Cisco Copper switch 10Gb/Rj45

Wszystkie rozmowy związane z problemem z hardwarem, supportowanymi funkcjonalnościami, wydajnością urządzeń itp.
Wiadomość
Autor
presario
member
member
Posty: 25
Rejestracja: 11 paź 2010, 21:38

Cisco Copper switch 10Gb/Rj45

#1

#1 Post autor: presario »

Hej,

Czy Cisco oferuje jakies tansze rozwiazanie z portami L2/L3 10Gb RJ45 niz Catalyst 4900m + wkladka 8x10gb RJ45 ?

Pozdrawiam

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

Re: Cisco Copper switch 10Gb/Rj45

#2

#2 Post autor: lbromirs »

presario pisze:Hej,

Czy Cisco oferuje jakies tansze rozwiazanie z portami L2/L3 10Gb RJ45 niz Catalyst 4900m + wkladka 8x10gb RJ45 ?

Pozdrawiam
A jakie masz wymagania co do tego urządzenia? Co ma robić? Ile ma być tych portów?

presario
member
member
Posty: 25
Rejestracja: 11 paź 2010, 21:38

#3

#3 Post autor: presario »

Chciałbym zwiększyć szybkość backupu danych z wszystkich serwerów fizycznych i clustrów vmware tak, aby backup tygodniowy, zawierający pełną kopię wszystkiego, mieścił się w 2 dni. Aktualnie zajmuje to troszkę ponad 3 dni.

Przepływa danych pomiędzy hostami a serwerem backupu wygląda mniej więcej tak :
Obrazek

Wstępnie myślę o :
- dołożeniu wkładki 10Gb do 3750x w budynku 1 i podłączeniu przez nią Backup Hosta.
- dołożeniu dwóch wkładek 10Gb do 3750x ( budynek 2 ) i podłączeniu do nich, jakiegoś switcha 10Gb a wszystkie hosty/serwer podłączyc do nowego switcha 10Gb.

Awatar użytkownika
krisiasty
wannabe
wannabe
Posty: 483
Rejestracja: 07 lut 2006, 22:26
Lokalizacja: Gdańsk

#4

#4 Post autor: krisiasty »

1. ilość portów?
2. budżet?
3. czym to backupujesz? może powinieneś zmienić narzędzie do backupu na jakiegoś veeam-a, avamara czy cokolwiek co robi deduplikację na źródle...

do serwerów mogę polecić nexus-a 3172tq, jak potrzebujesz spiąć go po 10GE światłem z innym switchem, to albo kupujesz kabel breakout (40GE->4x 10GE), albo zwykłą wkładkę QSFP 40GE SR4 i zewnętrzną kasetę MPO12-> 4x LC, albo moduł CVR-QSFP-SFP10G (konwersja z QSFP na SFP+), ale to chyba najdroższa opcja i najmniej efektywna jeśli chodzi o wykorzystanie portów 40GE.

presario
member
member
Posty: 25
Rejestracja: 11 paź 2010, 21:38

#5

#5 Post autor: presario »

1) minimum 10
2) najpierw propozycja, później szukanie budżetu :D
3) Symantec BackupExec

Myslalem nad zmiana systemu/sposobu backupowania ale.... nie wazne co zrobie i tak bede ograniczony max. polaczeniem 1Gb/s host-host.

Cisco Nexus 3172TQ Switch prezentuje sie calkiem przyzwoicie :) poczytam, dzieki.

Awatar użytkownika
konradrz
CCIE
CCIE
Posty: 400
Rejestracja: 23 sty 2008, 14:21
Lokalizacja: Singapore, SG
Kontakt:

#6

#6 Post autor: konradrz »

presario pisze:Myslalem nad zmiana systemu/sposobu backupowania ale.... nie wazne co zrobie i tak bede ograniczony max. polaczeniem 1Gb/s host-host.
Nnnnnie do końca. Wg Twojego obrazka serwer jest podpięty kilkoma kablami (port-channel/bonding). Jeśli Twój software backupowy potrafi nawiązać więcej niż jedną sesję na raz, to ruch powinien się rozłożyć na oba porty.

Ale fakt, zmiana 1G->10G da Ci wymierny zysk. O ile oczywiście serwery są z tego tysiąclecia :) (stare serwery miały kłopoty z wysycaniem 10G)

presario
member
member
Posty: 25
Rejestracja: 11 paź 2010, 21:38

#7

#7 Post autor: presario »

Co do multisesji, mam to na uwadze i juz zaplanowalem odpowiednie testy.
Wiekszosc moich serwerow posiada wbudowana karte 10Gb, wiec nie powinno byc tak zle ;)
Wydaje mi sie, ze i tak nie wysyce 10Gb, mam sporo innych ograniczen takich jak np. macierz.

