Karta liniowa 8x10GB do Catalyst 6500 co wybać?

Wszystkie rozmowy związane z problemem z hardwarem, supportowanymi funkcjonalnościami, wydajnością urządzeń itp.
Wiadomość
Autor
bart
wannabe
wannabe
Posty: 464
Rejestracja: 09 maja 2005, 10:33
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Karta liniowa 8x10GB do Catalyst 6500 co wybać?

#1

#1 Post autor: bart »

Mam taki problem bardziej można powiedzieć finansowy ;)
Potrzebuję do Cat 6500 dokupić kartę liniową 8 x 10GB i zastanawiam się czy brać dalej wkładki dla światłowodu MM czy zainwestować już w SM? Czy dalej różnica w cenie między MM a SM jest dosyć wysoka czy jednak już trochę się powoli zrównują?
Aktualnie mam takie karty:
WS-X6908-10G-2T
X2-10GB-SR (8 sztuk oczywiście)
WS-F6K-DFC4-E
WS-X6908-10G

Jakby ktoś mógł trochę rzucić światła w tym temacie to byłby bardzo wdzięczny.

Seba
CCIE/CCDE Site Admin
CCIE/CCDE Site Admin
Posty: 6223
Rejestracja: 15 lip 2004, 20:35
Lokalizacja: Warsaw, PL

#2

#2 Post autor: Seba »

Dobór wkładek optycznych w kontekście MultiMode vs. SingleMode to raczej jest zależny od tego na jakich typach światłowodu masz zbudowaną infrastrukturę światłowodową, a nie elementów ceny, czy jakiegokolwiek innego "widzi mi się".
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
A. Einstein

jarek6
wannabe
wannabe
Posty: 212
Rejestracja: 07 lut 2008, 17:56

#3

#3 Post autor: jarek6 »

... albo wez wkladki 3rd-party i roznica cenowa nie bedzie taka kosmiczna pomiedzy SM a MM. Za to bedzie duuuza pomiedzy 3rd-party a Cisco'wymi. Czy dzialaja ? Tak bez problemu od wielu lat w wielu Cat6500 i nie tylko - wazne zeby byly dobre.

double.decode
wannabe
wannabe
Posty: 321
Rejestracja: 15 kwie 2009, 18:31

Re: Karta liniowa 8x10GB do Catalyst 6500 co wybać?

#4

#4 Post autor: double.decode »

bart pisze:Mam taki problem bardziej można powiedzieć finansowy ;)
Potrzebuję do Cat 6500 dokupić kartę liniową 8 x 10GB i zastanawiam się czy brać dalej wkładki dla światłowodu MM czy zainwestować już w SM? Czy dalej różnica w cenie między MM a SM jest dosyć wysoka czy jednak już trochę się powoli zrównują?
Aktualnie mam takie karty:
WS-X6908-10G-2T
X2-10GB-SR (8 sztuk oczywiście)
WS-F6K-DFC4-E
WS-X6908-10G

Jakby ktoś mógł trochę rzucić światła w tym temacie to byłby bardzo wdzięczny.
A jakie masz światłowody? Bo to determinuje rodzaj transceivera. Jeśli infrastruktury nie masz wcale i dopiero będziesz ją budował, to prawdopodobnie rozsądniej iść w rozwiązania SM niż MM. Nie wspomniałeś też o module LRM (na włókna MM i SM, pracuje w oknie 1310nm), jest AFAIR porównywalny cenowo do SR a jeśli masz jakieś stare i krótkie szkło SM to będzie tańszy niż LR/LH. Możesz też pójść w stronę zamienników, są istotnie tańsze ale to już bardziej kwestia polityki w firmie. Ja używam zarówno oryginałów jak i zamienników GBC Photonics i jestem b. zadowolony (w sumie około 100 sztuk wszystkich rodzajów).

bart
wannabe
wannabe
Posty: 464
Rejestracja: 09 maja 2005, 10:33
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

#5

#5 Post autor: bart »

Aktualnie wszystko jest na MM ale te nowe karty będą miały dokładane włókna stąd moje pytanie czy trzymać się tego co mam i po prostu rozszerzyć to co już jest zrobione o identycznie to samo czy lepiej pójść trochę do przodu i zainwestować w SM. Co do wkładek to będą raczej oryginalne Cisco tak jak jest do tej pory w firmie aczkolwiek głowy sobie urwać nie dam. Pytam przede wszystkim dlatego, bo aż tak bardzo się w tym temacie nie znam (szczególnie cen i doboru sprzętu) a potrzebuję ocenić z grubego palca jaki będzie koszt takiej karty (jak podałem w pierwszym poście) na MM albo na SM - znaczy na MM to już sobie wyszukałem w jakimś cenniku GPL Cisco. Czy dla SM zmieni mi się tylko rodzaj wkładek X2-10GB-SR a reszta może zostać taka sama?

