Cisco - Gigabitowe switche z POE / najtansza cena za port

Wszystkie rozmowy związane z problemem z hardwarem, supportowanymi funkcjonalnościami, wydajnością urządzeń itp.
Wiadomość
Autor
sobol
member
member
Posty: 31
Rejestracja: 19 lis 2009, 17:46

Cisco - Gigabitowe switche z POE / najtansza cena za port

#1

#1 Post autor: sobol »

Witam

Przenosimy sie do nowego biura w ktorym zalozone jest 1200 aktywnych portow, kazdy z gigabitem i do polowy z nich beda podlaczone telefony.

Poczatkowo myslalem o 3560G-48-PS, cena jednego to okolo £4000, potrzebowalibysmy 25 sztuk. Wychodzi wiec maly majatek.

Czy sa jakies switche ktore oferuja wieksza ilosc portow niz 48 obsluguje gigabit i poe i jednostkowy koszt portu jest nizszy niz przy 3560G?

Dzieki
SoboL

dachowiec
member
member
Posty: 26
Rejestracja: 06 wrz 2009, 20:31

#2

#2 Post autor: dachowiec »

A nie wystarczy wam jakieś 2960 w warstwie dostępu ?? Zresztą na pewno jest sens inwestować w przełączniki 1 Gbps dla telefonów ?? A jeśli chodzi o komputery to dawać switche z PoE ?? Ja bym na twoim miejscu rozdzielił gniazda na tele i PC - dla tel switche 100 Mbps z PoE a dla PC switche 1000 Mbps bez PoE. Zaoszczędzisz dużo kasy ;]

A co do dużych switchy to musisz szukać czegoś wieżowego , wtedy masz np kilka slotów i do każdego np moduł z 48 portami ;]

Awatar użytkownika
dzogurt
CCIE
CCIE
Posty: 412
Rejestracja: 07 maja 2008, 11:58
Lokalizacja: Ostrava CZ

#3

#3 Post autor: dzogurt »

dachowiec pisze:A nie wystarczy wam jakieś 2960 w warstwie dostępu ?? Zresztą na pewno jest sens inwestować w przełączniki 1 Gbps dla telefonów ?? A jeśli chodzi o komputery to dawać switche z PoE ?? Ja bym na twoim miejscu rozdzielił gniazda na tele i PC - dla tel switche 100 Mbps z PoE a dla PC switche 1000 Mbps bez PoE. Zaoszczędzisz dużo kasy ;]

A co do dużych switchy to musisz szukać czegoś wieżowego , wtedy masz np kilka slotów i do każdego np moduł z 48 portami ;]
Dobry pomysl z rozdzieleniem portow na PoE i bez PoE, wybierz sobie switche, przemysl ile faktycznie potrzebujesz portow telefonicznych, a ile bedzie PC. Druga uwaga, gdy myslisz o PoE, warto wykorzystac telefony VoIP z wbudowanym portem rj45, gdzie mozesz podlaczyc PC. W ten sposob zaoszczedzisz na portach = switchach.
All men by nature desire knowledge
http://www.linkedin.com/in/marcinduma

dachowiec
member
member
Posty: 26
Rejestracja: 06 wrz 2009, 20:31

#4

#4 Post autor: dachowiec »

dzogurt pisze: Druga uwaga, gdy myslisz o PoE, warto wykorzystac telefony VoIP z wbudowanym portem rj45, gdzie mozesz podlaczyc PC. W ten sposob zaoszczedzisz na portach = switchach.
W sumie fajne rozwiązanie , ale jedna rzecz mi nie daje spokoju , w takim razie ciężko będzie oprzeć VLAN na portach jesli do jednego portu będzie przypisany PC i VOIP. Nie jestem obeznany bardzo w sprawach VOIP ale chyba sie telefony voipowe umieszcza w osobnym VLAN. Jak w takim razie sobie z tym poradzić ?

zibi45be
fresh
fresh
Posty: 8
Rejestracja: 16 mar 2008, 22:50
Lokalizacja: Brussels

#5

#5 Post autor: zibi45be »

dachowiec pisze:
W sumie fajne rozwiązanie , ale jedna rzecz mi nie daje spokoju , w takim razie ciężko będzie oprzeć VLAN na portach jesli do jednego portu będzie przypisany PC i VOIP. Nie jestem obeznany bardzo w sprawach VOIP ale chyba sie telefony voipowe umieszcza w osobnym VLAN. Jak w takim razie sobie z tym poradzić ?
ustawiasz port w specialnym przypadku trunka, komeda

