CCIE.pl

site 4 CCIE wannabies
Dzisiaj jest 17 gru 2017, 18:38

Strefa czasowa UTC+01:00

Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
Post #1 : 28 maja 2017, 21:23 
wannabe
wannabe
Awatar użytkownika

Cześć wszystkim, czy da się w jakiś sposób przyśpieszyć / zautomatyzować proces aktualizacji ios na routerach z serii 4k w przeciwieństwie do metody pendrive + konsola x 200+ ? :D Wymieniamy właśnie sprzęt i o ile z konfiguracją zamierzamy poradzić sobie za pomocą ciscortr.cfg + EEM, to ta metoda niestety nie działa w wersji softu w której przyszły do nas routery :( (po starcie router odczytując startowy konfig z pliku ciscortr.cfg umiera i pomaga tylko restart, a na nowszej wersji softu jest już OK).

Post #2 : 28 maja 2017, 22:59 
wannabe
wannabe
Awatar użytkownika

ja uzywam ciscocmd

http://www.linkedin.com/in/pwojtachnio
Potrzebujesz projektu na studia z zakresu Cisco Packet Tracer & GNS ? Just give me call :)

Do you have questions about CCIE.pl board ?
Just mail me :) patryk@ccie.pl

Post #3 : 29 maja 2017, 06:18 
CCIE
CCIE
Awatar użytkownika

Polecam ansible.

Post #4 : 29 maja 2017, 10:35 
wannabe
wannabe
Awatar użytkownika

Dziękuję za sugestię z podanymi narzędziami, ale wydaje mi się, że w moim przypadku mi nie pomogą, ponieważ moim problemem jest to, że mam routery bez konfiguracji, wyjęte dopiero co z pudełka i jedyną opcją, która mi przychodzi na myśl, żeby to jakoś szybko obskoczyć to podpinać pendrive do każdego routera, potem z cli copy usb0:XXX.bin bootflash:XXX.bin i reload. Chodzi o to czy ktoś ma pomysł jak to jeszcze przyśpieszyć...

Post #5 : 29 maja 2017, 11:37 
wannabe
wannabe

Cytuj:
Polecam ansible.
Ansible i consola ? czy zostal dodany jakis nowy feature o ktorym nie wiem ?

Jesli ma pudelka ktore niechca dzialac po pchaniu konfigu przez autoinstall i dhcp to musi najpierw je jakos skonfigurowac chociazby dla ssh i jakiego management interfase.

Jesli na poczatku masz tylko console to chyba niestety ale python i pexpect sie klania zeby zrobic podstawowy provisioning. Wszystko do zrobienia tylko troche pod gorke ;) ale do zrobienia.
Byle odpalic management i ssh a potem to nx-y chyba jakies api maja gdzie juz mozna jak czlowiek automatyzowac ?

Kiedys pamietam ze napisalem na szybko cos takiego do pchania konfigow przez console do srx-ow (mielismy ich troche ale bez dostepu do sieci tylko konsola) pamietam jak dzis jak mnie wkurzal ograniczony consol servera i musialem sleepy wrzucac co iles tam lini a konfigi mialy ich po kilka tysiecy ;) przez co mozna bylo isc na fajka i kawe podczas pusha ale takie uroki konsoli ;)

Ale generalnie zasada jest DHCP zero touch a potem jakis netconf

Post #6 : 31 maja 2017, 07:48 
wannabe
wannabe
Awatar użytkownika

Cytuj:
Cześć wszystkim, czy da się w jakiś sposób przyśpieszyć / zautomatyzować proces aktualizacji ios na routerach z serii 4k w przeciwieństwie do metody pendrive + konsola x 200+ ? :D Wymieniamy właśnie sprzęt i o ile z konfiguracją zamierzamy poradzić sobie za pomocą ciscortr.cfg + EEM, to ta metoda niestety nie działa w wersji softu w której przyszły do nas routery :( (po starcie router odczytując startowy konfig z pliku ciscortr.cfg umiera i pomaga tylko restart, a na nowszej wersji softu jest już OK).
Jeżeli to są nowe urządzenia wyciągane z pudeł to w zależności od modelu można pomyśleć o PnP czy iPXE.

Post #7 : 31 maja 2017, 16:39 
member
member

DHCP na zero touch (zeby miec ssh). Potem cos co zdalanie zrobiu upgrade. Moze byc nawet windows shell+ programik plink.exe (z katalogu putty).
Ostatnio milem 2 godz wolnego i cos podobnego napisalem - co zdalnie wrzuca konfigi przez ssh - przy pomocy plink.exe.
Wiem, ze pyton z paramiko lepszy- ale nie mialem mozliwosci zainstalowac. A expecta osobiscie nie trawie.

Post #8 : 31 maja 2017, 17:17 
wannabe
wannabe

Cytuj:
DHCP na zero touch (zeby miec ssh). Potem cos co zdalanie zrobiu upgrade. Moze byc nawet windows shell+ programik plink.exe (z katalogu putty).
Ostatnio milem 2 godz wolnego i cos podobnego napisalem - co zdalnie wrzuca konfigi przez ssh - przy pomocy plink.exe.
Wiem, ze pyton z paramiko lepszy- ale nie mialem mozliwosci zainstalowac. A expecta osobiscie nie trawie.
Jak masz juz ssh to uzywasz dostepnych api a nie python z paramiko ;) expecta / pexpecta mozesz nie trawic ale pokaz mi co masz lepszego jesli chodzi o console ?

Post #9 : 05 cze 2017, 23:05 
wannabe
wannabe
Awatar użytkownika

Z juniperem było by trochę łatwiej jest gotowa biblioteka py-junos-netconify.

Dość szybko ,ożna znaleźć dość prosty tutorial odnośnie konsoli i pythona
https://pynet.twb-tech.com/blog/automat ... erial.html
Pewnie mając serial + eth lub usb można by w podobny sposób taką akcję przeprowadzić.

Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00