bart
wannabe
wannabe
Posty: 464
Rejestracja: 09 maja 2005, 10:33
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

#6

#6 Post autor: bart »

Tak się jeszcze zastanawiam, bo miałem chwilkę i przeczytałem wątek obok mojego "Switche 10Gbit/s do serwerowni na 14-20 serwerów" i jak widzę mam bardzo podobną sytuację. Będzie rozbudowany LAN o 3-4 szafy typu blade (wstępnie). Z każdej szafy po 4x10GB. Aktualnie są 6k5 i ma wolne 3 sloty. Teraz się zastanawiam, bo jeżeli okaże się że szaf nie będzie 4 tylko np 5 - wiadomo różnie to bywa, to wtedy jedna karta nie wystarczy tylko dwie ale wtedy zostanie jeden wolny slot na 6k5. Jak jeszcze zaczną dokładać kolejne blade to zrobi się powoli sufit. Czy nie lepiej pójść w stronę jak kolega debianek i zakupić do obsługi tych blade właśnie w 2 x Nexus 5k?

PS tak czy siak temat MM czy SM zostaje tutaj jak najbardziej aktualny :)

horac

#7

#7 Post autor: horac »

Ile masz tych 6500 ? jeden czy dwa w VSS ?

Jesli jeden to lepiej kupic 6500 i zrobic VSS i rozlozyc karty liniowe miedzy VSSa

2x N5K tez ma sens, tylko nie ma takiego wsparcia dla service module jak 6500. Wiec jak nie planujesz uzywac service card typu ACE, FWSM czy ASA to N5k tez jest jakas alternatywa. Ty jednak masz juz jedno 6500 wiec lepiej dokupic drugie i zrobic VSS (jesli go nie masz jeszcze)

z Nexusa 5k plyna jeszcze korzysci w postaci VPC, a jak planujesz mocna rozbudowe serwerow to i FabricPath w pozniejszym rozwoju.

bart
wannabe
wannabe
Posty: 464
Rejestracja: 09 maja 2005, 10:33
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

#8

#8 Post autor: bart »

horac pisze:Ile masz tych 6500 ? jeden czy dwa w VSS ?

Jesli jeden to lepiej kupic 6500 i zrobic VSS i rozlozyc karty liniowe miedzy VSSa

2x N5K tez ma sens, tylko nie ma takiego wsparcia dla service module jak 6500. Wiec jak nie planujesz uzywac service card typu ACE, FWSM czy ASA to N5k tez jest jakas alternatywa. Ty jednak masz juz jedno 6500 wiec lepiej dokupic drugie i zrobic VSS (jesli go nie masz jeszcze)

z Nexusa 5k plyna jeszcze korzysci w postaci VPC, a jak planujesz mocna rozbudowe serwerow to i FabricPath w pozniejszym rozwoju.
Są dwa 6k5 i oczywiście VSS jest. Moduły są już odpowiednie wstawione aczkolwiek ciężko powiedzieć czy nie będzie potrzeby za jakiś czas dołożyć kolejnego. Jako, że zostały tylko 3 wolne sloty to dlatego też się zastanawiam w którą stronę się skierować. Jak się dodatkowo zorientowałem mam wolny tylko jeden port na każdej karcie, więc do podłączenia tych N5K to tak trochę średnio, bo chyba raczej wypadałoby zrobić 4 x 10GB aby nie było to wąskim gardłem.