#switchport voice vlan (vlan-id | dot1p | untagged| none)

Seba
CCIE/CCDE Site Admin
CCIE/CCDE Site Admin
Posty: 6223
Rejestracja: 15 lip 2004, 20:35
Lokalizacja: Warsaw, PL

#6

#6 Post autor: Seba »

Troche zalezy od tego jak te switche access sa rozmieszczone w budynku, bo moze sie np. okazac, ze taki 4500 z odpowiednimi kartami wyjdzie lepiej niz X switchy 3560/3750. Wszystko zalezy od wielu czynnikow i dawanie konkretnej propozycji mija sie troche z celem, bo jest zbyt wiele niewiadomych (przynajmniej na tym etapie).

Jesli wiesz o co chodzi w temacie, dawaj konkretna liste informacji (ilosc punktow dystrybucyjnych, ilosc miejsca w szafie, ile portow per punkt dystybucyjny z rozdzieleniem PoE/non-PoE, etc), albo zwroc sie o pomoc (jak mozna sie latwo domyslac odplatna) do jednego z wielu partnerow Cisco.
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
A. Einstein

Seba
CCIE/CCDE Site Admin
CCIE/CCDE Site Admin
Posty: 6223
Rejestracja: 15 lip 2004, 20:35
Lokalizacja: Warsaw, PL

#7

#7 Post autor: Seba »

Ja tylko dodam, ze nowe karty do 4500 to podobno potrafia obluzyc PoE do 30W (PoE+ IEEE 802.3at)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
A. Einstein

max239
wannabe
wannabe
Posty: 270
Rejestracja: 04 paź 2007, 09:22

#8

#8 Post autor: max239 »

sory za taki tekst...

ale z tego co sie orientowałem to w tym przypadku bardzo trafnym rozwiązaniem są switche HP :P

najtańszy port POE-Gigabit wychodzi

jak będzie trzeba to poszukam starych plików i wrzucę model

sobol
member
member
Posty: 31
Rejestracja: 19 lis 2009, 17:46

#9

#9 Post autor: sobol »

Czesc Seba

Switche beda wszystkie w jednym miejscu. W serwerowni nie ma ograniczenia miejsca.

Nie chcemy miec rozroznienia miedzy portami POE i nie. Powzsze propozycje zaoszczedzania piniedzy z osobnymi switchami POE i osobnymi tylko na komputery
na poczatku oszczedzaja kase. Ale nie w dluzszej perpsketywie gdzie ludzie musza tracic
swoj czas zeby przepinac kable.

Nie chcemy tez telefonow z uplinkiem dla komputera, pierwszy powod to ograniczenie predkosci do 100 mbitow ( z tego co sie orientuje ) a drugi taki ze uszkodzony telefon
rozlacza komputer.

Telefony beda pobieraly 7.5W.

Tak jak wyzej juz pisalem 1200 access portow gigabit, kazdy musi obslugiwac POE, ale tylko polowa z nich bedzie uzywana do POE.

Z gory dzieki za porady.

Pozdrawiam.
SoboL
Seba pisze:Troche zalezy od tego jak te switche access sa rozmieszczone w budynku, bo moze sie np. okazac, ze taki 4500 z odpowiednimi kartami wyjdzie lepiej niz X switchy 3560/3750. Wszystko zalezy od wielu czynnikow i dawanie konkretnej propozycji mija sie troche z celem, bo jest zbyt wiele niewiadomych (przynajmniej na tym etapie).

Jesli wiesz o co chodzi w temacie, dawaj konkretna liste informacji (ilosc punktow dystrybucyjnych, ilosc miejsca w szafie, ile portow per punkt dystybucyjny z rozdzieleniem PoE/non-PoE, etc), albo zwroc sie o pomoc (jak mozna sie latwo domyslac odplatna) do jednego z wielu partnerow Cisco.

Awatar użytkownika
tomekp
wannabe
wannabe
Posty: 176
Rejestracja: 24 lut 2009, 17:11
Lokalizacja: Warsaw
Kontakt:

#10

#10 Post autor: tomekp »

W sumie jesli chodzi o Cisco to niestety ceny jakie sa takie sa :) tutaj nic nie zmienisz.

