Lab do ccna i ccnp

Wszystkie rozmowy związane z problemem z hardwarem, supportowanymi funkcjonalnościami, wydajnością urządzeń itp.
Wiadomość
Autor
santo
member
member
Posty: 40
Rejestracja: 22 maja 2008, 11:43

Lab do ccna i ccnp

#1

#1 Post autor: santo »

Witam znalazłem takie coś na allegro:
1x szafa 580x400 z drzwiami szklanymi 18 U
3x Cisco Router 2611XM 128D/32F (dwa porty fastethernet)
3x karta WIC-2T (2-Port Serial WAN Interface Card) do routera 2611xm
1x Cisco Router 2522
2x Cisco Catalyst Switch 2950C
1x Cisco Catalyst Switch 3550 PWR
Dodatkowo w zestawie kable:
- konsolowe
- patchord
- patchord cross-over
- kable back to back DB60<>SS
- kable zasilające
i takie pytanie opłaca się kupować i potencjalnie ile można było by dać (sprzęt używany oczywiście) i czy wystarczy do ccnp?


\\EDIT: znaczniki

gryglas
Ostatnio zmieniony 01 lip 2013, 11:06 przez santo, łącznie zmieniany 1 raz.

JulietCharlie
wannabe
wannabe
Posty: 195
Rejestracja: 06 lut 2012, 01:31

Re: Lab do ccna i ccnp

#2

#2 Post autor: JulietCharlie »

i takie pytanie opłaca się kupować i potencjalnie ile można było by dać (sprzęt używany oczywiście) i czy wystarczy do ccnp?
Do CCNA wystarczy Packet Tracer.
Do CCNP imho lepiej bylo by posiadac 2x 3550 i 1 lub 2x 2950 plus komputer z GNS, a brakujacy lab z Private Vlan przelabowac na wynajetym labie CCNP.

Ale podany lab powienien wystarczyc jako absolutne minimum do CCNP, z uzupelnieniem tego co brakuje na wynajetym 3560 - oczywiscie zakladajac ze dojdzie GNS.
Shoot for the moon.
Even if you miss it you will land among the stars.

santo
member
member
Posty: 40
Rejestracja: 22 maja 2008, 11:43

#3

#3 Post autor: santo »

a jak to wygląda kwotowo za to?

JulietCharlie
wannabe
wannabe
Posty: 195
Rejestracja: 06 lut 2012, 01:31

#4

#4 Post autor: JulietCharlie »

santo pisze:a jak to wygląda kwotowo za to?
Packet tracer gratis,

na ebay/allgro: 2950 => rownowartos okolo 30 EUR za sztuke plus wysylka
3550 => okolo 100-120 EUR za sztuke plus wysylka,
GNS gratis, tylko komp musisz miec mocny. IOSy do GNSa gratis (jak sobie sciagniesz z sieci( - cisco na to zamyka oczy i udaje ze nie widzi. Imho polityka calkiem sluszna.
Jesli myslisz o 3560 to juz ceny laduja w granicach 300 EUR i wiecej w zaleznosci od wersji.


Oczywiscie wszystko moze byc uzywane tylko do celow naukowych.
Shoot for the moon.
Even if you miss it you will land among the stars.

lucc84
member
member
Posty: 26
Rejestracja: 20 sie 2012, 09:00

#5

#5 Post autor: lucc84 »

Jeżeli chcesz zbudowac lab CCNA/CCNP to oprócz tych porad wcześniejszych ja bym zastanowił się nad kupnem jakiegoś Terminala np Cisco 2511 lub 2509 niezastąpionego w labie.

Awatar użytkownika
garfield
CCIE
CCIE
Posty: 2882
Rejestracja: 25 sie 2006, 18:32
Lokalizacja: Gdynia

#6

#6 Post autor: garfield »

Hej

Przeszedłem przez te ścieżki co opisujecie i mogę powiedzieć tyle:
ccna - packet tracer + GNS (albo obecnie IOU) + !jako opcja! kilka sesji INE żeby przećwiczyć switching (max 3-4 każda to 3h po 12tokenów czyli 12 USD)
ccnp - GNS (albo obecnie IOU) + kilka sesji INE żeby przećwiczyć switching (3-4 sesje, STP juz w CCNA przerobione wiec to powtorka - tutaj zostaje kilka ficzerow do przeklikania i zobaczenia jak to działa)

