Projekt sieci - urządzenia

Wszystkie rozmowy związane z problemem z hardwarem, supportowanymi funkcjonalnościami, wydajnością urządzeń itp.
Wiadomość
Autor
Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

#16

#16 Post autor: Kyniu »

Artanor pisze:Mogę prosić o odpowiedź na moje pytanie, a nie zabawę w przekomarzanie?
A ja bym wolał, żebyś sam doszedł do odpowiedzi, bo wtedy się więcej nauczysz. To dajemy. Mamy dwa serwery DHCP które nasłuchują na zapytania. W sieci pojawia się klient i rozgłasza zapytanie DHCP Discover. Zakładamy najprostszy przypadek "głupich" serwerów DHCP, które o sobie nie wiedzą i w żaden sposób nie współpracują. Oba w odpowiedzi na DHCP Discover wysyłają swoje oferty jako DHCP Offer. Obie te propozycje dostaje klient. Co Twoim zdaniem dzieje się dalej?

Artanor
rookie
rookie
Posty: 10
Rejestracja: 09 sty 2016, 10:57

#17

#17 Post autor: Artanor »

Dziękuję.
Rozumiem, że wtedy wystąpi konflikt serwerów.
W takim razie jest jakaś opcja, aby temu zapobiec, nie zmieniając założeń?

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

#18

#18 Post autor: Kyniu »

Artanor pisze:Dziękuję.
Rozumiem, że wtedy wystąpi konflikt serwerów.
W takim razie jest jakaś opcja, aby temu zapobiec, nie zmieniając założeń?
A czemu ma wystąpić konflikt? Klient odeśle DHCP Request do jednego, najpewniej do tego szybszego, od którego ofertę otrzymał jako pierwszą.

Czy to źle, czy to dobrze, to już zależy. Np. od tego czy te serwery są tam celowo czy jeden przypadkiem. Czy celowo przez administratora, czy ten drugi celowo wstawił ktoś, kto chce adminowi zajść za skórę. I tak dalej.

Odpowiadając na ostatnie pytanie - RFC 3118

Artanor
rookie
rookie
Posty: 10
Rejestracja: 09 sty 2016, 10:57

#19

#19 Post autor: Artanor »

Więc gdzie tutaj jest haczyk?
Dlaczego takie rozwiązanie wydaje się być rozwiązaniem mało efektywnym?

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

#20

#20 Post autor: Kyniu »

Artanor pisze:W takim razie gdzie tutaj jest haczyk? Dlaczego takie rozwiązanie wydaje się być rozwiązaniem mało efektywnym?
Bo wiele zależy od konkretnej implementacji serwera DHCP i tego, co wydarzy się później czyli gdy w sieci pojawią się kolejne zapytania i oferty. Rozważmy takie sytuacje.

OPTYMISTYCZNA:

Drugi serwer DHCP tez nasłuchuje komunikatów DHCP Offer oraz DHCP Request i "uczy" się, co uczynił pierwszy serwer DHCP, tak by sobie nawzajem nie bruździć.

PESYMISTYCZNA:

Drugi serwer DHCP uważa się za jedynego pana i władcę i nie obchodzi go, co robi inny serwer DHCP. W szczególnym przypadku, rozdaje te adresy, które rozdął już pierwszy serwer DHCP.

"ŻYCIOWA":

Wracamy do sytuacji pierwszej gdzie oba serwery DHCP są jak potulne gołąbki, ale na jakiś czas, np. z powodu potrzeby wymiany karty sieciowej, administrator wyłączył jeden serwer DHCP i nie wie on, co działo się w sieci pod jego nieobecność. W ten sposób wariant OPTYMISTYCZNY przerodził się w PESYMISTYCZNY.

A to jest bardzo duże uproszczenie całej sytuacji.

Artanor
rookie
rookie
Posty: 10
Rejestracja: 09 sty 2016, 10:57

#21

#21 Post autor: Artanor »

Dziękuję bardzo za pomoc.
To czego potrzebowałem się dowiedzieć, to się dowiedziałem.
Do reszty postaram się dojść samodzielnie :)

@edit
Chociaż jeszcze jedna rzecz mnie intryguje. Jeśli mówisz, że oba serwery będą rozdawały to samo IP, to w sytuacji, gdy np. jeden serwer "zresetuje" się do ustawień fabrycznych? Nie wiem jak taka sytuacja byłaby możliwa, skoro na AP są ustawione zakresy, które ze sobą wzajemnie nie kolidują.

ODPOWIEDZ