Kilka moich tekstów

Wszystko co nie mieści się w pozostałych kategoriach
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
peper
CCIE / Site Admin
CCIE / Site Admin
Posty: 5005
Rejestracja: 13 sie 2004, 12:19
Lokalizacja: Warsaw, PL
Kontakt:

Kilka moich tekstów

#1

#1 Post autor: peper »

Słuchajcie, nie jestem jakimś guru, cisco instruktorem czy adminem z niewiadomo ile lat praktyki na koncie. Daleko mi do tego. Jestem instruktorem żeglarstwa ale to nie ta bajka tym razem.

Dość czasochłonnym ale jednocześnie dobrym dla mnie sposobem uczenia się jest nie tyle robienie notatek co tworzenie własnych, bardziej skondensowanych tekstów. Do CCNA sobie darowałem, ale do CCNP teraz tak robię spowrotem. A skoro powstają teksty to niech będą one dla wszystkich a nie tylko dla mnie.

Zapraszam do mnie na stronę http://oceanic.wsisiz.edu.pl/~peper/index.php?site=docs gdzie umieszczać będę powyższe materiały. Obecnie ponieważ uczę się do BSCI są to teksty z tej dziedziny powstałe na podstawie Curriculum i książek CiscoPress.

Myślę, że osobom przygotowywującym się do certów coś mogą pomóc, osobom już ocertyfikowanym mogą się przydać dla przypomnienia. Jak już mówiłem nie uzurpuje sobie tytułu specjalisty i nie gwarantuję, że czegoś tam nie zakaszaniłem. Dlatego chętnie podyskutuję o zawartości dokumentów i usunę niedociągnięcia/błędy które mogły się tam wkraść tak aby materiały przedstawiały realną pożyteczną wartość dla osób zapoznających się z Cisco i technologią sieciową. Za wszelkie uwagi będę wdzięczny.

Pozdrawiam,

PS. Kontaktujcie się ze mną prosze na maila a nie na PM-a. Jest mi trochę łatwiej sprawdzać, odpisywać i magazynować pocztę.

Seba
CCIE/CCDE Site Admin
CCIE/CCDE Site Admin
Posty: 6223
Rejestracja: 15 lip 2004, 20:35
Lokalizacja: Warsaw, PL

#2

#2 Post autor: Seba »

Hi,

No że Ci się chce aż w takiej formie ;-)
Notatki oczywiście tak, ale raczej odręczne, tudzież system markerowy w materiałach drukowanych lub jakieś kolorowe zakładki w klasycznych ksiązkach.
No ale skoro już robisz takie notatki to w sumie dobrze, że je publikujesz
- pomożesz innym. bo dasz im wiedzę w pigułce z danego zagadnienia,
- pomożesz (być może) sobie, bo jak masz coś źle, a jakiś guru rzuci okiem to jakiegoś feedbacka dostaniesz :-)

Aha,
znalazłem bug'a u Ciebie na stronie, ponieważ wszystki linki zdo cisco-notatek prowadzą do dokumentu o osiąganiu spójności. Poniżej link do OSPF'a "http://oceanic.wsisiz.edu.pl/~peper/Doc ... rgence.pdf".

Popraw odnośniki, a może jakiś feedback będzie ;-)

Awatar użytkownika
WOJO
inner circle
inner circle
Posty: 174
Rejestracja: 05 sie 2003, 20:48
Lokalizacja: Lublin

Re: Kilka moich tekstów

#3

#3 Post autor: WOJO »

peper pisze:Słuchajcie, nie jestem jakimś guru, cisco instruktorem czy adminem z niewiadomo ile lat praktyki na koncie. Daleko mi do tego. Jestem instruktorem żeglarstwa ale to nie ta bajka tym razem.

Zapraszam do mnie na stronę
Jestem pod wrażeniem !
Nie przerobiłem jeszcze skryptów pod względem merytorycznym, jeżeli jednak będą pokroju strony i tekstów znajdujących się na niej, to wiele sobie po nich obiecuję :-)
Pozdrawiam i poproszę o więcej :-) !
WOJO

Awatar użytkownika
blaki
inner circle
inner circle
Posty: 197
Rejestracja: 22 sty 2004, 00:24
Lokalizacja: Wroclaw

#4

#4 Post autor: blaki »

ee no gratuluje tak ciekawych publikacji :) ja tez tworze cos w tym rodzaju, dokladniej mapy myslowe do szybkich i konkretnych powtorek. Jak znajde troche czasu i je dokoncze to rowniez postaram sie je udostepnic "dla mas" :)
W kazdym razie ten dokument o zbierznosci bardzo przydatny do powtorek, tak trzymaj :) :wink:
Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, aż znajduje się taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on to robi.

