gbic do OS2 single mode fibre

Wszystkie rozmowy związane z problemem z hardwarem, supportowanymi funkcjonalnościami, wydajnością urządzeń itp.
Wiadomość
Autor
BartB
wannabe
wannabe
Posty: 54
Rejestracja: 25 cze 2010, 00:27
Lokalizacja: Leeds

gbic do OS2 single mode fibre

#1

#1 Post autor: BartB »

WItam,

Jaki gbic do OS2 single mode fibre?? Zdaje mi sie ze bedzie to GLC-LH-SM, ale problem polega na tym ze na stronie cisco pisza ze na krotki dystans bedzie trzeba instalowac jakiegos rodzaju "tlumik". W naszym wypadku maksymaplna dlugos fibre to moze 200M.

Nie mam kompletnie pojecia jak do tego sie zabrac, w dodatku koszt jednego gbic jest ogromny i zakup 10 na raz mogl by sie zakonczyc zle. W wypadku jak bym wybralem zly sprzet.

Jak ma ktos jakies doswaidczenie to prosze o odpowiedz.

Keadwen
wannabe
wannabe
Posty: 192
Rejestracja: 03 paź 2011, 07:14

#2

#2 Post autor: Keadwen »

Zwiń włókno z 3-4 razy wokół promienia ~4cm to przytłumisz sygnał o około 3dB.
Chociaż oczywistym jest, że zdecydowanie lepiej jest zastosować tłumik optyczny. Kwestia jest taka, żebyś sobie wyznaczył budżet mocy. Z tego co wyszukałem to GLC-LH-SM ma 23dB zapasu, co oznacza, że na tych 200m można stosować tłumik.
Link do danych katalogowych
Poziom tłumienia zależeć będzie od parametrów światłowodu, ale tutaj to już prosta matematyka:
-3dBm - tłumienie_włókna_200m - tłumienie_tłumika ~= -10dBm (nadal będziesz miał 9dB zapasu)
Jeżeli przekroczysz (lub będziesz blisko wartości maksymalnej) moc wejściową fotodetektora zapewne będzie działać, ale powodować to będzie nieodwracalne zmiany struktury półprzewodnika (utrata czułości).

BartB
wannabe
wannabe
Posty: 54
Rejestracja: 25 cze 2010, 00:27
Lokalizacja: Leeds

#3

#3 Post autor: BartB »

Niestety fiber jest juz zainstalowany, wszystko podlaczone pod fiber patch panel wiec nie bede w stanie zwinac wlokna. Druga sprawa to sumie to nie palnowalismy uzywac tlumika optycznego, i moje pytanie jest w takim wypadku: Czy bedzie dzialac bez tlumika optycznego ??

aron
CCIE
CCIE
Posty: 561
Rejestracja: 05 paź 2004, 18:46
Lokalizacja: waw, PL

#4

#4 Post autor: aron »

Bedzie dzialac. Maksymalna moc nadawcza tego modulu jest rowna maksymalnej mocy na wejsciu wiec nawet laczac takiego moduly krotkim patchcorem nic nie spalisz.

Keadwen
wannabe
wannabe
Posty: 192
Rejestracja: 03 paź 2011, 07:14

#5

#5 Post autor: Keadwen »

Jeżeli instalacja jest poprawna to tak, bo w specyfikacji masz podane że:
Maximum Output Power -3dBm
Maximum Input Power -3dBm.

Powinno to działać, chociaż masz tłumienie rzędu 0,6-0,8 dB uwzględniając złącza i włókno. Ja osobiście poszedłbym w dodatkowe tłumienie rzędu 10dB. Ciężko mi tutaj powiedzieć czy są jakieś patch-panelowe tłumiki bo tutaj nie chce uprawiać wolnej twórczości.

Pozdrawiam

BartB
wannabe
wannabe
Posty: 54
Rejestracja: 25 cze 2010, 00:27
Lokalizacja: Leeds

#6

#6 Post autor: BartB »

witam,


Dzieki wielkie za odpowiedzi, w poniedzialek sie okrze czy bedzie dzialac na 100 procent.

mhuba
wannabe
wannabe
Posty: 846
Rejestracja: 07 lis 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań, Szczecin

#7

#7 Post autor: mhuba »

Abstrachując od problemu czy jest potrzebny czy nie.
Tłumik można dobrać, kupić za groszę i założyć na moduł SFP LC np coś takiego: http://www.atel.com.pl/produkt.php?hash=06809

Pozdrawiam
mHuba

ODPOWIEDZ