Chyba ze mozesz zrezygnowac z L3 to bedzie cos taniej i Cisco. Do tego podstawa jest rozmowa z partnerem na temat ceny przy 25 sztukach i ocena sytuacji, nie ma sie co sugerowac cenami z internetu :)

Ewentualnie tak jak wyzej ktos juz wspomnial odskocznia w kierunku innej firmy np. Dell PowerConnect 6248P (do 15.4W na 48 portow z dodatkowym zasilaczem)... L3, ciekawa funkcjonalnosc lacznie z IPv6 no i sporo taniej...

Za wiele sie po prostu nie wykombinuje sprzet Cisco kosztuje swoje :)

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

#11

#11 Post autor: Kyniu »

sobol pisze:Nie chcemy tez telefonow z uplinkiem dla komputera, pierwszy powod to ograniczenie predkosci do 100 mbitow ( z tego co sie orientuje )


Źle się orientujesz. Są telefony z portami gigabit.
sobol pisze:a drugi taki ze uszkodzony telefon
rozlacza komputer.
Nie zawsze - zależy jakie to uszkodzenie. A i recepta jest prosta - wtedy wypinasz kabel z telefonu a wpinasz do komputera. A oszczędności to nie tylko porty na switchu ale też mniejsza ilość okablowania strukturalnego, mniej puszek, mniej gniazd, etc. etc.

Kyniu

sobolaqe1
wannabe
wannabe
Posty: 647
Rejestracja: 15 lut 2008, 11:09

#12

#12 Post autor: sobolaqe1 »

Kyniu pisze: Nie zawsze - zależy jakie to uszkodzenie. A i recepta jest prosta - wtedy wypinasz kabel z telefonu a wpinasz do komputera. A oszczędności to nie tylko porty na switchu ale też mniejsza ilość okablowania strukturalnego, mniej puszek, mniej gniazd, etc. etc.
Kyniu
szczerze mowiac to tak pod reka mam info o jakis 1300 komputerach podpietych poprzec ciscowe telefony i nie wiem czy w przeciagu 3-4 lat bylo z 20 przypadkow kiedy uszkodzony telefon odcial usera od sieci.... tak czy inaczej marginalne przypadki.

sobol
member
member
Posty: 31
Rejestracja: 19 lis 2009, 17:46

#13

#13 Post autor: sobol »

Mamy PBX firmy Alcatel i wszystkie telefony tez sa tej firmy. Do tej pory z 300 umarlo okolo 100 :/
Firma matka bedzie kupowala dla nas te same telefony 4019 tylko IP i mam obawy ze to sie nie sprawdzi.

Jesli chodzi o predkosc podlaczenia. Czy moze ktos potwierdzic ze telefon nie ma na to wplywu, tylko przepuszcza sygnaly elektyczne?

Pozdrawiam.
SoboL

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

#14

#14 Post autor: Kyniu »

sobol pisze:Jesli chodzi o predkosc podlaczenia. Czy moze ktos potwierdzic ze telefon nie ma na to wplywu, tylko przepuszcza sygnaly elektyczne?
Nie wiem jak to robi Alcatel (czytając o awaryjności sam nie wiem czego się spodziewać po ich produktach) ale w Cisco jest to trzyportowy switch (port Ethernet w który wpina się kabel z gniazdka, port dla komputera, a trzeci jest wewnętrznie podłączony do aparatu telefonicznego). No i nie jest to aż taki głupi switch bo radzi sobie z VLAN'ami.

Kyniu

sobol
member
member
Posty: 31
Rejestracja: 19 lis 2009, 17:46

#15

#15 Post autor: sobol »

Czyli jesli ma wewnetrzny switch to predkosc komputera bedzie uzalezniona od tego ile telefon maksymalnie wyciaga?

SoboL
Kyniu pisze:
sobol pisze:Jesli chodzi o predkosc podlaczenia. Czy moze ktos potwierdzic ze telefon nie ma na to wplywu, tylko przepuszcza sygnaly elektyczne?
Nie wiem jak to robi Alcatel (czytając o awaryjności sam nie wiem czego się spodziewać po ich produktach) ale w Cisco jest to trzyportowy switch (port Ethernet w który wpina się kabel z gniazdka, port dla komputera, a trzeci jest wewnętrznie podłączony do aparatu telefonicznego). No i nie jest to aż taki głupi switch bo radzi sobie z VLAN'ami.

Kyniu

ODPOWIEDZ