Awatar użytkownika
krisiasty
wannabe
wannabe
Posty: 483
Rejestracja: 07 lut 2006, 22:26
Lokalizacja: Gdańsk

#8

#8 Post autor: krisiasty »

presario pisze: 3) Symantec BackupExec

Myslalem nad zmiana systemu/sposobu backupowania ale.... nie wazne co zrobie i tak bede ograniczony max. polaczeniem 1Gb/s host-host.
stosowanie systemów które potrafią robić deduplikację na źródle powoduje że po sieci przesyłanych jest relatywnie niedużo danych, więc różnica w czasie wykonywania backupów może być KOLOSALNA (może, ale nie musi, bo to zależy m.in. od zmienności danych).
w efekcie taki backup może trwać 2 godziny zamiast 2 dni bez potrzeby upgrade-u sieci.

jest jednak pewne ale, o którym zwykle nie mówą vendorzy... w przypadku konieczności odtworzenia pełnego serwera musisz przesłać przez sieć 100% danych i w praktyce to 1Gb sieć będzie wąskim gardłem, więc prędzej czy później i tak warto przejść na 10/40GE

Wolf
wannabe
wannabe
Posty: 297
Rejestracja: 20 cze 2005, 09:44
Lokalizacja: Warszawa

#9

#9 Post autor: Wolf »

konradrz pisze:
presario pisze:Myslalem nad zmiana systemu/sposobu backupowania ale.... nie wazne co zrobie i tak bede ograniczony max. polaczeniem 1Gb/s host-host.
Nnnnnie do końca. Wg Twojego obrazka serwer jest podpięty kilkoma kablami (port-channel/bonding). Jeśli Twój software backupowy potrafi nawiązać więcej niż jedną sesję na raz, to ruch powinien się rozłożyć na oba porty.

Ale fakt, zmiana 1G->10G da Ci wymierny zysk. O ile oczywiście serwery są z tego tysiąclecia :) (stare serwery miały kłopoty z wysycaniem 10G)
Oczywiście sesje rozłożą się na więcej linków o ile zmieni algorytm balansowania sesji z domyślnego src-mac, ale a to co można ustawić na 3750 to:

Kod: Zaznacz cały

port-channel load-balance { dst-ip | dst-mac | src-dst-ip | src-dst-mac | src-ip | src-mac }
Więc wiele sesji niewiele tu zmieni...

Wolf
wannabe
wannabe
Posty: 297
Rejestracja: 20 cze 2005, 09:44
Lokalizacja: Warszawa

#10

#10 Post autor: Wolf »

presario pisze:Co do multisesji, mam to na uwadze i juz zaplanowalem odpowiednie testy.
Wiekszosc moich serwerow posiada wbudowana karte 10Gb, wiec nie powinno byc tak zle ;)
Wydaje mi sie, ze i tak nie wysyce 10Gb, mam sporo innych ograniczen takich jak np. macierz.
A jumbo-frames masz odpalone w ramach sieci backupowej czy jedziesz na standardowym mtu?

Awatar użytkownika
konradrz
CCIE
CCIE
Posty: 400
Rejestracja: 23 sty 2008, 14:21
Lokalizacja: Singapore, SG
Kontakt:

#11

#11 Post autor: konradrz »

Cześć Krzysiek (do MiauMiau się przeniosłeś? :)
Wolf pisze:ale a to co można ustawić na 3750 to:

Kod: Zaznacz cały

port-channel load-balance { dst-ip | dst-mac | src-dst-ip | src-dst-mac | src-ip | src-mac }
Więc wiele sesji niewiele tu zmieni...
Eee, tu można powalczyć. Jasne, nie przy dst-mac, ale - o ile serwery się odpowiednio pokonfiguruje - można się pobawić przy dst-ip (o ile serwer docelowy ma 2 adresy IP), ew src-ip (o ile serwer źródłowy). Ale fakt, posucha. Trzeba likwidować bonding itd.
(nie miałem pojęcia że 3750 to taki szajs :)
A sugestia MTU 9216 (czy w ogóle 9000) przednia.

PS. Gratulacje (zmianowe).

Wolf
wannabe
wannabe
Posty: 297
Rejestracja: 20 cze 2005, 09:44
Lokalizacja: Warszawa

#12

#12 Post autor: Wolf »

konradrz pisze:Cześć Krzysiek (do MiauMiau się przeniosłeś? :)
..
PS. Gratulacje (zmianowe).
No jak widać.
Dzięki :wink:

ODPOWIEDZ