double.decode
wannabe
wannabe
Posty: 321
Rejestracja: 15 kwie 2009, 18:31

#9

#9 Post autor: double.decode »

bart pisze:Aktualnie wszystko jest na MM ale te nowe karty będą miały dokładane włókna stąd moje pytanie czy trzymać się tego co mam i po prostu rozszerzyć to co już jest zrobione o identycznie to samo czy lepiej pójść trochę do przodu i zainwestować w SM.
Jeśli dobrze rozumiem z reszty wątku i cała instalacja zamyka się w jednym pomieszczeniu (=krótki dystans) a istniejąca infrastruktura jest na MMF, to faktycznie lepiej zostać przy tym rozwiązaniu.
Co do wkładek to będą raczej oryginalne Cisco tak jak jest do tej pory w firmie aczkolwiek głowy sobie urwać nie dam. Pytam przede wszystkim dlatego, bo aż tak bardzo się w tym temacie nie znam (szczególnie cen i doboru sprzętu) a potrzebuję ocenić z grubego palca jaki będzie koszt takiej karty (jak podałem w pierwszym poście) na MM albo na SM - znaczy na MM to już sobie wyszukałem w jakimś cenniku GPL Cisco. Czy dla SM zmieni mi się tylko rodzaj wkładek X2-10GB-SR a reszta może zostać taka sama?
Karta jest jedna, różnica jest wyłącznie we wkładkach - X2-10GB-SR czy X2-10GB-LR; LR są mniej więcej 2-3 krotnie droższe.

double.decode
wannabe
wannabe
Posty: 321
Rejestracja: 15 kwie 2009, 18:31

#10

#10 Post autor: double.decode »

bart pisze:Tak się jeszcze zastanawiam, bo miałem chwilkę i przeczytałem wątek obok mojego "Switche 10Gbit/s do serwerowni na 14-20 serwerów" i jak widzę mam bardzo podobną sytuację. Będzie rozbudowany LAN o 3-4 szafy typu blade (wstępnie). Z każdej szafy po 4x10GB. Aktualnie są 6k5 i ma wolne 3 sloty. Teraz się zastanawiam, bo jeżeli okaże się że szaf nie będzie 4 tylko np 5 - wiadomo różnie to bywa, to wtedy jedna karta nie wystarczy tylko dwie ale wtedy zostanie jeden wolny slot na 6k5. Jak jeszcze zaczną dokładać kolejne blade to zrobi się powoli sufit. Czy nie lepiej pójść w stronę jak kolega debianek i zakupić do obsługi tych blade właśnie w 2 x Nexus 5k?

PS tak czy siak temat MM czy SM zostaje tutaj jak najbardziej aktualny :)
Tak na marginesie, masz też kartę WS-X6816-10G-2T z 16x 10G, ceny nie znam, ale jak pamiętam z poprzedniej generacji kart 6708/6716 to różnica w cenie była rzędu 10%. (Ale AFAIR w odróżnieniu od 6808, karta WS-X6816-10T-2T w domyślnym trybie pracuje z oversubskrypcją).

marcinpsk
member
member
Posty: 39
Rejestracja: 14 mar 2008, 20:22

#11

#11 Post autor: marcinpsk »

Tak troche obok tematu, ale do X2 sa adaptery na SFP+ (zeby daleko nie szukac, w ofercie Cisco). Cenowo to wychodzi chyba porownywalnie (X2 vs adapter z SFP+) - a przynajmniej nie wyrzuca sie dosc duzych kwot na zabytek (X2).

bart
wannabe
wannabe
Posty: 464
Rejestracja: 09 maja 2005, 10:33
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

#12

#12 Post autor: bart »

marcinpsk pisze:Tak troche obok tematu, ale do X2 sa adaptery na SFP+ (zeby daleko nie szukac, w ofercie Cisco). Cenowo to wychodzi chyba porownywalnie (X2 vs adapter z SFP+) - a przynajmniej nie wyrzuca sie dosc duzych kwot na zabytek (X2).
To by było chyba niezłe rozwiązanie na SFP+. A możesz naświetlić mniej więcej pod jaką nazwą szukać tego adaptera?

double.decode
wannabe
wannabe
Posty: 321
Rejestracja: 15 kwie 2009, 18:31

#13

#13 Post autor: double.decode »

bart pisze:
marcinpsk pisze:Tak troche obok tematu, ale do X2 sa adaptery na SFP+ (zeby daleko nie szukac, w ofercie Cisco). Cenowo to wychodzi chyba porownywalnie (X2 vs adapter z SFP+) - a przynajmniej nie wyrzuca sie dosc duzych kwot na zabytek (X2).
To by było chyba niezłe rozwiązanie na SFP+. A możesz naświetlić mniej więcej pod jaką nazwą szukać tego adaptera?
OneX
http://www.cisco.com/en/US/prod/collate ... 47521.html

bart
wannabe
wannabe
Posty: 464
Rejestracja: 09 maja 2005, 10:33
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

#14

#14 Post autor: bart »

Dzięki

ODPOWIEDZ