Czyli koszt to ilosc sesji x 12 USD (czyli w powyższym około 100 USD - powiedziałbym że nie za dużo nawet na budżet domowo/studencki) za dostęp do prawdziwych switchy 3560

Jak switching z głowa sie przerobi (czyli ZROZUMIE JAK działa a nie jak się konfiguruje) to masz 90% materiału potrzebnego ze switchingu na CCIE RS z głowy

Własne pudła maja sens przy ścieżce Voice tylko - o tym pisałem w osobnym poście
Remember that the lab is just looking for reachability and not “optimal reachability”.

JulietCharlie
wannabe
wannabe
Posty: 195
Rejestracja: 06 lut 2012, 01:31

#7

#7 Post autor: JulietCharlie »

kilka sesji INE żeby przećwiczyć switching (3-4 sesje...
Tez o tym myslalem, o tym zeby wykupic INE na godziny. Potem sie dowiedzialem ze mam dostep do firmowego LABa gratis. :D
Rezerwujesz sesje np. na 4h, czegos nie zdazysz przetestowac, sesja wygasa. Chcesz pocwiczyc dalej - juz zajete, zmiana planow. Rezerwuje na kolejny dzien, okazalo sie ze cos wypadlo, nie masz mozliwosci skorzystac, a ze zarezerwowane to juz godziny przepadly.
Dla niektorych dzierzawa LABa zdalnego na godziny moze byc ciekawa, ale tez nie dla kazdego.
Osobiscie wybralem wersje LABa domowego z 2950/3550, potem doszlo 3560, poszlo 2950, ale z zamiarem tak jak mowisz - wykorzystania w przyszlosci m. innymi do voice, i dokladnego przecwiczenia do CCIE, z niuansami niuansow wlacznie. Zdanie CCNP z zakupem LABa juz mi sie oplacilo, bo zarobki wzrosly na tyle ze sprzet sie szybko zwrocil. Zawsze mozna go sprzedac po egzaminach po niewiele nizszej cenie.

No i nie kazdy jest taki zdolny jak Ty garfield zeby mu 3-4 sesje na zrobienie CCNP wystarczyly. :wink:

A czy Ty Garfield robiles swoje CCNP Switch (a raczej jego wczesniejszy odpowiednik) na zdalnym labie? :P
Shoot for the moon.
Even if you miss it you will land among the stars.

Awatar użytkownika
garfield
CCIE
CCIE
Posty: 2882
Rejestracja: 25 sie 2006, 18:32
Lokalizacja: Gdynia

#8

#8 Post autor: garfield »

Ja wyraźnie napisałem że 3-4 sesje na przećwiczenie switchingu,
Kilka razy już pisałem że komend to nawet małpe się nauczy ważne jest zrozumienie jak coś działa a do tego trzeba poczytać a nie poklikać
Jak się zrozumie logikę to na wyklikanie każdej kombinacji 9-12h naprawdę wystarczy
Ja zdawałem stary dobry BCMSN a przygotowywałem się na Boson CCNP NetSim czy jakoś tak to się nazywało - i jakoś wystarczyło (o czymś takim jak INE jeszcze nie słyszałem nawet)
Remember that the lab is just looking for reachability and not “optimal reachability”.

JulietCharlie
wannabe
wannabe
Posty: 195
Rejestracja: 06 lut 2012, 01:31

#9

#9 Post autor: JulietCharlie »

Ja zdawałem stary dobry BCMSN
Czy to znaczy ze obecny CCNP_Switch oceniasz jako gorszy? Jesli tak to dlaczego?
Shoot for the moon.
Even if you miss it you will land among the stars.

Awatar użytkownika
garfield
CCIE
CCIE
Posty: 2882
Rejestracja: 25 sie 2006, 18:32
Lokalizacja: Gdynia

#10

#10 Post autor: garfield »

JulietCharlie pisze:
Ja zdawałem stary dobry BCMSN
Czy to znaczy ze obecny CCNP_Switch oceniasz jako gorszy? Jesli tak to dlaczego?
nie nie spokojnie :) nawet nie wiem co jest obecnie w wymaganiach na ccnp_switch
Remember that the lab is just looking for reachability and not “optimal reachability”.

ODPOWIEDZ