Awatar użytkownika
peper
CCIE / Site Admin
CCIE / Site Admin
Posty: 5005
Rejestracja: 13 sie 2004, 12:19
Lokalizacja: Warsaw, PL
Kontakt:

#5

#5 Post autor: peper »

Seba pisze: Aha,
znalazłem bug'a u Ciebie na stronie, ponieważ wszystki linki zdo cisco-notatek prowadzą do dokumentu o osiąganiu spójności. Poniżej link do OSPF'a "http://oceanic.wsisiz.edu.pl/~peper/Doc ... rgence.pdf".

Popraw odnośniki, a może jakiś feedback będzie ;-)
Dzieki, błąd w skrypcie :) Już działa

Awatar użytkownika
peper
CCIE / Site Admin
CCIE / Site Admin
Posty: 5005
Rejestracja: 13 sie 2004, 12:19
Lokalizacja: Warsaw, PL
Kontakt:

Re: Kilka moich tekstów

#6

#6 Post autor: peper »

WOJO pisze: Jestem pod wrażeniem !
Nie przerobiłem jeszcze skryptów pod względem merytorycznym, jeżeli jednak będą pokroju strony i tekstów znajdujących się na niej, to wiele sobie po nich obiecuję :-)
Pozdrawiam i poproszę o więcej :-) !
WOJO
Dzięki. Nie wiem tylko co tam ciekawego na stronie znalazłeś :) Skrypty z Cisco chciałbym by docelowo były tak wartościowe jak te z żeglarstwa co są tam na mojej stronie. Tylko, że tamte powstają już od kilku lat co roku coś jest zmieniane i uaktualniane w miare jak prowadze kursy.

Więcej będzie niedługo, właśnie otworzyłem kolejny rozdział książki i zaczynam zgłębiać tajniki wieloobszarowego OSPF :)

koziet
member
member
Posty: 24
Rejestracja: 11 mar 2005, 08:09

#7

#7 Post autor: koziet »

Jestem w trakcie czytania "Single Area OSPF". Zauważyłem tam kilka błędów merytorycznych:

Strona 4:
- "Sąsiad o najwyższym priorytecie wybierany jest jako BDR" -> powinno być DR
- "Z pozostałych routerów działajacych w obszarze jako BDR wybierany jest ten z najwyzszym priorytetem" -> tu nie jestem pewien ale wydaje mi się, że w danym obszarze jest tylko jeden BDR

Poza tym umieszczasz w tekście skróty nazw nie objaśniając ich np. DR, BDR, LSA itp. Dobrze było by wypisać od czago te skróty pochodzą (Designated Router, Backup Designated Router) oraz objaśnić co oznaczają (router desygnowany, zapasowy router desygnowany). Wiem, że każdy kto czyta ten post wie o co chodzi ale może chociaż tak dla przypomnienia.

Ogólnie podoba mi się twoja koncepcja i podziwiam chęć robienia czegoś takiego ot tak sobie.

Awatar użytkownika
peper
CCIE / Site Admin
CCIE / Site Admin
Posty: 5005
Rejestracja: 13 sie 2004, 12:19
Lokalizacja: Warsaw, PL
Kontakt:

#8

#8 Post autor: peper »

koziet pisze: - "Sąsiad o najwyższym priorytecie wybierany jest jako BDR" -> powinno być DR
Nie. Wczytaj się dokładnie w algorytm elekcji. Wybierany jest w pierwszym kroku BDR. Jeżeli nie ma w danym obszarze DR to BDR promowany jest na DR. W efekcie dostaje się to samo, czyli elekcję DRa, ale chodzi o proces. Wiesz jak Cisco może zadać pytanko o taki szczególik. Niby w pierwszym kroku dostajemy DR ale nie od razu tylko przez promocję wybranego BDRa jeżeli DRa w obszarze jeszcze nie ma.
koziet pisze: - "Z pozostałych routerów działajacych w obszarze jako BDR wybierany jest ten z najwyzszym priorytetem" -> tu nie jestem pewien ale wydaje mi się, że w danym obszarze jest tylko jeden BDR
No i tak jest przecież napisane. Wybierany jest ten z najwyższym priority. W kolejnym kroku jeżeli więcej niż jeden router ma takie samo priority to następuje elekcja na podstawie RID
koziet pisze: Poza tym umieszczasz w tekście skróty nazw nie objaśniając ich np. DR, BDR, LSA itp.
Przewiń do końca dokumentu, jest słowniczek :D
koziet pisze: Ogólnie podoba mi się twoja koncepcja i podziwiam chęć robienia czegoś takiego ot tak sobie.
Dzięki. Od kilku lat już mam żyłkę społecznika.

PaJacek
wannabe
wannabe
Posty: 115
Rejestracja: 02 lut 2004, 10:47
Lokalizacja: Warszawa

#9

#9 Post autor: PaJacek »

Ogolnie pomysl fajny, ale... malo dokladne te opisy... np OSPF elekcja DR'a i BDR'a jak juz wyzej wspomniano...
Co bedzie gdy priorytety beda takie same? Czyli np default w cisco = 1? Albo gdy bedzie 0, i to na wszystkich routerach w LAN'ie? Itd itp... :)

Duuuuzo pracy Cie czeka jeszcze :)

Jacek

Awatar użytkownika
peper
CCIE / Site Admin
CCIE / Site Admin
Posty: 5005
Rejestracja: 13 sie 2004, 12:19
Lokalizacja: Warsaw, PL
Kontakt:

#10

#10 Post autor: peper »

PaJacek pisze:Ogolnie pomysl fajny, ale... malo dokladne te opisy... np OSPF elekcja DR'a i BDR'a jak juz wyzej wspomniano...
Co bedzie gdy priorytety beda takie same? Czyli np default w cisco = 1? Albo gdy bedzie 0, i to na wszystkich routerach w LAN'ie? Itd itp... :)
Miedzy innymi dlatego dałem posta. Coś co dla mnie może być już jasne nie musi być dla innych. Pozbieram uwagi i dokument będzie się rozwijał. Mam nadzieję, że powstanie z tego coś pożytecznego.

BTW. Jak wszystkie będą miały priority = 1 następuje elekcja na podstawie RID. Natomiast jeżeli wszystkie będą miały priority = 0 to nie nastąpi żadna elekcja i OSPF wogóle nie zadziała. Mam rację? Drugi przypadek prawdę mówią nie przyszedł mi do głowy.
PaJacek pisze: Duuuuzo pracy Cie czeka jeszcze :)
To wiadomo :)

slimak

#11

#11 Post autor: slimak »

w skrocie powiem - dobra robota. Bardzo mnie cieszy ze takie "projekty" powstaja.

rts
wannabe
wannabe
Posty: 50
Rejestracja: 29 lip 2010, 13:50
Lokalizacja: Silesia
Kontakt:

#12

#12 Post autor: rts »

czy mozna prosic o ponowne udostepnienie materialow? podany link juz nie dziala :(

Awatar użytkownika
peper
CCIE / Site Admin
CCIE / Site Admin
Posty: 5005
Rejestracja: 13 sie 2004, 12:19
Lokalizacja: Warsaw, PL
Kontakt:

#13

#13 Post autor: peper »

U mnie nadal działa
Szkoła DevNet: https://szkoladevnet.pl


Facebook: https://www.facebook.com/Piotr.Wojciechowski.CCIE
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/peper
Twitter: https://www.twitter.com/PiotrW_CCIE

"Zapomniałem że od kilku lat wszyscy giną jakby nigdy ich nie miało być
w stu tysiącach jednakowych miast giną jak psy"

rts
wannabe
wannabe
Posty: 50
Rejestracja: 29 lip 2010, 13:50
Lokalizacja: Silesia
Kontakt:

#14

#14 Post autor: rts »

u mnie juz tez. chyba chwilowa slabosc... dzieki peper za materialy :)

ODPOWIEDZ