kwestii, zobaczymy co mi odpowie. W końcu jest to poczciwy techniclan więc cudów się nie spodziewam. Aczkolwiek skoro jest możliwość konfiguracji to powinna działać.

Co do zrzucenia dzierżawy to też spróbuję z tym jutro. Dzisiaj niestety nie mam już czasu żeby się tym bawić.

Dopowiem jeszcze że maszyna która dostała .101 do maszyna wirtualna. Aczkolwiek skoro router ją widzi jako kolejnego maca to nie powinno to robić różnicy.

ODPOWIEDZ